Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Büyümüyor

sakirin_sahibi

Yeni Üye
su kaplumbağam 6 yaşında cinsi erkek. yalnız boyutu 5-6 cm. akvaryumu yeterince büyük. sadece yem yiyor günde 4 adet. balık yemi yiyor. vitaminini düzenli olarak suyuna damlatıyorum. büyümemesinin nedeni nedir lütfen yardım ediniz.

Cvp: Acil Durum

Su kaplumbağanız 6 yaşında ve boyu 5 santim mi? Uzun bir süre fanusta mı baktınız?

hayır orta boy bi akvaryumda baktım. plastik bi akvaryumdu. şuan daha büyük bi akvaryuma aldım. kaplumbağam gayet hareketli bi sorunumu var acaba çözemedim pek bi bilgim yok kaplumbağa hakkında

Benim de yok :D Ama sizinki gibisiyle de karşılaşmadım

yok yok olabiliyor çook küçükken bend buna benzer bir hata yaptım: bir leğende bakıyordum ne ısıtıcı var ne filtre :/ kaplumbağaya 4 sene baktım; boyu aldığım günkü gibiydi :) ama babam artık bakamadığımı anladı ve bir bilen arkadaşa verdi hayvanı :) hala yaşıyor boyu da büyümüş.. ama ben artık yeniden başladım büyük bir akvaryumda.. bence sen ona çeşitli yemler: vitaminler ve bolca güneş ver :) hala ölmediyse yaşayacaktır ama şaşırdım doğrusu :33:

O kadar ufak kalmasıda başarı olmuş. Öncelike kaplumbağa bakımı konusundaki yazıları okumalısınız. Hangi ekipmanlar gerekir, bunları tam olarak karşılamanız gerekir.
Balık yemi vermeyin. Satılan kaplumbağa yemlerinden alın. KAplumbağa vitamini kullanın ve yeme damlatarak ağızdan verin.

Cvp: Kaplumbağam Büyümüyor

Çok üzüldüm kaplumbağanız için :(
Her canlının en doğal hakkıdır uygun şartlarda düzenli bir büyüme evresi geçirmesi.
Bakımınızı gözden geçirip onun sağlığı açısından en uygun olacak seviyeye çekmelisiniz.

ben kaplumbağamı bundan 3 ay önce akvaryumcuya götrdüm hayret ettı gayet sağlıklı deyip balık yemine devam etmemi istedi. Karides ve vitamin verdi fakat karidesi kaplumbağam yemiyor. Geçenlerde başka akvaryumcuya götürdüm bunun bu kadar kuçuk olmaması lazım ben pek anlamıyorum netten bakın dedi bende burada konu açtım.

Balık yemi değil özel üretilmiş kaplumbağa yemlerinde kullanmalısınız.
Büyük bir akvaryum, kuru alan ve bolca güneşe ihtiyacı var kaplumbağanızın.

Kaplumbağayı pet shopa göstermemelisiniz. Gördüğünüz gibi farklı cevaplar alıyorsunuz. Kontrol ettirmek istiyorsanız veterinere götürmenizi öneririm.

balık yemi olursa büyümez tabii.ana yem olarak sera raffy p ek yem olarak da sera raffy ı güzel olur.balık yeminde gereken vitamin yok. bu yüzden buyumemiş kaplumbağanız

akvaryumcu bu işten anlamaz ki. onların işi hayvan satmak; veteriner'e götürmen gerekiyordu.. bence sen ona bolca güneş ver, kabuğu ne alemde?

kabuğu gayet sert ve çok hareketli. Eline aldığın anda hareket etmeye başlıyo. Akvaryumdan çıkarttığımda tutmanız çok zor gezinip duruyo.

sakirin_sahibi' Alıntı:
kabuğu gayet sert ve çok hareketli. Eline aldığın anda hareket etmeye başlıyo. Akvaryumdan çıkarttığımda tutmanız çok zor gezinip duruyo.

Gezinmiyor, koktuğu için kaçıyor. Akvaryum dışında kendilerini çok güvensiz hissederler ve korkarak kaçarlar. Ele alınca da aynı şekilde korkudan çırpınırlar. Zaruri haller dışında çıkarılmaması ve çok kısa süre ile elde tutulması gerekir. Strese girmesini istemeyiz.
Elde tutarkende kabuğu tüm parmaklarınızla kavramaya çalışın. Sadece parmak uçlarınızla kabuğun yanından tutmak hem tehlikeli hemde onun daha çok korkmasına sebep olur. Uygulamanızı bilmesemde ek olarak belirtmeyi düşündüm.

sakirin_sahibi' Alıntı:
su kaplumbağam 6 yaşında cinsi erkek. yalnız boyutu 5-6 cm. akvaryumu yeterince büyük. sadece yem yiyor günde 4 adet. balık yemi yiyor. vitaminini düzenli olarak suyuna damlatıyorum. büyümemesinin nedeni nedir lütfen yardım ediniz.

piyasada satılan kabuk cilası ve antiseptik denilen [/b] isimli bir ürün var bunu kullanmayın. bu yapıştırıcı katkılı bir ürün ve kaplumbağanın gelişmesini engelliyor. yararı yok zararı çok antiseptik özelliği ile suda bayılıp boğulmasına; jel özelliği ile kabuk altı mantar birikimi ve suya karışması nedeniyle gözüne zarar vermesine neden oluyor. kısaca kaplumbağanı öldür gel yenisini al mantığında bir ürün.

Geri