Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam beyaz ve kum karışımlı dışkı yapıyor

EmirhanErms57

Bronz 3 Üye
Bugün fark ettim. Silis kumu zaten yiyor ancak dışkısını yaparken kum ve aynı anda hafif sıvı gibi bir dışkı yaptı. Tam katı değildi. Gece bir anda ışığı açtım biraz korkuyordu o sıra acaba ondan olabilir mi ? Videosunu çekemedim. Davranışında veya iştahında herhangi bir problem yok. Bu normal midir ?

Ekli dosyalar

• IMG_2051.jpeg
    IMG_2051.jpeg
    3.2 MB · Görüntüleme: 19
Bugün fark ettim. Silis kumu zaten yiyor ancak dışkısını yaparken kum ve aynı anda hafif sıvı gibi bir dışkı yaptı. Tam katı değildi. Gece bir anda ışığı açtım biraz korkuyordu o sıra acaba ondan olabilir mi ? Videosunu çekemedim. Davranışında veya iştahında herhangi bir problem yok. Bu normal midir ?
Ek — uzun zamandır tetra stick ile besliyorum tek çeşit. Evde olmadığım için uzun zamandır karides verememiştim. Dışkısını buldum sarımsı kahverengimsi bir rengi var ama tuhaf olan yaparken arada kumda vardı ve yoğundu

Ek — uzun zamandır tetra stick ile besliyorum tek çeşit. Evde olmadığım için uzun zamandır karides verememiştim. Dışkısını buldum sarımsı kahverengimsi bir rengi var ama tuhaf olan yaparken arada kumda vardı ve yoğundu
Evde çok olmadığım için dışkılamasını hiç görmüyordum denk gelmişte olabilir.

Kum dışkının katı ve bütün olmasını önler. Bu açıdan rahat dışkılamasını sağlar. Yani faydalıdır.

Ek olarak tropical biorept W, dajana gammarus sticks ve omega one adult turtle sticks yemleri alın. Hayvanda muhtemel mineral ve vitamin eksiliği var. Biorept W hayvanı dengeye sokar.

Kum dışkının katı ve bütün olmasını önler. Bu açıdan rahat dışkılamasını sağlar. Yani faydalıdır.

Ek olarak tropical biorept W, dajana gammarus sticks ve omega one adult turtle sticks yemleri alın. Hayvanda muhtemel mineral ve vitamin eksiliği var. Biorept W hayvanı dengeye sokar.
Gammarus var ancak vitamin olarak Biorept W alacağım bu düzene sokar inşallah

Dajana gammarus sticks sadece gammarus içermez farklı bileşimlerin unu var.

Elinizdeki gammarus bitince bir daha almayın hayvan büyük gammarus ufak gelir. Yerken akvaryumu da kirletir. Yerine kuru yemde tropical reptiles carnivore, jbl energil, sera raffy royal yemlerinden birini kullanırız. Birde tropical dried fish var ama Türkiye de yok sanırım. Reptiles carnivore cırcırböceği ve kan kurdu içerir. Diğerleri balık ve karides içeriklidir.

Alınca program yapalım.

Kurutulmuş yemleri çeşit anlamında olsun diye yazdım. İsterseniz almayabilirsiniz dajana gammarus sticks aynı işlevi görüyor.

Kurutulmuş yemleri çeşit anlamında olsun diye yazdım. İsterseniz almayabilirsiniz dajana gammarus sticks aynı işlevi görüyor.
Cem bey tekrardan selamlar. Reptiles carnivore ile biorept W arasında kaldım. Şuanda bolca tetra stick var ikinci yem olarak hangisini almalıyım sizce? Vitamin ve gelişim açısından hangisi daha iyi olur ?

Reptiles carnivore kurutulmuş yem. Cırcırböceği ve kan kurdu içerir.

Biorept W mineral içerikli yem. Öncelik bu.

Yalnız hayvan büyük bu iki yem ile olmaz. Dajana gammarus sticks ve omega one adult turtle sticks yemleri de alın.

Yalnız hayvan büyük bu iki yem ile olmaz. Dajana gammarus sticks ve omega one adult turtle sticks yemleri de alın.
Dajana Gammarus
Omega One Adult
Biorept üçünü de aldım.
Ek olarak tetra stick ve karides olmak üzere 5 tane yem var . Nasıl bir program yapalım sizce? Kaplumbağada yem sevmeme huyu yok elimi de yemeye çalışıyor her şeyi yer yani. Genelde çok aç gibi davranıyor

Hayvan 8 cm kabuk boyu üstü buna göre günde bir öğün olacak

Pazartesi tetra reptomin
Salı dajana gammarus sticks
Çarşamba biorept W
Perşembe omega one
Cuma tetra reptomin
Cumartesi gammarus
Pazar biorept W

Bu şekilde devam edin gammarus bitince yerine omega one verin. Diğerini yani perşembe olanı çarşamba günü ile yer değiştirin.

Hayvan 8 cm kabuk boyu üstü buna göre günde bir öğün olacak

Pazartesi tetra reptomin
Salı dajana gammarus sticks
Çarşamba biorept W
Perşembe omega one
Cuma tetra reptomin
Cumartesi gammarus
Pazar biorept W

Bu şekilde devam edin gammarus bitince yerine omega one verin. Diğerini yani perşembe olanı çarşamba günü ile yer değiştirin.
Çok teşekkür ederim Cem bey. Peki miktar olarak hangilerinden kaçar tane vermeliyim ? Kafası kadar diyorlar ama kafasının hacmi kadar mı yoksa uzunluğu kadar mı o kafamı karıştırıyor

12 civarı yeterli olur. Deneyin. Hazımsızlık çekmezse bu miktar uygun.

Bu boy için az. Öğün başı 4-5 adet 6-7 cm kabuk boyu civarı kaplumbağaya ancak gider.

20 cm üstü kabuk boyunda 40 adede kadar çıkarız.

Bu boy için az. Öğün başı 4-5 adet 6-7 cm kabuk boyu civarı kaplumbağaya ancak gider.

20 cm üstü kabuk boyunda 40 adede kadar çıkarız.
Cem bey selamlar. Yemlerin hepsi bugün geldi. Yem miktarını 15 olarak düşündüm fakat öğünü 2ye bölsem nasıl olur ? Mesela sabah 7 akşam 8 şeklinde ?

Cem bey selamlar. Yemlerin hepsi bugün geldi. Yem miktarını 15 olarak düşündüm fakat öğünü 2ye bölsem nasıl olur ? Mesela sabah 7 akşam 8 şeklinde ?
Programı da bu şekilde yazdım. Annem ben yokken vermesi için

Ekli dosyalar

• IMG_2504.jpeg
    IMG_2504.jpeg
    3.2 MB · Görüntüleme: 13
  • IMG_2505.jpeg
    IMG_2505.jpeg
    3.1 MB · Görüntüleme: 13
Tek öğün yapın doğal ortamını simüle ediyoruz. Doğal ortamda her zaman yiyecek bulamıyorlar. Bu şekilde kendilerini adapte ederler. Acıkırsa kumu eşeleyip yiyecek arar ve vakit geçirir. Haliyle enerji harcayacaktır. Böylece aşırı yağ bağlayıp obez olmaz.

15 adedi birkaç gün deneyin. Yemezse yada hazımsızlık çekerse adeti düşürün. Öğürüp başını ileri atmaya çalışırsa kusup atmaya çalışacaktır. Tam ıslanmadan yuttukları için midelerinde şişer.

Geri