Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam 3.kattan düştü

Cvp: Kaplumbağam 3.kattan düştü

şu an moralim bozuldu her ağzını açayıp kapayışında çok azda olsa kan çıkıyor arkadaşlar, hareketli yürüyebiliyor sıkıntı yok ama ağzını her açtığında kan çıkıyo

Galiba ağzında bir yarası var ve ağzını açtıkça ordan kanıyor. En azından pembemsi dediğinize göre korkulacak aktif bir kanama değildir. Yarın yemek verdiğinizde yemeği de yerse atlattı deriz inşallah. Moralinizi bozmayın.

tubidik' Alıntı:
Galiba ağzında bir yarası var ve ağzını açtıkça ordan kanıyor. En azından pembemsi dediğinize göre korkulacak aktif bir kanama değildir. Yarın yemek verdiğinizde yemeği de yerse atlattı deriz inşallah. Moralinizi bozmayın.

ya hocam bana bi bakması var zaten, moralimi bozmaya yetiyo artıyo bile, bi arkadaş su ihtiyacını gider dedi küçük bi tasa su koyup 45 derece eğdim içer diye belki içmedi yüzüne doğru hafiften döktüm bende bir iki damla girmiştir illaki ağzına en sevdiği yemi gösterdim yine yemedi, çok korkmuş gece rahat bırakıcam onu sabah ola hayrola

Su dolu kap ile yemleri de verebilirsiniz ama dediğiniz gibi çok korkmuştur ki ufak bir streste dahi yemeyi bırakan canlılar bunlar. Ben Abbasa güveniyorum :) Siz de inancınızı kaybetmeyin. Eğer düşündüğümüz gibi ağzında bir yara oluştuysa iyileşene kadar yemek yerken veya ağzını her açtığında ufak kanamalar olabilir. Biz hep iyi düşünelim iyi şeyler olsun..

tubidik' Alıntı:
Su dolu kap ile yemleri de verebilirsiniz ama dediğiniz gibi çok korkmuştur ki ufak bir streste dahi yemeyi bırakan canlılar bunlar. Ben Abbasa güveniyorum :) Siz de inancınızı kaybetmeyin. Eğer düşündüğümüz gibi ağzında bir yara oluştuysa iyileşene kadar yemek yerken veya ağzını her açtığında ufak kanamalar olabilir. Biz hep iyi düşünelim iyi şeyler olsun..

bende öyle düşünüyorum şimdi tüm hastalıklara ve belirtilerine bakacam, sabaha kadar araştırıp duracam

Umarım kötü birşey çıkmaz.Ama böyle durumlarda iyileşen çok kaplumbağa gördüm.

kardeşim yazılarını yazmadan önce biraz daha dikkatli yazarsın inşallah bundan önce ateş püskürmüştün yazın aynen böyle:
(Küçücük canlıları nasıl kollayamıyosunuz, anlamıyorum..benimde basıma gelmişti annem ben yokken kaplumbağaları köyde legene koyup balkona bırakmıştı geldiğimde leğenin içinde 1 tanesi duruyodu anneme diğeri nerde diye sordum orda dedi, halbuki kaplumbagamın biri legende değildi aşağıya bi bakarım ki kaplumbağam yerde ve ters dönmüş bacak ve kolları dışarda kafasını içeri çekmiş güneşin altında öyle ters dönmüş duruyordu hemen gittim aldım suya koydum elimle biraz yüzdürmeye çalıştım suyuda sürekli üstüne atıyordum kendini suda hissetsin diye 2-3 dakika sonra hareketlendi çenesinin altı soyulmuştu, tabi anneme haliyle kızdım baya bi...bir canlı alıyosanız onun sorumluluğunu üstleneceksiniz beceremiyosanız almayacaksınız veya annem gibi bilmediğiniz işlere karışmayacaksınız.)
Ben sana inanmıyorum hep annenin üstüne atıyorsun.Maksat tepki çekmemek için ve söylediğin yalana kendinde inanıyorsun bana göre.Herkes kapluşunu sever herkes üzülür kapluşuna bakabilende bakamayanda.Ben kapluşun adına üzüldüm.Allah acil şifalar versin...Bu sana ders olsun bundan sonra kimseye bilmeden kırıcı konuşmazsın...

Çok geçmiş olsuun.Bence veterinerin dediğini yapmalısın, kuru alanda kalsın :)

son durum nedir ? nasıl oldu kapluşunuz?

0084812254' Alıntı:
son durum nedir ? nasıl oldu kapluşunuz?

yukarıdaki arkadaş galiba 90lı yıllarda herşeyi bilen bi kahin vardı galiba onun torunu! neyse

Kaplumbağam sabah dışkısını yaptı verdiğim yemin rengi kırmızıydı dışkısına baktım kan varmı diye ama dıskısı herzamanki gibi büyük ve uzun :) şimdi eski akvaryuma biraz su koydum kabuğuna gazlı bez yapıştırdım yemleri attım bekliyorum cıktım odadan artık yer inşallah...10 dakika içinde cıkaracam onu çünkü kabugu hala kapanmadı tam olarak bakterilerin kabuga girmesinden korkuyorum yalnız boğazındaki yarık sabah kayboldu yaralardan eser yok, şimdilik kabugundaki çatlak duruyo ağzndaki kanamada bitti suya girdiğinde normal davranıyo sadece yemleri yemedi :(

Bide kıyma veriyim dedim ağzına tuttum biraz ısırık aldı, ama az sonuçta yedi ama :) bu sefer agzını actıgında kanda gelmedi

Gözümüz aydın diyelim. İnşallah daha da iyi olur.

Ne yaptınız? Sürekli suda durmasın bence bu bir iki gün için çoğunlukla kuru yerde bekletin.

tubidik' Alıntı:
Ne yaptınız? Sürekli suda durmasın bence bu bir iki gün için çoğunlukla kuru yerde bekletin.

az önce kardeşinin yanına koydum gayet rahat sorunsuz bi şekilde yüzüyo bakalım nolacak 10 dakka dursun cıkaracam kabugunu silip kuru alanda bekletecem

hadi gözünüz aydın.. kabuktaki çatlak için biraz daha sabretmeniz gerekiyor..

0084812254' Alıntı:
hadi gözünüz aydın.. kabuktaki çatlak için biraz daha sabretmeniz gerekiyor..

ne kadar daha ? günde 2 defa batikonla silip kapatıyorum

Kapluşunuzdaki çatlağın boyutu nasıl? Kabuktaki kırık yerler arasında ayrılma fazla mı? Fotoğraf ekleyebilir misiniz?

tubidik' Alıntı:
Kapluşunuzdaki çatlağın boyutu nasıl? Kabuktaki kırık yerler arasında ayrılma fazla mı? Fotoğraf ekleyebilir misiniz?

Kabuk yarığı cok belli olmuyo fotograf çektiğimde ben şöyle izah ediyim resim olarak
mailto:/900bv7.jpg

kapanan bölge dediğim batikonla silip yarabandı koyduktan sonra oldu biraz kapanma oldu yani, toplam çatlağın uzunluğu 1 cm kadar

Düşündüğümden çok daha az hasar var anladığım kadarıyla. Benim kapluşumda yarım santime yakın açıklık vardı kırılan yerin bir bölgesinde.Hatta doku yapıştırıcısıyla yapıştıracaktı veteriner hekim. Bir problem olmadı ve bir haftada kapandı. Şimdi eski açtığım konuya baktım antibiyotik de uygulamış veteriner ama dediğim yarım cmlik açık bölgeye. Diğer çatlak kısımlarını sadece dezenfekte etti. Bir hafta içinde akvaryumuna almışım ben kapluşumu ama bir süre akvaryuma kaya tuzu attım ve mavi damla kullandım her ihtimale karşı.
Benim kapluşum bu kazadan 11 ay sonra öldü. Öldüğü zaman da kabuğunda çatlak izi duruyordu. Yıllar içerisinde geçer mi bilmiyorum ama 11 ay sürede dahi çatlak izi geçmiyor bunu söyleyebilirm.

tubidik' Alıntı:
Düşündüğümden çok daha az hasar var anladığım kadarıyla. Benim kapluşumda yarım santime yakın açıklık vardı kırılan yerin bir bölgesinde.Hatta doku yapıştırıcısıyla yapıştıracaktı veteriner hekim. Bir problem olmadı ve bir haftada kapandı. Şimdi eski açtığım konuya baktım antibiyotik de uygulamış veteriner ama dediğim yarım cmlik açık bölgeye. Diğer çatlak kısımlarını sadece dezenfekte etti. Bir hafta içinde akvaryumuna almışım ben kapluşumu ama bir süre akvaryuma kaya tuzu attım ve mavi damla kullandım her ihtimale karşı.
Benim kapluşum bu kazadan 11 ay sonra öldü. Öldüğü zaman da kabuğunda çatlak izi duruyordu. Yıllar içerisinde geçer mi bilmiyorum ama 11 ay sürede dahi çatlak izi geçmiyor bunu söyleyebilirm.

üzüldüm :( yalnız sizin kaplumbaganıza baya bi müdahale yapılmış bizim burdaki(trabzon) veterinerler kesinlikle kaplumbaga tedavisi yapamıyorlar batikonla idare ediyorum akvaryuma koydum onu genelde 10 dakka yüzüp 20 dakka kuru alanda duruyor, daha önce günde belkide 2 kere cıkardı ama şimdi 10 dakkada bir kuru alanda dinleniyor

Geri