Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam bacağını geriyor

SenaGoksu

Bronz 4 Üye
Kabuk boyu 7 cm olan 3 yaşlarında olduğunu düşündüğüm erkek kaplumbağam kuru alanda dururken sürekli sol bacağını tamameb geriyor, bu hareketi neden yapar?

Isıtma lambası altında bacaklarını açıp gererek ısıdan maksimum faydalanır. Buradaki damarlar vasıtasıyla ısınan kanı vücuda yayarlar.

Normalde tüm bacaklarını gererler. Buna balerin duruşu deriz.

Isı yeterli gelmiyor mu hayvana? Isıtma lambası yok mu?

Isıtma lambası altında bacaklarını açıp gererek ısıdan maksimum faydalanır. Buradaki damarlar vasıtasıyla ısınan kanı vücuda yayarlar.

Normalde tüm bacaklarını gererler. Buna balerin duruşu deriz.

Isı yeterli gelmiyor mu hayvana? Isıtma lambası

Bunu ben de okumuştum normalde iki arka bacağını da geri uzatıp o şekilde dururdu. Bunu ilk kez dün yapti. Sol bacagıni sonuna kadar geriyor ve havada tutuyor digerleri normal duruyor. (Isıtma lambası yok ama normal bi ampul koydum şimdilik çevresini güzel ısı veren ama yakmayan hafif bir fanla ısıtıyorum evin ici zaten 28 30 derece en kisa zamanda da edinecegim)

Isıtma lambası doğrudan kabuğa vurmalı, bu sayede kabuk kuruyarak üzerinde mantar ve yosun gibi oluşumlar barınamaz. Eski plakalar ısınarak gerilip atılır.

Hayvan yüzerken ve yürürken diğer bacağını kontrol et. Normal kullanabiliyor mu yoksa incinmiş mi?

Bu konuda sorun yoksa hayvan yeterli ısı almadığı için açmıyor.

Tek ayak açılımı kuru alanda uyku sebebiyle esneyip gerinirken, (aynı kuşlardaki gibi) suda ise tabanda oturduğunda yada su ortasında uyuduğunda çapa görevi görür açıp kendini sabitler.

Isıtma lambası doğrudan kabuğa vurmalı, bu sayede kabuk kuruyarak üzerinde mantar ve yosun gibi oluşumlar barınamaz. Eski plakalar ısınarak gerilip atılır.

Hayvan yüzerken ve yürürken diğer bacağını kontrol et. Normal kullanabiliyor mu yoksa incinmiş mi?

Bu konuda sorun yoksa hayvan yeterli ısı almadığı için açmıyor.

Tek ayak açılımı kuru alanda uyku sebebiyle esneyip gerinirken, (aynı kuşlardaki gibi) suda ise tabanda oturduğunda yada su ortasında uyuduğunda çapa görevi görür açıp kendini sabitler.
Yüzerken hiçbir sıkıntı yok zaten sürekli de yapmıyor genelde kuru alanda iki ayağını uzatıp kafasını da yukarı uzatıp öyle durmayı seviyor, yalnızca dün böyle bi hareketini gördüm çok garip geldi acaba ayağına bi şey mi oldu diye düşündüm ama hep yapmıyor neyse ki

Geri