Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam hasta mı ?

Endles96

Bronz 5 Üye
Bugün yeni bi kaplumbağ aldım akvaryumda değil , ama küçük oldugu için şimdilik yetiyo ona ileride alıcam , kaplumbağım çok hareket etmiyo kuru alana hiç çıkmadı daha ve burnundan baloncuk çıkartıyo arasıra hastamı ? aldıgım yere sordum götürdüm suda oldugu için dedi ama korkuyorum bi bi bilgi verirseniz ? yem attım ama yemedi daha belki ordaki abla vermiştir ve acıktıgını nasıl anlarım ?

Filtre yok ısıtıcıda yok ama bende bi lampa var onu koydum şuanlık yardım etcek yokmu ?

Cvp: Kaplumbağm hasta mı ?

Yem yemeye başlaması zaman alabilir, bu normal.
Ama normal olmayan durum ekipmanları tam olması gereken bir akvaryumda olmadığı. Akvaryum yok dediniz. En azından aşağıdaki ekipmanların olduğu bir plastik saklama kabında mı?

Bu hayvanların derin suda yüzmeye ihtiyacı var. Bol bol egzersiz yapıp doğru gelişmesi için.

Isıtıcı ile suyun 26-28 derece yapılması gerekmektedir. Bu hayvanlara uygun su ısısı budur.

Filtre ile suyun 24 saat temizlenmesi gerekir. Hiç bir canlı pislik içinde yaşayamaz. Filtrenin bir görevize bakteri dengesidir.

Sıcak bir kuru alana ihtiyaçları var. 32-33 derece bir kuru alanda güneşlenmesi gerekmektedir. Buda bu hayvanlarda sindirim ve uygun gelişim için çok önemlidir.

Bunlar olmazsa hasta olur ve ölür. Sizin kaplumbağanın burnundan baloncuk çıkarması bir hastalık belirtisi. Tabi aldığınızda hasta olma olasılığı yüksek. Hastalık konusunda tam emin olmak için biraz daha gözlemleyin derim.

peki yarın ısıtıcıyı alıyım ozaman nekadar peki fiyatları bi bilginiz var mı ? ekrana koydum resim onda şuan

mailto:/293vx51.jpg

Resminizde olan kapta bakıyorsanız onu burada her kişinin nasıl isimlendirdiğini belirteyim, ''ÖLÜM KABI''

O kaptan kurtulmadıkça ısıtıcı filtre almadıkça kaplumbağa toparlayamaz. Isıtıcı yok, filtre yok, su derinliği yok, uygun kuru alan yok.

Ancak bahsettiğim ekipmanları sağlarsanız ona siz yardım edersiniz. Aksi halde hasta ise o kapta tedavi edemezsiniz.

Biliyorum ama herkes onda bakılır diyo bişey olmuyo diye peki 1 hafta böyle kalsa ve ben yarın ısıtıcı alsam düzelirmi ? bunda kalıp yani filtreyi almıcam tek onu ben temizlerim akvaryum alınca yaparım bunu

Bu hayvana geçicide olsa 40-50 lt bir akvaryum gerekiyor. Hatta ileride 100 lt gerekecek. İçine filtre koymadan olmaz. Isıtıcı şart. Bu kaba ısıtıcı koyamazsınız. Su üzerine gelecek soft ampulle bahsettiğim ısıyı sağlayacak bir kuru alan yapmalısınız. Buna lamba tutarsanız hayvan istemediği zaman ısıdan kaçamaz.
Aksi halde bu kapta sadece işkence edilir.

Ozaman ben yarın bi camcıya gidiyim akvaryum yaptırıyım ona , ısıtıcı alıyım bide filtre olurm u ? kaçlık lazım camcıya ne diyim yani ?

Hasta olmamasına kimse garanti veremez. Bu kaba ısıtıcı koyamazsınız patlama riski var. Bir derece ile su ısısnı ölçmenizi öneririrm. Çok düşük değilse haftaya kadar böyle gider.

Akvaryum alınca flitre gerekecek. Filtre olmadan sık su değişimi gerekir ki bu zaten çok uygunsuz bir temizlik yöntemi. Ki zaten pislik içinde yüzmenin başka zararları da var.

Yarın camcıya yaptırrım , kaç cm olcak peki eni boyu fln

bide şimdilik leğene koysam olur mu büyük bu kaptan daha iyidir galiba ?

Endles96' Alıntı:
Ozaman ben yarın bi camcıya gidiyim akvaryum yaptırıyım ona , ısıtıcı alıyım bide filtre olurm u ? kaçlık lazım camcıya ne diyim yani ?

Bakın ömürlük akvaryum kaplumbağa başına en az 100 lt olmalı. Ama ileride değiştirirm derseniz 50-60 lt bir akvaryumda yaptırabilirsiniz. Yani 50*40*30 = 60 lt ölçülerinde bir akvaryum da 1-2 sene götürür. Bu hacim için 100 w ısıtıcı ve 100 lt lik akvaryumlara uygun bir filtre gerekir. Kuru alanıda ya taşları dizerek, ya cd kabından yaparak, ya camcıya cam ile yaptırarak, ya hazır alarak sağlayabilirsiniz.

leğene koyucam derin şimdilk yarına kadar idare eder heralde ,

100w ısıtıcı ve 100 filtre ne kadar peki ? şuyu ateş ölçerle ölçüçem de kaç olmalı sıcakmı ılık mı ?

Leğen olur, ama su sıcak olmayacak. Camcıdaki iş uzarsada leğene yarın ekipmanları koyun derim.

yarın 50*40*30 luk bi akvaryum yaptırıyorum ozaman kuru alanı ben hallederim teşekkürler ıstıcı tm da buna göre filtre kaç olcak ?

Olurmu leğende ısıtıcı fltre fln ? tamam ozaman ilk bunla bi idare etsin :D

Endles96' Alıntı:
leğene koyucam derin şimdilk yarına kadar idare eder heralde ,

100w ısıtıcı ve 100 filtre ne kadar peki ? şuyu ateş ölçerle ölçüçem de kaç olmalı sıcakmı ılık mı ?

Su ısısı 26-28 derece olmalı. Ama minimum 25 olursa bir gecelik kurtarır diye düşünüyorum.
Ekipmanlar marka ve kaliteye göre değişir. Yani ayırdığınız bütçeye göre önerilebilir. Akvaryum bahsettiğim ölçülerde olacaksa. Ölçüler değişirse ekipmanlarda kısmen değişebilir.

Leğene koyduğunuzda mutlaka kuru alan da yapın sürekli yüzmek zorunda kalırsa yorulur tutunup dinleneceği yer olmalı.

Endles96' Alıntı:
yarın 50*40*30 luk bi akvaryum yaptırıyorum ozaman kuru alanı ben hallederim teşekkürler ıstıcı tm da buna göre filtre kaç olcak ?

Olurmu leğende ısıtıcı fltre fln ? tamam ozaman ilk bunla bi idare etsin :D

Bu akvaryumu 4 yada 5 mm kalınlığındaki camdan yaptırmanızı öneririm.
Leğen geçici olarak olabilir. Ama plastik genel olarak zararlıdır. Tabiki hemen yaptırırsanız en iyisi olur. Bu akvaryum için şu ısıtıcı ve filtre olabilir.
Isıtıcı;
mailto:/urun_detay.aspx?kat=243&urn=4684
Filtre;
mailto:/urun_detay.aspx?kat=241&urn=5801

peki şuan ki halini çektim su yeterlimi bi bakın mailto:/1jt85z.jpg

kuru alanı nasıl yapablirim cd kabından başka ? şimdilik leğen için ?

çok pahalı değilmi .s

Buna cd kabı olmaz. Bir taş bulup kaynatın. Kenara koyup kuru alana gelecek bir soft lamba yakın.

Yüksek bir taş bulursanız su seviyesini dahada artırabilirsiniz.

Size yazdığım ürünler orta kalite. Daha pahalı olanları da var. Ama ne kalitesiz ne de uçuk fiyatlı olsun diye bunları yazdım. Ama isterseniz bunlara denk ürünleri verdiğim firmadan bakabilirsiniz.

Kuru alanda burnundan baloncuk çıkartıyorsa büyük ihtimal hastadır haberiniz olsun. Başıma geldi ordan biliyorum.

Nasıl taş olcak .s

peki bunu bi gözlemlicem teşekkürler inş bişeyi yoktur .s

Geri