Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam hareket etmiyor

sukufe

Yeni Üye
Kablumbağamızı 10 dk önce kabında ters ve hareketsiz bulduk. Neşeli tepinip duruyodu ama birden bi baktık kalmış ters ve harketsiz

düzeltip bekledik dışarda iken 3 defa aralıklarla yürüdü ve şimdi yine hareketsiz.

acaba ne oldu yada ne yapabilirim acil yardım lütfenn.. ????
Edit tubidik: acil, yardım şeklinde başlık açmak yasaktır.

RE: Acil Yardım ve bilgi !!!

Hastalık belirtileri varmı? Alt kabukda kızarıklık,kuru alanda fazla vakit gecrme batma yada batamama istahsızlik hapsurma agzini acma gibi.

yemek yemio bir süredir. ve ağzını açıp kapatıyor. 3 defa hareket ettiğinde hep ağznı açtı sonra kesti hareketi. sabah oldu şimdi hareket etmiyor ama kabuğu gayetsağlıklı. ama hiç hareket etmiyor

Akciger enf. olabilir. Öncelikle akv. isitici almanızi tavsiye ederim daha sonrada imkanıniz varsa veterinere gotrmenizi yoksada monodoks(antbyntk) kullanmaniz iyi olacaktr:)

palmiyeli kapta besliyorsaniz ters dondugunde duzelemez. Kabindan disari almayin gerci fazla faydasi olmazda akvaryumda beslemek hastaliklari azaltir bence bunalmis olabilir yani nefes almaya calisiyor

Dün geceden beri hiç hareket etmiyor birde gözleri yarım acık ama perde gibi bişi oldu gözlerinde. ayağına basıyorum çekmio bile. böle bası sağa sola düşüyo. ölmüş olabilirmi )=

Elinize aldığınızda kafası düşüyorsa maalesef ölmüş demektir. Plastik kaplarda er ya da geç bu kaçınılmazdır bu yüzden tam ekipmanlı bir akvaryumda beslemek en doğrusudur. Umarım yaşıyordur hala, anladığım kadarıyla bayağ hastaymış üşütme ya da akciğer enfeksiyonu olabilir. Yaşıyorsa hala imkanınız varsa bir veterinere gösterin ve mutlaka ekipmanlarıyla beraber bir akvaryum temin edin derim.

nasıl anlıyabilirim yaşadığını? ).=

Elinize aldığınızda boynu düşüyor mu? Ve suya bıraktığınızda hiç hareket ediyor mu? Hep dipte mi kalıyor? Tepki veriyor mu dokunduğunuzda?

boynu düşüyor. dün gece 4-5 kez hareket etti taşına koyuyordum suya indi. ma şuan hiç hareket etmiyor. dipte değil aksine su üstünde kalıyor. dün gecede tepki vermiyordu sonra birden koşmaya başladı durdu yine tepki vermedi bir süre sonra yine koşmaya başladı. sabah oldu ve şuanda hiç birşey yapmıyor.

Bir süre daha bekleyin derim. İmkanınız varsa 28-29 derecelerde su koyun kabına ve su miktarını artırın yüzmesini sağlayacak şekilde. O zamanda hareket etmezse ölmüş olma ihtimali yüksek. Suda batmamasının nedeni ciğerlerinde hava kalmış olmasıdır. Suda da hareket etmiyor sanırım?

yok hiç hareket yok suda da karadada.

dedinizi yapacağım şimdi )=

Veterinere götürme imkaniniz varsa su an en iyisi goturmenz.

Justicex'e katılıyorum,eğer imkanınız varsa lütfen çok fazla gecikmeden bir veterinere götürün.Ben geçer umuduyla yaklaşık 2 haftadır elimden gelen herşeyi yapıp bekledim fakat değişen bir şey olmadı.Pazar günü açık kliniklerde var,O'nun rahatsız olduğunu bildiğiniz her dk,bu rahatsızlığın bizim sorumluluğumuz altında olduğu düşüncesiyle bizede acı veriyor.Dilerim en kısa sürede iyileşir.

Bana da ölmüş gibi geliyor ama şansınızı denemkte yarar var... Veterinere gitmenizi şiddetle öneriyorum...

Evet,nasıl kaplumbağanız??

Başınız sağolsun çok üzüldüm sizin adınıza.

Geri