Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağam suda batmıyor

Skulblaka

Bronz 5 Üye
arkadaşlar kaplumbağam 5 yaşında yaklaşık iki ay önce gözlerini açamamaya başladı ve bir süre sonra yemekten kesildi. Veterinere götürdük, kaplumbağalarda göz iltihaplanmasının sık sık görüldüğünü söyledi ve bir damla verdi. Fakat maalesef damlayı düzenli kullanamadık (zaten kullanım kılavuzunda hayvanın gözünü açıp içine damlatılması gerektiği yazıyordu fakat gözünü açmak mümkün değildi). yani 2 aydır falan yemek yemiyor ve gözünü açmıyor. Bir hafta önce gözünü biraz açtı (ama perdesini açmadı yani bir katman kapalı) ve birkaç lokma yedirmeyi başardık ama sonra fark ettim ki suda batmıyor! Resmen kutu gibi suyun üzerinde sallanıyor kollar bacaklar içeri çekilmiş :(. Diğer kaplumbağamla kıyaslayınca çok hafif olduğunu fark ettim. Attığım kuru karidesleri yemeye çalışıyor ama hamleleri çok zayıf olduğundan yem kaçıyor o da pes edip kafasını içeri sokuyor tekrar. Ne yapmalıyım lütfen yardım edin?? :(

1. Gentagut damla al eczaneden günde 3 kere kuru bir alanda 4 saat arayla 2 şer damla damlat. Gözlerin açık olması şart değil. Damlattıktan sonra 15 dk kuru alanda tut sonra yuvasına geri bırak. (DÜZENLİ KULLAN)

2. Elinden beslemeye çalış. Yeme vitamin damlat.

3. Çok fazla ışık onun daha kötüye gitmesini sağlar.

4. Kapluşları ayır.

5. Suyu 25 derecenin altına düşürme.

6. Suyun her zaman temiz olmasını sağla.

Akciğer enfeksisyonu belirtilerine bakın bide suyu 30 derece yapabilirsiniz.

edit medcezir999: Türkçe'mize özen gösterelim.

teşekkür ederim. fakat yeme vitamini nedir nereden temin edebilirim?

yeme vitamini değil yemin üstüne damlat vitamini demek istiyor.Pet shoplardan bulabilirsiniz.

Teşekkürler...

edit medcezir999: Türkçe'mize Özen gösterelim.

Cvp: kaplumbağam suda batmıyor

Arkadaslar benimkide batmıyor ve yemiyor kuru alanda hep uyukluyor veterinere götürdüm bişey yok dedi adam 20 yıl kaplumbaga beslemiş ama hiçbirşeyi yok dedi bikere yeme vitamin damlarmak saçma çünkü zaten yemiyor ve pet shoplarda ki ilaçları sakın almayın veteriner bana sanasol adlı bir bebek şurubu verdi ve kabuk sertlestirici kullanmayin daha bebekler dedi isiticim var kuru alan isiticim var ama yemiyor lütfen yardım edin onu kaybetmek istemiyorum:(((

Kaplumbağanız yem yemiyor, sürekli kuru alanda bekliyorsa bunlar hastalık belirtileri olabilir ancak kaplumbağalar hakkında bilgili bir veteriner birşeyi yok dedi diyorsunuz. İsterseniz başka bir veterinerde de kontrol ettirin. Kaplumbağanız yeni ise alışma sürecinde de yem yemeyebilir.

teşekkürler pet hospital'a gittim bu gün onlar ağızını zorla açıp yemek verdiler bi de antibiyotik iğne vurdular o anlar çok kötüydü ama şimdi çok mutluyum çünkü o iğleşecek

Geçmiş olsun çok sevindim tedavisine başlandığına, durumunu takip edip aynı yere kontrole götürmeyi ihmal etmeyin. İnşallah en kısa sürede sağlığına kavuşur

2 tane kaplumbağam var. kaplumbağalarımı içine akvaryumun yarısı kadar su olan bir akvaryuma koydum. kaplumbağalarımdan biri yüzemiyor biri batmıyor. lülfen yardım edinnn :59: :'(

yüzemiyor derken suya mı girmiyor yoksa yüzerken biçimsiz mi hareket ediyor ? diğer su üstünde yüzen batamıyorsa bu genelde herhangi bir hastalıktan dolayı kilo kaybı sebebiyle de görülür. her ikisinin iştah durumu nasıl, farklı bir hareket gözlemledin mi ? ve en önemlisi ekipman durumun nedir ?

Geri