Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam hasta mı ?

Cvp: Kaplumbağm hasta mı ?

Şuan ilk etapta almanız gereken ısıtıcı. Akvaryumunun üstünü en azından havlu gibi birşeyle kapatın. Kaplumbağa kabuğundan birazcık daha meseafe hava gircek yer bırakın ki su sıcaklıgını korusun. Piyasada roxin ısıtıcılar var. 50-75 w 10-15 tl onlardan alın. Ama plastik kapta kullancaksanız vs garantisi yok bu işin. Bozulabilir de hayvanada zarar verebilir

Cvp: Kaplumbağm hasta mı ?

Bir inşaattan vs doğal bir kaya bulabilirsiniz. Yada bir kaç taşı yıkılmayacak şekilde dizebilirsiniz. Bir akvaryumumdan görüntüler veriyorum size. Buradaki taşlar yapıştırma değildir. Ama çok iyi ve sağlam oturtulmuştur.

mailto:/forum/Konu-ufakliklar-evlerine-iyice-alisti.html

mailto:/forum/Konu-cizgili-arkadasimiz.html

Tabi taşları iyice kaynatmayı unutmayın. Resimlerde su seviyesini ne kadar derin tutmak gerektiğini ve kuru alanın durumunu hatta lambanın konumunu görebilirsiniz.

Cvp: Kaplumbağam hasta mı ?

kaplumbag için su nekadar olmalı ? bi onu bide deniz taşları vardı dizdim ama yine su yukarı oluyo sokaktaki taşlar olur mu ?

Sokakta kaldırım taşı gibi betondan yada yapay olarak yapılma olanlar olmaz. Ama parktan veya inşaattan yada evin bahçesinden doğal kaya, büyük taş bulabilirsiniz. Dediğim gibi bunu iyice kaynatmalı ve yıkamalısınız. Üzerinde kimyasal, bakteri ve mikrop kalmasın.

Size önerdiğim akvaryuma da gösterdiğim yükseklikte su koymanız gerekecek. Buna uygun taş yada taşlar bulmanız kolay.

leğenin resmini koydum okadar su iyimi ? kase var büyük onu koydum üsttüne çıkartım alışın diye şuan

Yüzen ve kaygan bir yere çıkamaz. Siz sert plastikten bir yoğurt yada peynir kabını ters çevirin suya koyun. Kapağı bir rampa olarak eğimli bir biçimde suya girecek şekilde yapıştırın. Yapışkan suya değmesin. Suyu hemen hemen kuru alan zeminine kadar yükseltin. Artık şimdilik taş bulana kadar bu şekilde idare edebilirsiniz.

Suyu 2-3 parmak boşluk kalacak şekilde ayarlayabilirsiniz. Ama kuru alana göre ayarlayın şimdilik.

Bu gece idare edecek biraz ama kuru bir bölge yapmayı ihmal etmeyin.

Akvaryumu yapınca ve ekipmanları yerleştirince su ve kuru alan için birer derece de almayı ihmal etmeyin. Pet shoplardan uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

yapmaya çalışcam artık .s yem versem mi acaba şimdi ?

Yemediyse biraz verebilirsiniz. Yemleme konusunu incelediniz mi?

hayır .s normal attım işte markası tetra ?

Günlük yem miktarı ve çeşitleri ile öğün sayısını kasdettim. Tetra reptonin ise iyi yapmışsınız.

Attım bitane yese görsem yemiyo acaba neden .s ben bakamıcam galiba buna nasıl bakcagımı hiç bilmiyorum :( kuru alana ndn çıkmıyo su nekadar olmalı yaptım ama blmiyorum yeterlimi?

mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakmaya-baslayanlar-icin-kapsamli-bir-ozet.html
mailto:/forum/Duyuru-sukaplumbagasi-com-e-book-projemiz.html öncelikle bu konu ve genel bilgilerin bulunduğu e-book a bir göz atarsanız yararı olacaktır. Bir hastalığı yoksa ilk günlerde ortama alışana kadar yem yemeyebilir.

kuru alanada çıkmıyo daha yeni aldım 3 4 saat oldu allalı belkide toktur bilmiyorum ki

Alışma süreci 1-2 hafata olabilir. Siz sistemi kurun daha rahat edecektir. Panik yapmayın. Benimkiler iki hafta sonunda hala düzgün yemediler.
Genelde ilk başlarda ürkek olurlar ve siz varken kuru alana çıkmazlar. Bulundukları oramda bir süre fazla hareket etmeyin hatta bulunmayın. Tabi bu süre günlerde alabilir saatlerde.

Tuna hanımın verdiği konularıda okuyun, çok faydalı olacaktır.

Yem konusunda kısaca şunu yazayım. Yavru kaplumbağalar günde sabah akşam olarak iki öğün beslenir. Günlük toplam yem kafa hacmi kadardır. Tetra reptomin bir ana yemdir. Buna ek yem olarak sera raffy I almanızı öneririm. Buda gammarus olup ek yem olarak verilir. Günlük öğünün 2/3 orandaki miktarı ana yem 1/3 orandaki miktarı ek yem olmalıdır. Aynı ölçüyü 2 gün ana yem, arkasından 1 gün ek yem vererekte sağlayabilirsiniz. Siz bir kaç gün arka arkaya ammarusta verebilirsiniz. Birde imkanınız olunca bir kaplumbağa vitamini alın derim. Sera reptivit iyidir. Bunuda haftada bir yemlere damlatarak verebilirsiniz.

Bu arada Tuba hanımın isminde harf hatası yapmışım. Kusura bakmayın.

Bir haftada hiç sorun olmaz. Tabi sağlıklıysa. İkinci hafta yemden kaçma devam ederse ağzına vitamin damlatırsınız.

Dediğim gibi sabah yemi atıp idadan uzaklaşınki rahat hissetsin kendini.

ben yine plastik kaba koydum onu kuru alan yok çünkü . idare etsin yarın halletcem onu

Rica ederim Emre bey :)
Birkaç gün aç kalmakla ölmez Gülcan hanım. Şu an sizin yapmanız gereken biran önce uygun ortamı hazırlayıp kaplumbağanızın yeni yuvasına alışmasını beklemek.

Geri