Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.
Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagam ses cikariyor

Nehirdemr

Yeni Üye
Ya icinde filtresi olan fakat ne yazik ki isiticisi olmayan bir kaplumbaga tanki aldim antalya sicagindayiz ayrica soguk olunca dogalgazi yaktigim icin evin sıcaklığı iyi ayrica kaplumbağamin istahinda bir sıkıntı yok gayet hareketli ve derisini degistirmeye basladi fakat her seferinde garip bir ciyaklama mi desem anlatamiyorum ama bir ses cikariyor bunun nedeni akciger enfeksiyonu yaziyor ama korkuyorum ne yapmam lazim yardimci olur musunuz burda yeniyim 🥲

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Foruma hoş geldiniz.

Isıtma lambası da yok sanırım.

Kabuk boyu kaç cm?
Suda yamuk durma var mı?
Cikleme sıklığı nedir?
Yaparken başını ileri atıyor mu?
Sizi görünce mi ses çıkarıyor yoksa her nefes alışta mı?
Derinden gelen ses ve hırıltı var mı?
Yem olarak ne veriyorsunuz?

Nehirdemr

Yeni Üye
Foruma hoş geldiniz.

Isıtma lambası da yok sanırım.

Kabuk boyu kaç cm?
Suda yamuk durma var mı?
Cikleme sıklığı nedir?
Yaparken başını ileri atıyor mu?
Sizi görünce mi ses çıkarıyor yoksa her nefes alışta mı?
Derinden gelen ses ve hırıltı var mı?
Yem olarak ne veriyorsunuz?
Kabuk boyu 6-7 cm
Kullandigimiz yem Sera Raffy P
Her zaman yapmiyor ama bi kere farkettigimde ciklerken agzini açıyor basini one atip atmadigindan emin değilim
Suda normal duruyor bazen yamuk yuzuyor bazen dumduz yuzuyor istedigi zaman batip cikmasinda bir problem yok
Her nefes alista yapmiyor cikleme sesini genelde yatmaya hazirlanirken yanina uzandigim zaman duyuyorum
Sesi derinden geliyor gibi evet ama hırıltısı yok

cem

Süper Moderatör
Yönetici
Su geceleri 26 derece altına düşüyorsa su ısıtma şart. Bunun yanında ısıtma lambasını daimi olarak yaz kış gündüz 12 saat yakarız.

Lamba olarak mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba kullanırız.
111620.jpg

Ampul olarak filamanlı 40-60 W eski tip armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz.
IMG_20200229_214826.jpg

Soft olması tercih sebebi ama bulamazsanız şeffaf alırsınız.

Lamba mesafe ayarında kuru alanda hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.

Ek olarak gammarus yem ve omega one adult turtle sticks yemlerini de alın.

Ciklemeyi sadece yakınına geldiğinizde yapıyor ise dikkat çekme amaçlı yapıyordur. O da yem verin diye. Ama sürekli yapıyorsa akciğer enfeksiyonudur.

Gece ortam sessizken nefes alış verişini dinleyin. Daha iyi duyulur.

Nehirdemr

Yeni Üye
Su geceleri 26 derece altına düşüyorsa su ısıtma şart. Bunun yanında ısıtma lambasını daimi olarak yaz kış gündüz 12 saat yakarız.

Lamba olarak mandallı yada deveboynu dediğimiz akrobat lamba kullanırız.
111620.jpg

Ampul olarak filamanlı 40-60 W eski tip armut ampul yada halojen 42-52-53 W armut ampul kullanıyoruz.
IMG_20200229_214826.jpg

Soft olması tercih sebebi ama bulamazsanız şeffaf alırsınız.

Lamba mesafe ayarında kuru alanda hayvanın sırtı hizasına denk gelen birşey koyup üzerine cam derece yatırıp tam yarım saat sonra dereceye bakıyoruz 32 derece olduğu nokta uygun mesafeyi verir.

Ek olarak gammarus yem ve omega one adult turtle sticks yemlerini de alın.

Ciklemeyi sadece yakınına geldiğinizde yapıyor ise dikkat çekme amaçlı yapıyordur. O da yem verin diye. Ama sürekli yapıyorsa akciğer enfeksiyonudur.

Gece ortam sessizken nefes alış verişini dinleyin. Daha iyi duyulur.
Cok tesekkur ederim yok her zaman yapmiyor ve siz yazdiginizda farkettim ne zaman yanina gelip otursam arada bir tek atımlık ses cikariyor. Simdi gidip sizin dediginiz ampulden siparis edicem soft bulamadim o yuzden internetten alicam yardimci oldugunuz icin cok tesekkur ederim❤️❤️❤️

cem

Süper Moderatör
Yönetici
8 cm kabuk boyuna kadar sabah akşam sonrasında günde tek öğüne düşüyoruz.

Raffy P bitince haber verin yerine yem tavsiyesi vereyim.

bunny07

Yeni Üye
Cok tesekkur ederim yok her zaman yapmiyor ve siz yazdiginizda farkettim ne zaman yanina gelip otursam arada bir tek atımlık ses cikariyor. Simdi gidip sizin dediginiz ampulden siparis edicem soft bulamadim o yuzden internetten alicam yardimci oldugunuz icin cok tesekkur ederim❤️❤️❤️
konudan alakasız ama kaplumbağanızı nereden aldını? bende antalyadayım ama bulamıyorum

Moderatör tarafında düzenlendi:

Nehirdemr

Yeni Üye
konudan alakasız ama kaplumabağanızı nereden aldını? bende antalyadayım ama bulamıyorum
Gec gördüm özür dilerim :(( . Ben asıl sahibi değilim arkadaşımın biri aldi sonra ben buna bakamam diyip hayvanı bıraktı kendi haline bende kıyamadım sahiplendim. Normalde gerçekten imkanım yoktu evde 2 kedi 1 köpek var ama kıyamadım küçücük şeyin ne günahı var diye. O yüzden nerden alındığı hakkında bir fikrim yok :((

• Beğen
Tepkiler: cem