Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam yem yemiyor

Ekli dosyalar

• IMG_20230601_190758.jpg
    IMG_20230601_190758.jpg
    3 MB · Görüntüleme: 12
  • IMG_20230601_190820.jpg
    IMG_20230601_190820.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 12
  • IMG_20230601_190835.jpg
    IMG_20230601_190835.jpg
    3.5 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20230601_191302.jpg
    IMG_20230601_191302.jpg
    3.2 MB · Görüntüleme: 12
Biraz su seviyesini yükselttim altında ahşap masa var kuru yeride yükseltebildiğim kadar yükseltmeye çalıştım
Sanırım akvaryum pencere önünde pencere açık olunca su iyice soğuyacak aynı zamanda kuru alanda. Akvaryumu güneş önüne taşımaktansa biran önce su ısıtıcı alın. Su ısıtıcı ve ısıtma lambası şart almazsanız olmaz mutlaka olmak zorunda.

Sanırım akvaryum pencere önünde pencere açık olunca su iyice soğuyacak aynı zamanda kuru alanda. Akvaryumu güneş önüne taşımaktansa biran önce su ısıtıcı alın. Su ısıtıcı ve ısıtma lambası şart almazsanız olmaz mutlaka olmak zorunda
Ailem çokta masraf yapmak istemiyolar
Bu yüzden sıra sıra almam gerekiyor ama kaplumbağamın o kadar dayancağını sanmıyorum
su ısıtıcı buldum ama lamba henüz bulamadım
lambayı internetten alıcam galiba
ama pek bilgi sahibi deilim bu lamba konusunda. çok fazla çeşit var tam ismi nedir bunların
ve su ısıtıcıyı büyük boymu küçük boymu almam gerekiyor

Önce ısıtma lambasıyla vitamini halledin o zaman ama bu hepsinin gerekli olduğu gerçeğini değiştirmez.
Lamba olarak mandallı ya da akrobat masa lambası , ampul olarak da 52-53 w halojen ampul alacaksınız.
Gentaya hemen başlayın.
Camı hayvan ordayken sakın açmayın esintiye maruz kalırsa durumu çok daha kötüye gider.
Hayvan yem yiyor mu diye arada bakın eğer yemezse sudan geri alın size söylediğim yiyecekleri vermeyi denediniz mi?

Son düzenleme:
Ailem çokta masraf yapmak istemiyolar
Bu yüzden sıra sıra almam gerekiyor ama kaplumbağamın o kadar dayancağını sanmıyorum
su ısıtıcı buldum ama lamba henüz bulamadım
lambayı internetten alıcam galiba
ama pek bilgi sahibi deilim bu lamba konusunda. çok fazla çeşit var tam ismi nedir bunların
ve su ısıtıcıyı büyük boymu küçük boymu almam gerekiyor
52w halojen ampul olarak aratın internette fiyatı düşük 20tl civarı. Su ısıtıcı 25w yada 50w alsanız işinizi görür hangisi uygun fiyatlıysa. 25w daha uygun olacaktır sizin için. 25w ısıtıcıyı 100tl ye almıştım fazla bir fiyat değil bir cana bakıyorsunuz sonuçta en kısa sürede su ısıtıcısı ve ısıtma lambasını alın.

Son düzenleme:
Önce ısıtma lambasıyla vitamini halledin o zaman ama bu hepsinin gerekli olduğu gerçeğini değiştirmez.
Lamba olarak mandallı ya da akrobat masa lambası , ampul olarak da 52-53 w halojen ampul alacaksınız.
Gentaya hemen başlayın.
Camı hayvan ordayken sakın açmayın esintiye maruz kalırsa durumu çok daha kötüye gider.
Hayvan yem yiyor mu diye arada bakın eğer yemezse sudan geri alın size söylediğim yiyecekleri vermeyi denediniz mi?
gentayı saat 4 civarı aldım ağızını açmadı bende dik tutup 2 damla yaydım ağızına

dediğiniz ampul akvaryuma özel bi ampulmü yoksa normal koçtaşta satılan ampullerdenmi

vitamini de en yakın zamanda alıcam

Özel ampul değil herhangi bir elektrikçiye gitseniz büyük ihtimalle bulursunuz.
Halojen ampul ısı verdiği için tercih ediyoruz. Mesafe ayarını Cem Bey'in konusundan öğrenip mutlaka yapın.

gentayı saat 4 civarı aldım ağızını açmadı bende dik tutup 2 damla yaydım ağızına

dediğiniz ampul akvaryuma özel bi ampulmü yoksa normal koçtaşta satılan ampullerdenmi

vitamini de en yakın zamanda alıcam
Bahsettiğimiz ampul bu elektrikçilerden bulabilirsin bualamazsan internetten alabilirsin. Halojen ampul 52W olarak aratırsan göreceksin.
1685648238312.png

Akvaryuma taşa alternatif birşey bulabilirsen iyi olur. Taş soğuk verir aklıma gelmiyor şu an. Yalnız o taşın üstüne ufak havludan su ile temas etmeyecek şekilde koyarsan hayvan taştan soğuk yemez.

O gereksiz bütün taşları da çıkar. Sadece bu kuru alan dursun.

Lamba bu tarz birşey varsa evde kullan. Yada komşu akrabalardan arkadaşlardan geçici olarak varsa alabilirsin.

Kuru alan örnekleri de bunlar

İlaç ve lamba öncelikli.

Tamamdır Kuru alan (büyük taş) ı düzledim tam kuru yaptım ve şimdilik evde kullanılmayan temiz ve kuru bi atlet koydum ve kuru alana daha rahat çıkabilsin diye bi rampa yaptım ve diğer gereksiz taşları çıkarttım ama şuana kadar hâlâ hiç yemek yemedi

Hayvan ileri safha akciğer enfeksiyonu gentaya devam et. İlk iyileşme belirtisi başını ileri atarak ağzını açmanın kaybolması. Hayvanın şu an ciğerleri iltihap dolu onu atıp kendine gelmesi birkaç gün içinde toparlarsa yem denemelerine başla.

Hayvan canlanıp hareket etmeye başlayınca birkaç dakika haşlanmış ve soğutulmuş kıyma parçası ver. Yerse devam et.

Gentagut ve lamba tamamdır
1 kere 2-3 gün önce yarım yem yedi
Gentagut a başaldıktan sonra göz kenarında beyaz bişeyler oldu kabuğunda kahverengi ve beyaz lekeler oluştu
gözündeki beyazlıklar gitti onun yerine şişkinlik geldi hayvan habire uyuyor
Bir gözünü açmıyor
Ve o gözüne hep eli ile kaşıyo gibi yapıyo

Ekli dosyalar

• IMG_20230609_160337.jpg
    IMG_20230609_160337.jpg
    3.4 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20230609_160319.jpg
    IMG_20230609_160319.jpg
    2.9 MB · Görüntüleme: 11
  • IMG_20230609_160253.jpg
    IMG_20230609_160253.jpg
    2.9 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20230609_160246.jpg
    IMG_20230609_160246.jpg
    3.1 MB · Görüntüleme: 11
İlacı ilk birkaç gün uyguladığımızda hafif yakar. Bu mikrobu kırar. Göz içinde her yere nüfuz eder. İltihap varsa yumuşatıp çıkarır.

İlaca devam edin.

Hayvan gece kuru alanda duruyorsa üşür. Yanması gerekir. Ama loş ışık veren yada seramik ampul olmalı. Normal ısıtma ışık yaydığu için hayvanlar gece uyumuyor.

Yukarıdaki linkte lamba ile ilgili konuda renkli ampullerin resmi var

Geri