Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam kayboldu

alper4355

Yeni Üye
dün dışardan geldiğimde kaplumbağam yuvasında yoktu çok aradım ama bulamadım lütfen yardım edin bunlar ne kadar yaşar aç susuz ya :(

Cvp: yardımmm kaplumbağam kayboldu

alper4355' Alıntı:
dün dışardan geldiğimde kaplumbağam yuvasında yoktu çok aradım ama bulamadım lütfen yardım edin bunlar ne kadar yaşar aç susuz ya :(

odadan çıkma ihtimali azdır sanırım ya da evden en azından. bir iki günü geçirebilir diye düşünüyorum ama bulduğunuzda hastalanmış/üşütmüş olabilir o kadar süre geçtikten sonra. umarım en kısa sürede bulursunuz.

Cvp: yardımmm kaplumbağam kayboldu

Aç 1 aydan fazla, susuz 10-15 gün yaşarlar. Tabi vücut dirençleride önemli. Tabi toz ve soğuk onları hastada edebilir.
Öncelikle kaplumbağayı bulmak için birkaç yöntem uygulamalısınız. Diğer odalara gidebilir. Kıyı köşeye gizlenecektir. Çok dikkatli arayın. Üzerine basma yada sıkışma ihtimali olmasın. Eğer bulamazsanız evde çeşitli yerlere biraz yem ve sığ kap içinde su koyun. Özellikle suya gelme ihtimali yüksek.

Cvp: kaplumbağam kayboldu

yorumlarınız için teşekkürler evi alt üst ettim ama hala ortalıkta yok evden çıkamaz zaten kesin evde biryerde uyumuştur bu

öncelikle geçmiş olsun bende bir ara kaybetmiştim benimki akvaryumun yanında olan pc masasının altına girmişti modemini yanına girmiş sıcak geldi galiba ki yarım saat sonra buldum ordada çıkma ihtimali yok sayılır yatak altlarına ve dolapların altlarına bakın mutlaka oralardadır inşAllah bulursunuz geçmiş olsun.

biz tatildeyken komşuya bırakmıştık yıkarken kaçırmıştı,3 gün aradık buzdolabının motor kısımlarına sıkışmış,hala yaşıyor :t65y:

ben kaçma ihtimaline karşı yem verirken kutuyu sallıyorum onun sesine yöneliyorlar. olur da kaçarlarsa etrafta kutuyu sallayıp ses çıkararak bulma ihtimalini artırıcam. özellikle kapıları açarken yavaş açın altına yaklaşmışlarsa ezilmesin hayvan. her odaya çay tabağında az bir su ve yanına yem koyun. tabağa koyduğunuz su az olsun. böylece ulaşmak için tabağı devirecek ve dökülen sudan nerede olduğunu anlayacaksınız. laminant ve parkeli yüzeylerde altına havlu serin. kaloriferler açık dursun. soğuk olursa hayvan enerjisini korumak için hareket etmeyecektir. hatta bulunduğu oda belli ise havluyu görecek şekilde ısıtıcı lambayı açıp bekleyin özellikle akşam üstü daha dikkat çeker. üstünde ısınırken bulabilirsiniz.

Bazı kaplumbağalar tırmanmayı çok seviyor, yalnızca yerlere bakmayın derim.

umarım akvaryumda bakıyorsunuzdur kaplardan zaten kaçarlar ve onlar için uygun ortam 1 litre şu alan kaplarda sağlanamaz . kaçtıklarında genelde kuytu köşe yerlere saklanırlar yatak , dolap , koltuk , masa altlarına bakın yerde minder , yastık varsa oralara bakın , Emre beyin dediği gibi evin çeşitli yerlerine su ve yem koyun . bu arada yürürken de dikkat edin belli olmaz

bulduum hepinize çok teşekkürler bu arada peteğin altına girmiş nasıl akvaryumdan çıktı da ta peteğin altına gitti anlamadım :) çok korkmuştum ölür diye sağlığı iyi gözüküyo

benimkide kaybolmuştu 1 hafta sonra mutfakta dolabın altında bulmuştuk yani en az 1 hafta yaşayabilirler :rolleyes:

Bu arada banyoda yada başka yerde gider deliği ızgaralı değilse hemen kapatın. Tabi kaplumbağayı yavru kabul ederek söylüyorum. Oraya girip işin içinden çıkılmaz bir hale getirmesin. Sürekli arayın. Nasılsa bir yerden çıkacak. Cem' in dediği gece havlu ve lamba yöntemide güzel fikir. Her yöntemi denemeli.

alper4355' Alıntı:
bulduum hepinize çok teşekkürler bu arada peteğin altına girmiş nasıl akvaryumdan çıktı da ta peteğin altına gitti anlamadım :) çok korkmuştum ölür diye sağlığı iyi gözüküyo

alper bulduğuna sevindim. akvaryumdan kaçması ayağını bir yerden destek alarak atmasıyla oluyor. bunlar iç filtrenin yukarda olması veya vantuzlu herhangi yüzeye yakın birşeyle bu ısıtıcı olur, lamba olur kuru alan yada vantuzu olur. herşeye bak boyuna göre üste yakın olan ne ise ordan kaçıyor. bunu birkez yaptıysa gene yapacaktır. seviyesini düşür.

Ben bulunduğunu farketmemişim bile :) geçekten sevindim çabuk bulunmasına. İyice kontrol ettikten sonra Cem' in bahsettiği kaçış yerlerini araştırmalı.

bana göre filtreden atlamış olmalı seviyesini düşürdüm filtrenin işallah kaçmaz bidaha

bide bişey sorucam arkadaşım yeni almış daha yavru ama o fanusta besliyormuş bana sordu bende buraya yazayım dedim fanuslar için ısıtıcı varmı

hımbıl birşey diyorsun ama bir camın üstüne ön ayaklarını takmaya bakıyor. şınav çeker gibi gövdesini kaldırıp atıyor aşağıya kendini.

gözünüz aydın :)

alper4355' Alıntı:
bana göre filtreden atlamış olmalı seviyesini düşürdüm filtrenin işallah kaçmaz bidaha

bide bişey sorucam arkadaşım yeni almış daha yavru ama o fanusta besliyormuş bana sordu bende buraya yazayım dedim fanuslar için ısıtıcı varmı

kaplumbağalar fanusta beslenmez arkadaşınıza küçük çaplı da olsa bir akvaryuma geçmesini söyleyin.içinde ısıtıcı,filtre,kuru alan ve ısıtma lambası olmazsa olmaz

mailto:/img831/3429/resim1215.jpg
resim1217.jpg

Buldukları her fırsatı kullanırlar. Burada filtre alt vantuzuna tek ayağını basmış kaplumbağanın firar girişimi mevcut. Daha sonra başını dayayınca Cem' in bahsettiği gibi kendini çekiyor. Bu hayvan iki kere kaçtı, üçüncüyü yanımda iken kaçarken yöntemini çözdüm.

emre bende senin sıpadan öğrendiğim için yazdım. benimkide öyle bir girişimde bulunacaktı sadece tek ayağını takabildiği için kaçamadı. baktım sol arka üstüne basmış sağ ön ayak camın üstünde.

Neyseki RES lerin boynu bu kadar uzun değil :)

Geri