Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam ısırdı ve yaraladı yardım lütfen :(

Hüsmennnn

Yeni Üye
Katılım
11 Haz 2010
Mesajlar
6
3. yaşına yeni giren su kaplumbağam bir kaç gündür sipriş ettiğim yemlerin gelmemesinden dolayı sadece Sera Mineralli yem çubuklarıyla besleniyor. Bu aşam sevmek için yuvasından aldığımızda ablamı ısırdı ve yaraladı, ısırdığı yeri koparmaya çalışır gibi bırakmadı. Daha önce hiç saldırganlık göstermemişti şok halindeyiz.

Sorum bunu sadece aç olduğundan mı yapmış olabilir? Daha da önemlisi yaralama yani kanatma durumunda bulaştıracağı bir hastalık mikrop olur mu? Aynı durumu yaşayan arkadaşlar varsa yardımınızı bekliyorum...

Not: Mümkün olduğunca steril ortamda büyüdü.
 

furkan54ozan

SKF Delisi
Katılım
25 May 2010
Mesajlar
1,555
Saldırganlıgın başlıca sebepleri yer darlığı vb.. dir.Ve bazende büyüdükçe agresifleşiyorlar.Büyüdüğünede işaret olabilir.Merak etmeyin çoğumuzun başına geldi bu olay.Birşey olmaz diye düşünüyorum :)
 

Hüsmennnn

Yeni Üye
Katılım
11 Haz 2010
Mesajlar
6
Akvaryumu da küçük değil aslında. Umarım birşey olmaz ama ısırdığı yeri epey kanattığı için çok tedirginiz şu an.
 

furkan54ozan

SKF Delisi
Katılım
25 May 2010
Mesajlar
1,555
Kaplumbagalar küçük ama vahşi hayvanlardır aslında.Elinden gelse sizi bile yer :)
 

Jeru

Yeni Üye
Katılım
14 Eki 2010
Mesajlar
7
Tedbir için bir sağlık ocağına gitmek de fayda var. Büyüdükçe agresifleşirler fakat bu ısırmanın sebebi elin yem kokmasından dolayı olabilir gibi geliyor bana.
 

XxEmrexX

Bronz 3 Üye
Katılım
28 Tem 2010
Mesajlar
75
bence ısırmasında hiç bir anormallik yok ben hiç bir zaman yemlerini aksatmadım ama her yem verişimde yemi değilde parmağımı ısırmaya çalışıyorlar kısacası endişelenmeyin.
 

axatan26

Gümüş 3 Üye
Katılım
9 Eki 2008
Mesajlar
177
Evet benimde başıma geldi (herhalde gelmeyen yoktur sanırım) her hafta kaplumbağalarıma 1,2 gün diyet yaptıryorum,bir gün yine iki günlük diyetten sonra kaplumbağaları beslerken nasıl oldu anlayamadan parmağımın ucundan bir kaptıki 10 saniye kadar parmağımı bırakmadı tabiki sonuçta parmağımda ufak bir parça bir ısırık ve kanamaya başladı ben iyice kanattım (kanatmakta fayda var) parmağımdaki yaranın geçmesi bir haftayı buldu sonuçta başka bir sorun olmadı ENDİŞELENECEK bir durum yok.
 

highwayman

Bronz 5 Üye
Katılım
24 Ara 2009
Mesajlar
24
yeni konu açacaktım bu konu hakkında, konuyu gördüğüme sevindim.

Merhaba,
Benim kaplumbağam da 3. yaşının içinde. 3-4 aydır elime saldırmaya başladı. aynı şekilde eşiminde eline. baya moralimiz bozuldu. temizleme zamanları dışında sorun yok. durduk yere akvaryumun içine elimi sokacak değilim. temizlerkende kalın eldiven kullanırım artık. daha da büyüdüğünde ısırma olayıyla nasıl baş edeceğim bilmiyorum.
 

Johanna

Bronz 4 Üye
Katılım
24 Ocak 2011
Mesajlar
59
benim Lancelotum geldiğinden beri parmaklarımı ısırır ama hiç kanatacak kadar ısırmadı.erkek kaplumbağaların ısırmaları genellikle "bölgemden uzak dur yoksa senle kavga ederim" şeklinde bir ısırmadır.çok bulaşmayın :) cama parmağımı koyduğumda bile ısırmaya çalışıyor benimki,ben ne yapayım :D yeri de gayet bol. 50x60x90 akvaryumda tek başına.
 

numan4434

Yeni Üye
Katılım
4 Eyl 2015
Mesajlar
1
Arkadaşlar Meraba beni kablumbaga botnumu ısırdı açil yardım bişey olurmu

Arkadaşlar abim kaplumbagayı üstüme attı. kaplumbaga boynumu arkasını ısırdı sızlıyor bir de korkuyorum birşey olur mu arkadaşlar ACİL CEVAP İSTİYORUM ?
 

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Katılım
24 Eki 2012
Mesajlar
23,874
Bol anti bakteriyel sabunla yıka. Yaralanma var mı varsa oraya baticon sür. yoksa sadece kolonya sürsen yeterli olur.


Kaplumbağalar salmonella taşır. Onun için gerek kaplumbağaya dokunma gerekse akvaryumla ilgili işlemlerden sonra elleri antibakteriyel sabun tercih sebebi olmak üzere bol sabunla yıka. Öncesinde yıkama ise kaplumbağa için gerekli.
 
Üst