Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam çok ürkek oldu

musa

Bronz 5 Üye
Merhabalar kaplumbağam ilk zamanlar benden ve ev halkından çok ürkmezdi daha sonra akciğer enfeksiyonu oldu hastayken çok ürkekleşti neyseki şimdi sağlığı iyi ancak ürkekliği hala geçmedi yem vermeye bile başına gidince önce korkup taşların arkasına kaçıyor yemi görünce geri koşarak almaya geliyor en ufak hareketimizden bile ürküyor eskiden sabahları beni görünce cama yapışırdı yem istemek için şimdi korkup kaçıyor yemi görünce geliyor ve kuru alan sorunu var eskiden kuru alanın üstünde dinlenirken uyurdu biz gelirdik bakardık yanından geçerdik tınlamazdı şimdi kuru alanın üstündeyken ufacık bir ses duysun önce kafayı kaldırıp kontrol ediyor sonra cup suya atlıyor birde önceleri daha fazla zaman geçirirdi kuru alanda şimdi korkmasa bile çıkınca biraz durup suya atlıyor bir sonra yine çıkıyor biraz durup yine suya atlıyor hasta olduğu dönemlerde çocuklar gelmişti eve onlar bir şey yapmış olabilir emin değilim ama onun üstünden uzun zaman geçti...

kapluşumu akvaryumu temizleyeceğim zamanlarda sadece elime alırım onun dışında hiç bir şekilde elime almam sadece uzaktan izlerim

birde eskiden kuru alanı ısıtmak için koyduğum ampul sanırım 60 yada 75wattı patlayınca ben 40wattlık bir ampül aldım onunda bir etkisi olmuş olabilir mi ?
elime alınca ürkmesin diye kapluşu güneşlendirmeyede çıkaramıyorum hoş bu aralar hep yağmurlu hava ama ne yapacağımı şaşırdım bu kapluş niye bu kadar korkmuş olabilir? genelde kapluşlar bu kadar ürkekmidir yoksa yanına bir arkadaş mı bulmalıyım? yalnızlıktan olabilir mi?

Amplün, korkmasına bir etkisi olmamıştr ama çocuklar kaplumbaganızı ellerine aldıysalar veya bir yere düşürdüyseler korkmuş olabilir, durup dururken korkmcağını düşünüyorum
Kaplumbagaların yapılarında ürkeklik vardır zamanla büyükdükce azalır. yanına arkadaş bulmanıza gerek yok kaplumbagalar sosyal hayvanlar değil :)

zaten çocuklardan şüpheleniyorum yoksa öncesinde hiç böyle değildi ama abartı şekilde korkuyor odada sandalyeden kalkıyorum kaçacak delik arıyor yanına bile gitmiyorum düşünün yani uzunda zaman oldu nasıl geçecek bilmiyorum belki başka kaplumbağa alırsam biraz kendine güven gelir diye düşündüm?

Alınca düzelicek diye birşey yok belki diğer kaplumbagayla anlaşamıcaklar ver her ikiside zarar görcek

benim kaplumbağam hiç korkmazdı yanına iki tane daha koydum galiba onlardan mı gördü ne oda ürkekleşti. Nedeninin daha çok başka birşey olduğunu düşünüyorum hasta olmadan önce sürekli ilgilendiyseniz, hastalandığında sadece ilacını verip rahatsız etmiyim diye kendi haline bıraktıysanız ürkekleşebilir. Kuru alanın yeterince sıcak olmadığından fazla kalmıyor olabilir bir ölçün

bence bi sebebi yoktur yani kapluşların sağı solu belli olmuyor ki . bence kendine alıştırabilirsin :D bana sessz bi kapluş verseler 1 günde afacanlaştırırım mesela.ele almak iyi değil evet ama benmkiler alıştığı için evde çok rahat dolaşıyolar mesela.ne kadar hassas davranırsak okadar hassas oluyolar bnce :D o yaramaz çocuklar bişey yapmış olabilir! bende bundan korkuyorum yazın bücürlerden korumam gerekçek yavrularımı elletmem vala bendden başka kmseye :p sen bnce alıştır kndine aman hasta etmede sıcak biyer olsun mesela bnm salon (onların olduğu yer) çok sıcak bilerek camı flnda hiç açmayız ztn orda rhtlar :D
benim kapluşum suyun dışındada ısırıyor beni okdr atak buaralar :D ama şunu kesin söleyebilirim bu korklığının hastalıkla alakası yoktur çünkü benimkilerde akciğer enfeksiyonunu yeni atlattı ama hastayken bile eskisinden daha afacandılar :)

kaplumbağalar soğuk kanlı hayvanlar oldukları için yani sürüngen grubuna girdikleri için genelde pek insanlarla ilgilenmezler size alışmasını bekleyin ben her akvaryumu tezilediğim gün akvaryumdan çıkardığım için ve temizledikten sonra geri koyduğumda bir kaç gün etsini atlatamıyor benden kaçıyor yem bile veremiyorum bu normal bir durum sadece korkuyorlar içgüdüsel olarak kendilerini koruyorlar arkadaşımızın dediği gibi sağları solları belli olmuyor :)

:D ama önceden hiç korkmuyomuş birden olmuş.normalde evet sevgi fln anlamıyolar ama alışmak hatırlamak onlardada var hani alıştıktan sonra korkmuyor bide önceden çok sakinmiş şimdi bi sandalyeden kalkması korkutuyomuş cansel :D şahsen bnmkilerde birden sus pus olsa üzülürdüm alışamam yaa beni görünce takla atması lazım :D hehheh :D bence yakında gelr kendine meraketmeyin sonradan düzeliyolar

Fikirleriniz için teşekkürler arkadaşlar miss sevdanın dediği gibi hastayken pek onunla ilgilenen olmadı evdekiler ilgilenirdi hasta olunca ilgiyi kestiler bende ilacı verdim hastayken pek yem yemiyordu bende elimden vermek yerine suya atıyordum iyileşince böyle oldu ama castielin dediği sağı solu belli olmadıkları da doğru sabah beni görünce kaçacak yer arıyordu şimdi cama yapışmaya başladı bu hayvanı anlamak çok zor :D sanırım karnı doyunca beni unutuyor acıkınca yalakalığa başlıyor alışmasını beklicem artık acaba bazen oyunmu oynuyor diyede düşünüyorum çünkü ben hiç ilgilenmezken bile taşların şıkırtısından kaçıp saklandığını anlıyorum bakıyorum hızlı hızlı yüzüyor kuru alanın ampulününde wattını yükselticem tekrar bakalım daha fazla zaman geçirecek mi ben aman korkmasın diye dikkatli davrandıkça dahada mı hassalaşıyor ne :) çok teşekkürler arkadaşlar

Hastayken fazla ilgilenmediyseniz ve şidmi de hareketleriniz hızlıysa korkabilirler...Ben hastayken de sürekli dokunurdum çünkü akvaryumu yoktu. Sürekli su değişimi yapardım ilaç verdiğim için sabah akşam 34 derece su ısıtır kaba onu koyardım sonra ilaç eklerdim. Ama hep dokunurdum yemi gözünün önünden geçirirdim en kötü ihtimalle uzansın diye..kabuk altı kontrolü kuru alandan suya koymaya çalışma falan filan... İlk aldığım hafta dışında hiç ürkmedi, tabi ani hareket yaparsam o istisna.. Yavaş yaklaştığımda taştaysa gizli bile gelsem anında gelip cama yapışıyor. Özellikle akvaryumun yanındaki aynada ben üstüm başım saçımla ilgileniyorsam ilgi çekmek için kendini heder ediyor. Castiel in dediği gbi yerde de akvaryumdaki gibi tepkiler veriyor. Yere koyduğum anda geri geri yürümeye başlarsam peşimden gözler yüzüme bakar önüne bakmaz bir vaziyette koşmaya başlıyor peşimden. Ya da oturuyorsam omzuma hatta elinden gelirse yüzüme tırmanmak istiyor yüzüm elim kolum çizik içinde... Bir de ısırıkları unutmamalı... Üstümde başımda sarı, turuncu şeyler varken özellikle..

cahide seninkilerde alemmiş ya :D benimkiler peşimden koşmuyo bak =) ani hareketten çok alışmış olsalar bile korkuyolar oyüzden hep haber verir gibi geliyorum çünkü çok komik koşuyolar :) benmkiler bitek çok yem ymeketen dolayı hasta olduklarında sus pus olmuştu.bende fazla oburumdur hatta sınıftakiler kndine benzetmişsin diye espiri yapıyodu 4ümüz diyete başladık =) yok yok sevda haklı bi konu açalım herkes anılarını anlatsın çok komik ve güzel anıları var herkesin :) hepimizinki şirin mi şirin .benim arkadaş pek ilgilenmiyo kendisininkiyle ölece duruyomuş benimkilerin videolarına bakınca şok oluyor

Catiel imzama baksana.... 1.0.0 Yaniii... İlk bölme erkeği ikinci bölme dişiyi üçüncü bölme de cinsiyeti belli değil i ifade ediyor. Sayılar da Kaç tane olduğunu... :) Aynı Sevda'nın imzasında olduğu gibi.. Genel bir kullanım şeklidir bu. Yani Cahide Bübü tek kişi... :D Benimki psikopat anneye denk gelince kafayı yedi ne yapsın yavrucak bilgisayar bile kullanıyor :D

ozaman bnm imzamda 003 olcak heheh :D ben hala pek emin değilim ama büyük ihtimal üçüde erkek.ya harbiden kapluşlar bence sahiplerine benziyolar bunu nicezamandır düşünüyodum bukadar benzeyebiliriz yada belki biz onlara benziyoruz bazen annem kafayı yediiğimi düşünüyor =) vay ya kerata ya bak bilgisayar kullanıyo xD benmki klavyeyi yemeye çalışırdı faredende korkardı sanırım zD

evet cahide haklısın sanırım ilgisizlikten oldu evdekilerde önceden çok ilgilenirdi hasta olunca ilgiyi kestiler bende hastalığının ilk günlerinde ilacı vermek için fanusa koyuyordum devamlı suyu değiştiriyordum sonra buradan okudum akvaryumun suyunu azaltıp ilacı ona dökmeye başladım ama benim tedavi süresi çok uzun sürdü veterinere götürmüştüm önce ilaç vermişti ama o ilaç hiçbir işe yaramadı sonra eczaneden monodoks alıp verdim öyle iyileşti hastayken yemi ilk zamanlar burnunun ucuna tutuyordum kokusunu alsın diye yine yemiyordu bende suya bırakıyordum ama benin görünce kaçıp yemi elimdeki yemi fark edince geri dönüp gelmesi çok komik oluyor.

Arkadaşlar bugün akvaryumu temizlemek için kapluşumu almaya uzandım önce yem var sanıp elimiz ıssırmaya çalıştı sonra kabuğunun kenarlarından tutunca durdu hiç korkmadı kendini kabuğun içinede çekmedi elima aldım sevdim biraz boyunun altını hafifçe okşadım onada izin verdi :D korkmaması şarşırttı beni çok mutlu oldum

Eski haline dönmesine sizn kadar sevindim :)
Kaplumbagaları boyunlarının altından sevince hoşlarına gidiyor :)

saolun arkadaşlar hoşuna gittiğini bilmiyorumdum öyle severim artık :) kuru alan sorununuda aşarsa problem kalmayacak sanırım

Az biraz daha büyüsün boyun altı okşamasını yine seviyorlar ama bizim için tehlikeli oluyor... Ben boynunun altını okyşayacağım diye yüzük parmağımın eklem yerinin az biraz üstünü ağzına kaptırdım uzun süre bırakmadı derisi kalktı şimdi orada kocaman bir kırmızılık var.

Geri