Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağam yemini yemedi ve davranışları değişti

Cvp: Kaplumbağam yemini yemedi ve davranışları değişti

Fırat kumu bulanıklaştırmadan koymak biraz zor. Azda olsa bulanıklaşacaktır. Hayvanlar içerisinde iken yapma derim.

Açıkçası bütün olasılıklar konuşulmuş zaten hastalık belirtileri üzerine, benim aklıma tek gelen ise hiç bir şey yokken bir anda böyle olduysa, hava değişikliklerine bağlı olarak yemden kesilme veya bu hareketler/davranışlar sergilemeye başlamış olabilir. Sonuçta hiç bir hastalık için olasılık bırakmamışsın zaten.

Yem yemediği için dışkılama beklemeyide bırakalım şimdilik. Cem in bahsettiği kum ve bitki düzenlemelerini yap. Yada diğer akvaryumu kur.

kabukta yumuşama varsa günün sıcak zamanı lambada üsütünde tutulması kaydıyla deviti kabuğu kurutup bir 10 dakika beklet. ağzınada sür. kalsiyum eksikliği sebebiyle kemikler zayıf düştüyse hayvan yüzerken zorlanacaktır.bu hayvanın derdi diğeri ile dalaşması değil.

kabukta yumuşama yok ağznı actrablsem agz icnde bıs sey var mı dye bakacagım da acmıyor.. Evet erkekle ayrdım degsen bir sey yok..:/ böyle nedensizce oldu. Vitamını agznn uzerne damlatp baska kapta 10dakıka tutup akvaryuma alsam beslenme acsndan faydası olur mu?akşam gdnce kumu koyup gozlemleyp tekrar yazarım.btkiyi aydında bulmam zor oluyor.ızmire gideceğim haftasonu orada bulabilirim.teşekkür ederım tekrar hepinize

keşke bu hadise 2 hafta kadar önce olsaydı günü birlik aydına gelmiştim lazım olanları getirir elden teslim ederdim sana. bitki izmirin konak kemeraltında cami yanında bir petshopta görmüştüm. bir de akvaryumcuların bulunduğu kamil tunca bulvarı vardı. altındağ/bornovada, orada ne istersen bulursun.

hayvanı başka kaba almana gerek yok. hayvan muzdarip bir de onun stresi eklenmesin.

kumları yıkadım 7şer kez akvaryuma koydum tabi oturana kadar bi bulanıklık var ancak hafif kaplumbağaları çıkardım filtre temizliyor su netleşince koyacağım hepsini. Haftasonu gider alırım cem abi teşekkür ederim yine de. Ağzına bakabilmek için elime aldım bugün malum daha önce kulak ameliyatı olmuştu kaplumbağam acaba birşey mi var dedim izmirdeki veteriner ağızda yaralar da olabiliyor zaman zaman demişti açtı ağzını yara yok ancak elime alınca hafif ağzını açıyor.Ve biraz daha sığ yerlerde durmaya başladı.Akciğer enfeksiyon başlangıcı mı ?öyle değilse ilaç başlamak çok kötü olur ya geç kalırsam o da kötü olur..

hayvanın gücü yok bu sebeple sığ taraflara gitmiş olabilir. hayvan yolda hastalanmasa onu da alıp götür diyeceğim. hazır gitmişken bir kontrol fena olmazdı. ameliyat sonrası tekrar apse yapmış olabilir mi diye düşünüyorum. ağrı varsa çenesini oynatamaz. bu da etken olabilir.

iltihap olsa sıslgı görürüm ama degl mı ağzna da baktım normal.açıkçası son 2 saattir çok normal kumu koyduğumdan berı mangoya surtunuyo kuma surunuyo yüzüyor.yerde kum üzerinde duruyor .. 2saattir erkek sürekli hacvatın pesinde kur yapyo.Az önce gördüm erkek cinsel organını ckarmışti.hacıvatta kz/erkek cnsel olgunluga ulasyor olablr mi? Su an kavga yok ama erkek hep peşinde. Keşke dili oksa konuşsa:D

Genç ergen erkek kaplumbağalar akvaryumda cinsiyet ayırt etmeksizin diğerini rahatsız edebilir. Bende ve başka kişilerde olmuş bir hadise. Diğer hayvan tedirgin olabilir. Daha önce bunu yaşayıp strese giren hayvanda oldu. Sadece hastalıkmı değilmi birde veterinere danış derim. Ancak hacivatın rahatsız ettiği kesin bence.

diğeri olmasa hayvan kum ve mango ile oynadığına göre mutlu eğer ciddi saldırılar olmuyor ve sadece el titretme ve takip etme varsa hastalıktan ziyade sebep bu gözüküyor. benim iki erkek arasında da zaman zaman böyle sürtüşmeler oluyor. ama boy bazında denk oldukları için gelip geçici. cinsel organ çıkarma dişi erkek meselesi değil aynı zamanda baskınlık belirtisi olarakta görülebiliryor. bir nevi bölge belirleme gibi.

hacıvatım hiç yem yemedi mutlu gibiydi ertesi sabah kuru alanda ağzı açıktı hemen akciğer enfeksiyon tedavisine başladım 1.5ltre suyu 1mg doksisiklin başladım su 32 dereceydi izmire veterinere götürme şansım yoktu ağzına vitamin damlattım son 2gün.Bugün 17.30da eve geldiğimde yüzüyordu 20.00de suyuna antibiyotik koymaya çıktığımda tüm reflekslerini salmış halde buldum.tıklattım elime aldım nefes almıyordu.

hayvanın derdi buymuş demek. hayvanın üşüyeceği bir durum mu oldu acaba ? kum için çıkarmıştın ama evveliyatı var demiştin. bir gün kuru bir yerde beklet her ihtimale karşı. yine de ölmüş olasılığına karşı başın sağolsun diyeyim.

Belirtiler ve akvaryumdaki durumların karışıklığı hayvanın teşhisinde net olmaktan uzak tuttu. Ama belirtide olsa şiddetine göre bu kadar hızlı bir ölüm beklemiyordum. Başın sağ olsun.

Davranışlarını bende anlayamadım.Ancak yine de akciğer enfeksiyonu diye düşünmüyorum.Hacıvat geçen sene de paylaşmıştım sormuştum toplam 4kez ortakulak iltihabı ameliyatı oldu.İzmirde veteriner Aslı abla bu kadar olmasının normal olmadığını söyledi. Ortam koşulları hep uygundu.Öğrenci evi onların odasının camını çok açmıyorum haftada 1 en sıcak zamanda açıp en uzak camı açıyorum.Her ameliyat sonrası antibiyotik verildi.Ama hiç yem yemeği bırakmadı.Sonra kocaman kabuk attı biraz büyümeye devam etti. 2.ameliyattan sonra büyümesi durdu sanki zayıflaması halsizliği yoktu ancak erkek kaplumbağa küçük kaplumbağa büyürken o büyümedi.Belki cinsel olgunluğa giriyor diye düşündüm o da olmadı.Yani büyük ihtimal kızdı ama 9cm idi bi anda erkeğe bile dönebilirdi.En son ameliyatını mayıs ayında oldu yazın sorunsuz geçti bu yılda hiç sorun yoktu.herşey 4-5 gün içinde oldu.Burada süreci anlattım elimden geldiğince.Ben ağzını açtığını görünce son çare olarak tedaviye başladım ne yapacağımı bilemeden. Belki de Aslı ablanın söylediği gibi kanser olabilirdi ya da immün sistem bozukluğu. Teşekkür ederim her şey için.

belki iltihap beyin zarına sıçradı. belkide denge kristallerine. kanser olsa iştahtan kesilip zayıflamaya başlardı. iltihap kaynaklı bir durum olması yüksek 4 ameliyat az bir şey değil.

Hayvan için her gerekeni özellikle operasyonlarla yapmışsın. Diğerine sağlıklı bir ömür dilerim.

Geri