Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam gözlerini bugün açtı..

heath

Bronz 3 Üye
Kaplumbağam gözlerini bugün terramycin sürmek için elime alınca araladı. Çok mutlu oldum gözleri tamamen kapandı sanmıştım. Bir gün boyunca gözlerini hiç açmamıştı ve tetradox tedavisi boyunca ağzına hiçbirşey sürmemişti. Bugün bişeyler yemeye başladı. Tetradox tedavisini kestim. Çünkü kaplumbağamın daha halsiz düştüğünü gözlemledim. Onun yerine suyuna onadron, vitamin ve dezenfektan damlatıyorum. Halsiz öyle uyuyor. Gözlerini de hep ovalıyor :( Terramycin kullanmaya devam. Güzel gelişmeler olursa size bildiricem. Umarın en kısa sürede kendini toparlar.Teşekkürler...

Cvp: Kaplumbağam gözlerini bugün açtı..

Suyun ısısını 33 dereceye çıkartın ve göz damlası olarak gentagut kullanın.

Bu arada 12 saat durusu 12 saat ilaçlı su koydugunuzu yazmışsınız açtıgınız konulardan birinde bu yanlış.
mesela sabah 10 da 1. kapsülü atacaksanız akşam 10 da 2. kapsülü atın ve suyun rengi fazla değişirse 33 derece temiz su ekleyin akvaryuma değişmiyorsa gerek yok.
12 saat sonra suyu boşaltmanız gerekmiyor.

akvaryumda bariz derecede renk değişimi oluyor ben 1 kapsul atarak denedim zaten su çok bulanık oluyor bunun üstüne 1 kapsül daha atmak zarar verebilir belki. ayrıca bu uygulama kaplumbağamı daha da halsiz yaptı bu yüzden de bıraktım....

suyun ısısını kesinlikle 33 dereceye çıkartın ve göz damlası için gentagut kullanın
tüm suyu tamamen boşaltmayın dediğigim gibi su ekleyin.
tetradox-monodox işlev bakımından aynıdır kaplumbağanız akciğer enfeksyonu geçiriyorsa işe yaraması gerekir.
Anladıgım kadarıyla akvaryum ve ekipmanlarınız tam peki kaplumbağayı akvaryumdan çıkartıp halıya vs. herhangi bir yere koyuyormusunuz?

masama koyuyorum bazen birde birkaç kere masamın üzerinden halıya düştü mani olamadım çok afacan... acaba ordan mı mikrop kaptı? Eline almayınca ilgi göstermeyince de iyice yabani oluyorlar kaçıyorlar.

Kaplumbağanızı akvaryumdan çıkartmayın.gözleri çok hassastır mikrop kapabilir.

Gözlerini araladığına sevındım umarım tamamen iyileşir.

gentagut göz damlasıda kullandım ama akıp gidiyor gözünden pek bir etkisi olmadı bende terramycin kullanmaya başladım acaba hem gentagut hemde terramycin karışık mı kullansam? Bu arada kaplumbağayı hiç mi elime almamam gerekiyor?

Karışık kullanmayın.Damlayı tam gözüne damlata bilirseniz sorun yok demektir.
Aşağıda ayrıntılı şekilde anlatılmış

BELİRTİLERİ

Göz çevresinde şişiklik, gözün içinde beyazlık(iltihap), gözün içinde kızarıklık, gözü çok sık açamama veya tamamen kapatma, durgunluk, iştahsızlık...

TEDAVİSİ

1. Gentagut(2-3 tl / Eczanelerde bulunur) göz damlası 1 hafta boyunca kullanılmalı.
Kullanım Şekli:
♦Günde 3 kere kuru bir yerde 4 saat arayla 2şer defa damlatılacak.
♦Damlatıldıktan sonra 15 dakika kuru bir yerde bekletilmeli ki ilaç gözüne işlesin tedavi sağlansın. Daha sonra yuvasına bırakın.

senin adına çok mutlu oldum arkadaşım .inşallah iyileştiğinin de haberini alırız..

Yorumlarınız için teşekkür ederim... Yarın ilk işim gentagut damla alıp yine 1 hafta boyunca uygulamak olucak. Gerçi daha öncede uyguladım ama pek bir faydasını göremedim. Sanırım gözleri düzelene kadar uygulamak gerekiyor.. Birde gözünün içine mi damlatmak gerekiyor? Gözleri kapalıyken göz kapağına damlatsam olur mu? Çünkü gözleri devamlı açık olmuyor... Bu arada sıcaklığı 33 derecede tutmaya devam ediyim mi? Bir sorum daha olucak diyelimki kaplumbağam akciğer enfeksiyonu geçirmiyor sadece gözleri enfeksiyon kaptı. Gözlerini zor açıyor olması onun hareketsiz durması veya halsiz durması için yeterli bir sebep mi?

Gözünün içine damlatmanız gerek
İyileşene kadar su ısısı 33 derece olarak kalsın
Göz kapanması halsizliğe yol açabilir.
Genellikle akciğer enfeksiyonu sonrasında gözler kapanır

yani bu hastalığı atlatsa bile hastalıktan sonra gözleri kapanabilir mi?

Gözlerine mikrop falan bulaşırsa kapanabilir.

hmm tamam. İlginize teşekkür ederim Ahmet bey...

aynı şekılde bende yklasık 2 haftadır hastalkla ugrasıyorum..gözlerini hiç açmıyor 5 gun teramısın kullandım şimdi 3 4 gundur gentagut kullanıyorum.ama gözü kapalı ıcıne nasıl damlatayıım ben damlayı???

Çok haklısınız kaplumbağam gözlerini çok nadir açıyor ve damlayı görüncede hemen ürküyor kafayı içeri sokuyor bende damlayı nasıl gözünün içine damlatabilirim bilmiyorum :(

heath' Alıntı:
Çok haklısınız kaplumbağam gözlerini çok nadir açıyor ve damlayı görüncede hemen ürküyor kafayı içeri sokuyor bende damlayı nasıl gözünün içine damlatabilirim bilmiyorum :(

aynen benımde kaplumbagam açıyordu arada bır..ama şuan hiç açmıyor.çok korkuyorum hiç açmayacagından:(

benimde kaplumbağam 1-2 gün boyunca gözlerini hiç açmadı elime alınca yine biraz aralardı gözlerini çok korktum neyseki dün yine araladı gözlerini belki tamamen kapanmamıştır sadece zor açıyordur gözlerini...

Nasıl durumlar bir gelişme varmı?

Geri