Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam çok hasta

CREN

Yeni Üye
Merhaba arkadaşlar. Yeni üye oldum. Kaplumbağam nerdeyse 3 haftadan fazla oldu yemek yemiyor. Bir hafta önce hastalandı veterinere götürdüm ilaç verdi ama bir değişiklik yok. Ne yapmam gerektiği konusunda bilgisi olanlar lütfen yardım eder misiniz?

edit medcezir999: Türkçe'mize özen gösterelim.

Yem olarak ne kullanıyorsunuz yumurtanın beyazı, pişmiş tavuk veya karides denediniz mi?

CREN' Alıntı:
merhaba arkadaşlar.yeni üye oldum.kaplumbağam nerdeyse 3 haftadan fazla oldu yemek yemiyor.bir hafta önce hastalandı veterinere götürdüm ilaç verdi ama bir değişiklik yok.ne yapmam gerektiği konusunda bilgisi olanlar lütfen yardım eder misiniz?

Hastalık sağlık bölümümüzü inceleyin.Hangi ilacı verdi kaplumbaganıza? Hangi teşhisi koydu?

teşekkür ederim..sanyu yem kullanıyorum bi de karides aldım.daha iki ay oldu zaten kaplumbağamı alalı:((

belirtileri yemek yememesinin dışında bir hafta içinde iki kez kustu,fazla hareket etmiyo,ellerini birleşik tutuyo,kafası sürekli dışarda ve ara ara ağzını açıp kapatıyor

veteriner hastalığı konusunda çok bi şey söylemedi antibiyotik verdi hergün suyuna koyuyorum

Üşütmüş olabilir veya vitamin eksikliğide olabilir...

Suyu 30 derecenin altına düşürme ve hergün kaplumbağanı sudan cıkarıp ilgilen, sev...
Suya çiğ kıyma veya haşlanmış tavuk at ufak ufak bir kaç tane...
Sanyu ve karides yemlerini verirkende mutlaka vitamin damlat yeme 4-5 damla..
Mavi damlada kullanabilirsin ek olarak: mailto:/forum/konu-mavi-damla-nedir-ne-ise-yarar-nasil-kullanilir-resimli.html

Kaplumbağanızı sudan çıkarma kısmına katılmıyorum. Eğer üşütmüş ise su ısısını artırmanız gerekir.Akvaryumdan dışarı çıkardığınızda ısı farkı oluşacaktır.Bu da kaplumbağanıza daha fazla zarar verir. Akvaryumun içindeyken de ilgi ve şefkat gösterebilirsiniz.

teşekkür ederim ilginiz için.ilgileniyorum tabi hatta bir haftadır her gece 2 saatte bir uyanıp bakıyorum nasıl olduğuna..abarttığımı bile düşünmeye başlamıştım..yemek yedirmeye veya ilaç vermeye çalışırken çıkarıyorum dışarı.bugün en küçük boy şırınga aldım ama ne yaptıysam ağzını açmadı.vitamini suyuna damlatıyorum bolca.dediğiniz gibi çiğ kıyma ya da haşlanmış tavuk atsam bile yiyeceğini sanmıyorum:( tavsiye ettiğiniz mavi damlayı bir an önce edinicem.forumdan okuduklarım kadarıyla sanırım akciğer enfeksiyonu geçiriyor ve ben bu duruma çok üzülüyorum

Kustu demiştiniz, eğer iyi baktıysanız ne kustu acaba? Yani içeriği neydi? Su muydu sadece, rengi vs. ?
Akciğer enf. olduğunu düşünüyorsanız vakit kaybetmeden tedaviye başlamanız gerekiyor. mailto:/forum/konu-akciger-enfeksiyonu-respiratory-infection.html linkte gerekli açıklama var. Aklınıza takılan birşey olursa sorun. Geçmiş olsun.

Teşekkürler. Suydu sanırım köpükler çıktı ağzından.antibiyotik kullanıyorum zaten ama ismini bilmiyorum doktor kendisi hazırlamıştı. Yarın doktoru arayıp öğrenicem çünkü burda monodoks diye bir ilaçtan bahsetmişler onu kullanmaya başlamayı düşünüyorum. Bir de kaplumbağamın ayaklarından şeffaf tüy gibi şeyler dökülüyor aynı zamanda deri değiştiriyor da olabilir mi ?

Evet deri değiştiriyordur. Monodoks kullanabilirsiniz, tabii veterinere danışmanız daha uygun olur. Su sıcaklığını 30 dereceye çıkarın. Akvaryumun su seviyesini azaltın. Vitamin ve ilacı ağzına damlatabilirseniz daha iyi olur. Yapamazsanız suya karıştırırsınız. Akvaryumun kapağı hava alacağı yer dışında kapalı dursun. Açık olan kısımdan da kuru alan üzerine gelecek şekilde ısıtıcı lamba tutun. Sürekli kuru alanda duruyor galiba kaplumbağanız. Üşümemiş olur bu şekilde kuru alanda. Biran önce sağlığına kavuşur inşallah.

Isıtıcı koymalıyım evet çünkü bi kaç gündür hiç çıkmıyor kuru alana, tekrar deneyeceğim vitamini ve ilacı ağzına damlatmaya. İnşallah iyileşir.

Kuru alana pek çıkmıyorsa bu güzel bir haber aslında :) Akciğer enfeksiyonu olan kapluşlar genelde tüm günü kuru alanda geçirirler çünkü. İnşallah sizin kapluşunuzdaki hafif bir üşütme durumudur.

umarım öyledir belki de iyileşiyordur :) beni en çok düşündüren haftalardır yemek yememesi ama hergün olduğu gibi yine yarından umutluyum..

Akciğer enfeksiyonundan şüpheleniyorsan;

1. Suyun sıcaklığını 30 dereceden aşağıya düşürme yani ılık olsun sıcağa yakın gibi biraz..

2. Verdiğin yemlere vitamin damlat mutlaka.

3. 3 günde bir suyu temizle.

4. Contra-Ichthyo (Mavi Damla) kullan suya. mailto:/forum/konu-mav...simli.html

5. Suya Monodoks kapsül kullan. Kapsülün içindeki tozun yarısını sabah diğer yarısını akşam suya dök. Hergün 1 tane değil ama. Her suyu değiştirdiğin gün yap bunu. 3 günde bir falan...

Suyun sıcaklığını arttırdım,ve seviyesini iyice azalttım,vitamini suyuna damlatıyorum.Kuru alana çıkmıyor demiştim ama bugün de ordan hiç inmedi..Mododoks kapsülün her gün kullanılması gerektiğini okumuştum şimdi kafam karıştı

Merhaba,
Monodoks'a başlamadıysanız şunu belirtmek isterım.Bir tedavi bitmeden baska bir tedaviye geçmekte sağlıklı bir işlem değildir.Henüz Monodoks kullanmaya baslamadıysanız diğer antibiyotik bitmeden başlamamanızı tavsiye ediyorum.Eğer geçtiyseniz diğer antibiyotiğe geri dönmeyin :)
@Virulence 1. sayfadada yanlış yönlendirmeniz var.Kaplumbaganızı kesınlıkle sudan çıkarmayın.Sudan cıkarıp sevmek hem sızın sağlığınız için hem kaplumbaganın sağlığı için pek yararlı olmaz.
Monodoks'u hergün 1 adet kullanın.Tozun yarısını sabah yarısını aksam kullanabilirsiniz.Suyunuzun rengi değişmeye başlayacaktır.Hemen suyunuzu değiştirmeyın ki tozun etkisi belli olsun.4 bilemediniz 5 günde bir değiştirin.

Çok üzgünüm kaplumbağam öldü ne yaptıysam kurtaramadım.İlgilenen herkese çok teşekkür ederim..

Bilmiyorum.Etrafımdakiler almamam gerektiğini söylüyor böyle durumlarda çok üzüldüğüm için.Ama ben emin değilim belki bir süre sonra alırım..

Geri