Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam kusuyor

Semra.

Yeni Üye
Merhaba yaklaşık 7 aydır benimle olan 2 adet kırmızı yanaklı su kaplumbağamız var.Tüm ekipmanları tam 2 gün öncesine kadar da oldukça sağlıklıydılar.yem çeşitliliğine dikkat ettik vitamin verdik.Cuma günü sabah besledim akşam eve geldiğim de bi tanesinin yem yemediğini ve derin derin nefes aldığını gördüm.vitamin verip sabaha kadar izledim.Hareketleri azalmıştı ve sürekli kuru alanda kalmak istiyordu.Ertesi günde şunu şeyleri tekrarlamaya başladı.Gözleri açıktı ancak yem yemiyordu ve hep kuru arandaydı.Sonra suya girip beyaz beyaz 2-3 defa kustu.veteriner döküntüsü olduğu için randevu aldık ve 2-3 saat içinde veterinere götürdük.veteriner ağız yoluyla ve bacak kasından vitamin ve antibiyotik verdi.Henüz küçük olduğu için kuyruktan serum yapamayacağını söyledi.bu şekilde her gün iğneye gelebileceğimizi ve enjektör için toplam 5 cc antibiyotik verdi gönderdi.dün veterinerden sonra hareketleri iyice yavaşladı asla kuru alandan akşama kadar inmedi.Akşam çok az yüzdü sonra tekrar kuru alana çıktı.gece boyu böyle devam etti.sabah uyandık kaplumbağam suyun dibinde kas katı kesilmiş.asla hareket etmiyor.Neyi yanlış yaptım anlayamıyorum ve kendimi suçluyorum.Uzun oldu biraz ama lütfen bana nerde hatalı davrandığımı ve kaplumbağamı bu sona neyin götürdüğünü söyleyin.Diğeri de aynı durumu yaşasın istemiyorum

Başınız sağolsun.

Ufak hayvanlarda antibiyotik dozu ayarlanamadığı için fazla geldiğinde öldürür. Yalnız su yutma belirtisi de var. Kabuk boyu kaç cm idi?

Akvaryumun genel resmini atın. Bu su yutmaya sebep olacak birşey var mı bakayım.

Hayvanda şişme yada deri bölgesinde kızarıklık olmuş muydu?

Hayvana yiyecek olarak neler verdiniz? Son 2-3 gün içinde

Sağolun
Akvaryum ve yemlerin resimini ekledim bunlar dışında yem değil marul verdim ama çok az

Her hangi bir şişme ya da kızarıklık yoktu.
Başınız sağolsun.

Ufak hayvanlarda antibiyotik dozu ayarlanamadığı için fazla geldiğinde öldürür. Yalnız su yutma belirtisi de var. Kabuk boyu kaç cm idi?

Akvaryumun genel resmini atın. Bu su yutmaya sebep olacak birşey var mı bakayım.

Hayvanda şişme yada deri bölgesinde kızarıklık olmuş muydu?

Hayvana yiyecek olarak neler verdiniz? Son 2-3 gün içinde

Ekli dosyalar

• IMG_1262.jpeg
    IMG_1262.jpeg
    4.2 MB · Görüntüleme: 27
  • IMG_1263.jpeg
    IMG_1263.jpeg
    2.4 MB · Görüntüleme: 26
O taşları çıkarın. Hayvan için boğulmaya neden olacak şey rampa altına sıkışıp uzun süre orada kalması. Başka sebep olacak birşey gözükmüyor.

Hayvanı boşuna hekime götürmüşsünüz. Su yutma derecesini bilmiyorum ama kuru alanda dinlenerek kurtarma ihtimali olabilirdi.

Filtreyi yan yatırın üstü su dışında duruyor.

Birde camlar traşlanmamış. Hayvan oraya uzanırsa derisini kesebilir. O cam üstlerini kapatacak kadar makara yara bandı yapıştırabilirsiniz.

O taşları çıkarın. Hayvan için boğulmaya neden olacak şey rampa altına sıkışıp uzun süre orada kalması. Başka sebep olacak birşey gözükmüyor.

Hayvanı boşuna hekime götürmüşsünüz. Su yutma derecesini bilmiyorum ama kuru alanda dinlenerek kurtarma ihtimali olabilirdi.

Filtreyi yan yatırın üstü su dışında duruyor.

Birde camlar traşlanmamış. Hayvan oraya uzanırsa derisini kesebilir. O cam üstlerini kapatacak kadar makara yara bandı yapıştırabilirsiniz.
Bilgiler için teşekkürler.Kusma yanında hapşırma ve nefes alış veriş düzeni de değişmişti açıkçası o panikle direkt hekime götürmek geldi aklımıza.akvaryumun kenarına tutunup ağzı açık derin nefes alıyordu çünkü

Geri