Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam Dişi mi Erkek mi?

yes23

Platin 5 Üye
Bu meseleyi anlamak çok da zor değildir fakat kaplumbağanın belirli bir olgunluğu gelmiş olması gerekmektedir, yoksa anlamanız zorlaşır.

Bir kaplumbağanın cinsiyetini ön patisine ve kuyruğuna bakarak anlayabilirsiniz. Aşağıdaki fotoğrafta erkek ve dişi kaplumbağaların kuyrukları ve patileri var.

mailto:/img266/2677/cinsiyetayrm.jpg​

Kaplumbağanın kabuğu 4 inçe ulaşmadan kaplumbağalar cinsel olgunluğa erişemezler. Kaba bir tahminle erkekler 2-4 yıl içinde, dişiler ise 3-5 yıl içinde cinsel olgunluğa erişirler. İyi ve aşırı beslenme olursa cinsel olgunluğa daha erken ulaşılacaktır.

mailto:/images/img_usr_tinyslider_01.jpg​

Büyük erkeklerin burun uzunluğu genelde daha fazladır. Aynı zamanda alt kabuk içe doğru bükük olabilir ve içbükey görünür. Bunlar çiftleşme sırasında işine yarayacak özelliklerdir.

Çeviri: Uğur Ali Kaplan
Kaynak: mailto:/determining_sex.html
Resim montajı: Uğur Ali Kaplan :)

Bence 4 inch kaç cm eder onu da söylemek de fayda var 4inç=10.16 cm
Yararlı bilgileriniz için teşekkürler.

Cvp: Kaplumbağam Dişi mi Erkek mi?

Bilgi için teşekkürler. Benim kaplumbağam kızmış o zaman :D

Arkadaşlar benim iki tane kaplumbağım var.Ama hangisi dişi erkek olduğunu kestiremedim. ikiside erkek gibi sanki:) bide sizin yorumlarınızı alayım dedim ustalardan.
Resmi aşağıya koydum arkadaşlar.
Soldaki misket 2.5 yaşında ( yıl ) Sağdaki Afacan 2 yaşında ( yıl )

mailto:/thumbs/621720131009_200145.jpg

Her ikiside erkek. Sağdakinin kuyruğu tam seçemedim ama tırnaklardan oda erkek.

_immortal_' Alıntı:
Arkadaşlar benim iki tane kaplumbağım var.Ama hangisi dişi erkek olduğunu kestiremedim. ikiside erkek gibi sanki:) bide sizin yorumlarınızı alayım dedim ustalardan.
Resmi aşağıya koydum arkadaşlar.
Soldaki misket 2.5 yaşında ( yıl ) Sağdaki Afacan 2 yaşında ( yıl )

mailto:/thumbs/621720131009_200145.jpg

Emre abi ikisi içinde cinsiyetini belirtmiş. Aklınızda bulunsun diye söylüyorum, cinsiyet tayini için alt kabuktan önce tırnak ve kuyruk bölümü önemlidir.

evet ikisi de erkek. tırnaklar uzun sağdakinin anüs bölgesi kuyruğa yakın; soldakinin ise anüs tam sağ alt bağası altına denk gelmiş. bu arada soldakini sol baş tırnağı kırılmış.

Teşekkürler AEK, Teşekkürler bumble bee Teşekkürler cem evet misketin tırnapı kırıldı tırnağı hava filitresine takılmıştı..:)

Daha nice sağlıklı ömürlere diyorum.

Geri