Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam beni gorunce kaciyor

Guuhiho

Bronz 4 Üye
3 ay oldu alalı ne zaman suda beni gorse delirmiscesine kaçıyor kuru alanına da çıkmıyor genelde kuru alanının altında ancak su ısıtıcısının üstüne çıkıyor o kadar ne yapmak gerek ?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Hayvanın kabuk boyu ne kadar oldu?

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Yavrular bütüne odaklı olduğu için bir süre aynı giysi ile yaklaşarak yem verin. Misal eşofman üstü, hırka gibi.

Yemi vermeden evvel kutuyu sallayın yemlerin sesini duysun bu ne amaçla yaklaştığınızı anlamasını sağlar. Yaklaştığında yemi atıp biraz uzaklaşın. Birkaç gün sonra yemi atıp orada durun. Buna alışınca yemi elden uzatın kıpırdamadan gelmesini bekleyin.

Elinize zaruri durum olmadıkça almayın. Dışarı çıkarmayın. Kabuk fırçalamayın. Temelde hayvanı uzaklaştıran başlıca sebep budur. Ele alınmayı sevmedikleri için strese girer ve güvenli olan suya kaçarlar.

Hayvan tek olduğu için tedirgin, tek hayvanın dezavantajı budur. İkinci bir hayvan olsaydı daha rahat hareket edebilirdi. Ona cesaret verebilirdi. Onun için bu süreç biraz daha uzun olur. Hayvan odada hareket görürse bu tedirgin edeceği için kuru alana çıkmak istemez. Ağırlıklı öğle civarı çıktıkları için o vakitler oda kapısı kapalı durabilir. Kapı önünden geçme bile suya atlama sebebidir.

Hatırlıyorum da hayvanları rahatsız etmemek için kapıyı hafifçe aralayıp elimde ayna ile alana doğru bakardım. Oradaysalar girmezdim. Yine de aynayı görüp kaçtıkları çok oldu. Çıktıklarında kapıya doğru dönüp gözetliyorlar.

Yetişkin hayvanlar içinde geçerli bu ortamda birisi varsa çıkmazlar. Alandaysalar suya kaçarlar. Nadir bir kısmı güven bağı oluştuğu taktirde yavaş hareket ederek ve akvaryuma doğru bakmamak suretyle kuru alanda durmaya devam edebiliyor. Keyif kaçmaya baskın gelebiliyor.

Isıtma lambasını bir süre rampaya doğru çevirin ısı algısı çıkmaya teşvik eder.