Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam yemini yemedi ve davranışları değişti

tostik

Bronz 2 Üye
Hacivat,sabah UV ve diğer ışığı açtığımda çıktı güneşlendi.yem vermeye gittiğimde suyun dibindeydi. Beni görmesine rağmen yukarı çıkmadı . Sonra karides verdim yukarı çıktı bir kere ısırdı bıraktı normal yem verdim onu da parçalayıp bıraktı..
-sürekli suyun dibinde.
-anus açık gıbi tuvaleti var da yapamamış gibi marul verdim onu da yemedi.elimden korkuyor.
-suyun dibinde bacaklarını çekip duruyor yavrucak.normalde ısırmaz gelir.
-3 kaplumbağa yaşıyorlar en büyük olanı kesin erkek.hacivat da büyük ama cinsiyetini tam bilmiyorum,erkek Hacivata sürekli kur yapıyordu ve hala yapıyor .ondan mi bıktı bılmiyorum ancak yaralanma yok ikisinde de.
-Akvaryumda bulunan ipekten süs bitkisinin yapraklarını ağızlarıyla çiğneyip bırakılmış şekilde suyun üzerinde gördüm,sebebi bu olabilir mi?ya da başka bir hastalık
-Karın kısmında kızarıklığa ;kabuklarında yumuşamaya rastlamadım.
-Bugün hep suyun altında durdu.
-Bu arada akvaryumum 240 litre,bir tetratec dış filtre,1 kuru alan,1 UV lamba,1 adette 27 derecede çalışan ısıtıcı bulundurmakta.

biraz da suyun üzerinde yan duruyor gıbi geldi çok belirgin değil

biraz da suyun üzerinde yan duruyor gıbi geldi çok belirgin değil

Cvp: Kaplumbağam yemini yemedi ve davranışları değişti

Bitkiyi çıkarmış olduğu için sorun olacağını sanmam. Tabi başka yaprak yutmadıysa. Kuru alan ısısı kaç derece? Bunu yan yatmaya bağlı soruyorum. Acaba üşümesine sebep olacak bir durum mu oldu? Anüs halen aynı durumda mı? Bunu akşam tekrar gözlemlemeli. Belki kabızlık çekmiştir. Birbirinden farklı parametereler mevcut. Yemden kesilme, hareketsizlik ve yan yüzme akciğer enfeksiyonuna delalet belirtilerden olmakla birlikte açık anüs durumu kabızlığa yada bir cismi çıkaramamaya bağlı olabilir.

kuru alan 31-32derece Emre abi.anüs şu an o kadar açık değil.Erkek kaplumbağayı başka akvaryuma aldım arada bi tüm akvaryumda dolaşıp tekrar kuru alana çıktı indi.kendi iniyor öyle sürekli orada durmuyor..Yan yüzmesi çok belirgin değil hatta yüzerken değil de su yüzeyinde dururken yan gibi.Ve dün yemle ilgili sıkıntı yoktu.

Fırat aslında hiç sorun olmayabilir. Anüs toparladıysa şimdilik ona takılmıyorum. Belki bugün için bir kabızlık durumu oldu. Suyu bugün ve yarın 28 derece yapıver. Ufak bir üşüme varsa toparlar belkide. Yan duruş artar ve belirginleşirse akciğer enfeksiyonu tedavisi gerekir. Yarınki yem yemeyi tekrar yaz. Bir de akşam yem vermeyi tekrar denesene. Bakalım diğeri gidince ne yapacak.

Geçmiş olsun.

Geçmiş olsun abi.Bende Emre abiye soru sorayım nasıl alıyoruz kabız olduğunu ve neden olur?
Sen hiç yaşadın mı abi?

fırat uv lambanın açısı ve mesafesi uygun noktada mı hayvan altında piştiyse beyin uyuşmuş olabilir. anüs açılması kabızlık yanında cinsel dürtü belirtisiyle organ çıkarma hadisesi de olabilir. sadece el hareketleri ile değil bu şekilde de kendini ifade eder. emrenin belirttiği durumları da göz ardı etmemek gerek. yeşillik ver ama fazla değil. yarın durumuna bak olmadı yumuşak yeme devit damla damlatıp yedirmeye çalış. bugün öyle dursun.

burcu hayvan o gün dışkılama yapmaz. yapmaya çalışır, dipte kalır ve kuma sürtünmeye çalışır.

uv ısıtan lambadan daha yukarıda ısıtan yaklaşık 25 cm yukarıda duruyor. anüs toplamış açıklık yok.Evet tüm gün yere sürtündü mangonun altına girdi saklandı..yeri kazıyormuş gibib davranıyor bunu arasıra hepsi yapıyor gerçi..Suyu 28derece yaptım şimdi.vitaminli yemi önüne attım görüp yanından geçiyor abi. Erkek kaplumbağayı gece akvaryuma geri koydum çünkü ısıtıcım bozulmuş yarın alınca ayıracağım tekrar.Yarınki yem durumunu da yazarım.

Dışkılama kontrolünü yarın ayrı kapta bekleterekte yapabilirsin. Şu yem yeme düzelse yeşillik yada devit destek olur ama sabahki beslenmeyi bir görelim önce. Yan yüzmeyede dikkatli bak.

ısıtıcı ampul nedir ve kaç watt. halojen değil ve 60 wattan aşağı ise 25 cm uzun bir mesafe. eğer bulunduğu oda soğuksa üşüme riski doğabilir.

Kuru alan 31-32 derece imiş. Ben oradan bir yere varamadım. Belki yüzeyden üşüdü. Yada bir pencere esintisi çarptı.

bende o sebeple sordum emre. ara mesafe çok uzun esinti çarpması olabilir. anlık esintiler dereceyi oynatmasa da hayvanı etkileyebilir.

su yüzeyinden yaklaşık 15cm alcakta duruyor btkı uzerinde,sanki yorgun hiç hali yok gıbi.Az önce 5dakika hiç kıpırdamadan 4bacagnı yana uzatp bası dışarıda durdu ama hiç hareket etmiyor..küçük kaplumbağa çarpsada umursamyor.. Gozleri acik.o odada cam acmıyorum hava akımı sanmıyorum ki carpsn.hiç soğuk su falan da koymadım üzerine gelecek şekilde.bu hafta akvaryum temizliği yapmadım kaplumbağamı böyle görünce..

yarını bekle bakalım durumu ne olacak. bitki üzerinde duruyorsa birazdan uyuyacaktır.

Evet, yarını bekleyip görelim durumu. Camda açmadıysan tek değerlendirilecek konu gece oda ısısı düşünce nefes aldığı soğuk havanın etkilemesi. Ama dur yarınıda görelim. Birde odada hiç sigara içildi mi Fırat?

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=3U4st0_cFcw[/video]

[video=youtube]http://www.youtube.com/watch?v=37Jcmr5SSec[/video]

*videolar genel halini gösteriyor birde erkeğin gelin hacıvata kur yapıp kokladığı üzerinde gezinip ayaklarını uzattığı durumlar var hacıvat ittiriyor sürekli onu.
sabah uyandığımda 7.00 suyun dibinde ayaklarını çekmiş sadece kafası birazcık dışarıda duruyordu.ben gidince akvaryum başına uyandı diğerleri yem yerken yukarı çıktı ancak yemedi görmemiş gibi yanından gidiyor.Çünkü kaba aldım normal yem vitaminli yem ve marul koydum bir parça.Ilık su koydum akvaryumdan alıp saat 8e kadar böyle duracak sonra akvaryuma koyup okula gidicem.şu ana kadar dışkılamadı .10.30gibi derslerden kaçıp ısıtıcı alıcam küçük akvaryumu dizeyn edeceğim çok küçük geliyor ona ama şu an maddi durumum yok.Daha da strese girer diyorsanız küçüğe erkek kaplumbağayı alayım 1-2 günlük.
*odada hiç sigara içilmedi emre abi.Gece değil de gündüz kalorifer yanmıyor 19a kadar abi o arada üşümüz olabilir mi? bende o arada evde değilim nasıl ısıtmalıyım?...

gelin değl genelde olacaktı yanlış yazmışım..

fırat sıkıntı gözükmüyor kulaklarda şişlik yoksa psikolojik bir durum olabilir. hasta olan hayvan mango ile oynamaz. cinsel gelişim evresin de bu tip iştahsızlık söz konusu olabiliyor. silis kumu bir an önce temin et. bu kum hadisesi hayvanları daha mutlu yapacaktır. yeri kazımalarının sebebi bu. hayvan kaşıntıya bağlı kurdeşende döküyor olabilir.

cem abı haftasonu kumu yıkayıp koyacaktim kaplumbağa böyle olunca koyamadm.bugün erkeği ayıpacagim ıste düzelme olur belki.ılk kez bitki altına falan saklanıyor ondan garip geldi galiba bana

sen kumu koy uğraşacak bir şey bulurlarsa birbirlerine ilgileri azalır. yem arama ayağına kumu eşeler dururlar. alan geniş tabanda fazla bir şey yok dolayısıyla sürekli yüzyüze geliyorlar. gene bitki alabilirsin. mesela yanlama uzunlukta bitki olabilir. uzunlamasına tam ortaya koyarsan arka ve ön kısım ikiye ayrılmış olur. çevresinde dolanırlar. ben izmirden döneceğim günün bir önceki günü bitkileri yıkamak için çıkarıp akvaryumu boş bırakmıştım. birbirlerine sarmışlardı. tabanı fazla aşırıya kaçmayacak şekilde doldur. bu onların gözünde mekanı geniş gösterir.

bugun de yem vermeye gittiğimde uyanıp su yüzüne cıkmadı.ben akvaryuma tiklattm ckmadı su yüzeyine dokununca cıktı.yeme baktı gitti.yine şişlik pembelık yumusama agz acma kuru alanda cok durma gbi belirtiler yok.dısklamıyor.agznı actıramıyorum dun biraz denedim.ne yapabilirim?kumu bugun koyacağim.umarım bulandırmadan halledeblrim

bugun de yem vermeye gittiğimde uyanıp su yüzüne cıkmadı.ben akvaryuma tiklattm ckmadı su yüzeyine dokununca cıktı.yeme baktı gitti.yine şişlik pembelık yumusama agz acma kuru alanda cok durma gbi belirtiler yok.dısklamıyor.agznı actıramıyorum dun biraz denedim.ne yapabilirim?kumu bugun koyacağim.umarım bulandırmadan halledeblrim

Bugün de yemini yemedi ve dışkısını yapmadı

Geri