Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam çok iştahsız ve gözleri şiş

Cvp: Kaplumbağam çok iştahsız ve gözleri şiş

Teşekkür ederim bende araştırdım en çok sera raffy p yi gördüm yem olarak ana yem peki vitamin olarak ne önerirsiniz acaba çok soru soruyorum ama kusura bakmayın :D

Ana yem güzel. Bir önceki mesajda yazdığım gibi sera reptilin en iyi vitamin. Juen pette var.

İstediğiniz kadar sorun. Hatta akvaryum almadan öncede sorsaydınız daha iyi önerilerde bulunurduk. Altıgen almıştınız galiba.

Ekipmanlar konusundada yardımcı oluruz. Gerçi elinizdeki akvaryum yaz sonuna kadar ancak idare eder.

Evet altıgen aldım küçük bişey idareten zaten adalı fanustan kurtarmak için kaplumbağayı

vitamin budur. mailto:/urun_detay.aspx?kat=155&urn=4491

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakiminda-temel-bilgiler.html

Bu konuda bayağı önemli. İyi düşünüp iyi araştırıp adım atmalı.
Yukarıdaki konuda detaylıca bayağı bilgi bulabilirsiniz. Ama kısaca ilk etapta fanustan kurtulmak için acele etmiş olmanız güzel olsada gene kısa süreli çözüm olmuş. Yanlış hatırlamıyorsam aldığınız en fazla 10 lt bir akvaryum. Hatta buna yapacağınız masraflarda size yaz sonunda boşa yapılmış olarak geri dönecek. Sebebi ısıtıcı ve filtre akvaryum su hacmine göre belirlenir ve seçilir. Örneğin 10 lt için alacağınız filtre ile 100 lt için alacağınız filtre aynı değil. İleriyi düşünüp yüksek debili alsanız şu anki akvaryumda yüzükemeyecek akıntı oluşur. Buna göre olan büyük akvaryuma zaten yetmez. Yani ekipmanları edinmeye başlamadan dahi bunu düşünebilirsiniz. Bunuda karantina kabı yaparsınız. Masrafıda geçin hayvan yavruda olsa iyi su hacmi ister. Gelişimi doğru olsun diye bolca yüzmesi gerekir. 10 lt sudaki yavru ile 100 lt sudaki hayvan aynı gelişimi göstermez. Erişkin için 100 lt ve üzeri su diyoruz ama yavru içinde 40-50 lt en azından gerekir. Hani boy ile au hacmi aynı orantıda değil. Zaten yaş ilerledikçe hayvan büyüme olarakta hareket olarakta yavaşlayacak.

Haklısınız biraz aceleci davrandım yaz sonuna kadar paramı iyice biriktiricem zaten dediğim gibi idareten biraz bana pahalıya patlıcak ama elimden şimdilik bu geldi para sıkıntısı olduğu için malum öğrenciyiz :D ama bu kaba geçtikten sonra bayağı hareketlendi yemek falan yedirdim azda olsa yediğinin yarısı ağzından çıkıyor zaten :D kuru alana koyuyorum yemeği fakat yemeği gözleri şiş olduğu için göremiyor bu yüzden bende ağzına götürüyorum yemeği inşallah şu gözü bir iyi hale gelse yarın falanda filtre ısıtıcı falan almayı planlıyorum benim fanusa uygun olacak şekilde

bu hayvanlarda göz hastalığı en zahmetsiz, iyileşme oranı yüksek ve kısa sürede cevap veren hastalıktır. hayvan diğer hastalıklara yakalanmayacak tedbirleri al yeter.

Tedbirlerde filtre, ısıtıcı, kuru alan ve ısıtma lambası. Isıtıcı ve ısıtma lambasının durumu acildir.

Gözler şiş halde ağıza uzatılan yemi yemesi mükemmel. Düzelince nasıl yem yer artık düşünemiyorum :)

Sudayken arada sırada ağzını açıyor o sırada kapıyor ancak suda yedirebiliyorum kuru alanda ağzına uzatsam da yemiyor bir de yem miktarı kafası büyüklüğünde olacak değil mi?

Bu hayvanların tükürük bezleri yok. Su dışında yemezler, ağza alıp yutmaya çalışırsada boğulma riski var. Genelde suya inerler ama suya inmeden biraz ağızda yemle beklese boğaza yapışırsa sudada zor çıkabilir ve tehlikeli. Bunu yapmamalı.

Günlük toplam yediği yem evet kafa hacmi kadar olmalı.

Geri