Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın ayağı beyaz tırnağı ise kırmızı ne yapmalıyım?

Yağız Ata

Yeni Üye
Arkadaşlar kaplumbağanın arka bir ayağında tırnaklar görünmüyor , tırnakların yeri kırmızı renkte ve ayağı beyaz pamuksu ve şiş durumunda. Diğer ayakları sağlıklı. Acaba ne olabilir sizce , cevap verirseniz sevinirim.

Ekli dosyalar

• kaplumbağa.jpeg
    kaplumbağa.jpeg
    27.1 KB · Görüntüleme: 18
tekrar çektim ayak ucunda tırnak yerine turuncu leke var.birde kuyruğunda var gibi ..

Ekli dosyalar

• k.jpeg
    k.jpeg
    93.8 KB · Görüntüleme: 15
Foruma hoşgeldin. Yağız hala net değil. Eline alıp daha net bir resim çek. Alt üstbağasınında.

O kap yerine akvaryuma geçmen lazım o kapta olmaz. Minimum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 ne kadar büyük alırsan o kadar uzun süre gider.

Su ısıtıcı, ısıtma lambası, kuru alan ve filtre de olacak.

Hayvanı dışarıda gezdirdin mi?

Ne kadar zamandır böyle?

Başka deri bölgesinde var mı böyle bir durum?

Düşme yada ezilmeye maruz kaldı mı?

Kabuk boyu kaç cm?

biz yaklaşık bir ay önce aldık su kaplumbağalarımızı bir kapta iki tane yaşıyorlar aldığımızda o yara vardı fakat pek dikkatimi çekmemişti sanki kuyruğunda ve alt kabuğunda hafif bir turunculuk var kabuk boyu yaklaşık 3.5-4 cm bebek oldukları için kabı değiştirmeyi düşünmüyorum ama ilerde bir teraryuma alıcam kaplumbağaları acaba mantar olabilir mi çünkü hafif hafif turunculuklar var kaplumbağamda? Sürekli hareket ettiği için biraz bulanık oldu

Ekli dosyalar

• n.jpeg
    n.jpeg
    85 KB · Görüntüleme: 19
Son düzenleme:
Et yiyen mantara benziyor. Bunu veteriner hekime acilen göstermek lazım. Üniversite de veterinerlik fakültesi varsa oraya da götürebilirsin. Tam seçemiyorum. Kangrende olabilir. Ayağının ucu erimiş. Muhtemelen o ayakta bir daha tırnak çıkmayabilir.

Mantarsa diğerine de bulaştıracaktır. Hayvanları ayır.

Ellerini bol sabunla yıka. Eczaneden baticon yada tentürdüot alıp kulak pamuğu ile kahverengi olan her yere bolca sür. Yarım saat kuru yerde beklet. Bunu her gün yap.

Akvaryum ufak olduğu için değil yaşam kalitelerini yükseltip sağlıklı yaşamaları gerektiği için alacaksın.

Isıtma lamban var mı? Bu konuda bilgi verdim.

Hayvanı bir an önce götür. Düşündüğüm gibi ise bacağını komple kaybedebilir.

çok sağol vetenire ulaşacağım bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.

biz yaklaşık bir ay önce aldık su kaplumbağalarımızı bir kapta iki tane yaşıyorlar aldığımızda o yara vardı fakat pek dikkatimi çekmemişti sanki kuyruğunda ve alt kabuğunda hafif bir turunculuk var kabuk boyu yaklaşık 3.5-4 cm bebek oldukları için kabı değiştirmeyi düşünmüyorum ama ilerde bir teraryuma alıcam kaplumbağaları acaba mantar olabilir mi çünkü hafif hafif turunculuklar var kaplumbağamda? Sürekli hareket ettiği için biraz bulanık oldu
Isıtıcı olmadan uzun süre yasayamaz, hayvanı almayı biliyorsan gerekli malzemeleri de almalısın. Ayagındaki yara bir günde olacak sey değil belliki takip etmemişsin.

Isıtıcı olmadan uzun süre yasayamaz, hayvanı almayı biliyorsan gerekli malzemeleri de almalısın. Ayagındaki yara bir günde olacak sey değil belliki takip etmemişsin.
Sanırım arkadaşın yazdığı şeyleri okumuyorsunuz. Kaplumbağayı aldığında da bu yaranın olduğunu belirtmiş.

Sanırım arkadaşın yazdığı şeyleri okumuyorsunuz. Kaplumbağayı aldığında da bu yaranın olduğunu belirtmiş.
Sizce bu dikkat cekmeyecek bir yaramı? Ayrıca kapta bakmaya devam edicem yazmıs hiç umrunuzda değil galiba hayvanların acı cekmesi

çok sağol vetenire ulaşacağım bilgilendirdiğin için teşekkür ederim.
Anne babana söyle yağız ata, kaplumbagaların için akvaryum ve en azından ısıtıcı almaları gerekiyor. Yaraları içinde herangi bir veterinere götürürseninz en azından pansuman yapılır durumu kötü gözüküyor.

Akvaryum en az kaç litre olması gerekiyor 2 tane kaplumbağam için 30 litre olurmu dün akşam kaplarınını ayırdım fakat hastalık olmayan kaplumbağamdada boyun,alt kabuk ve kuyruğunda hafif turunculuklar var mantar olabilir mi?

Son düzenleme:
O hayvanında dediğin bölgelerine başka bir kulak pamuğu ile baticon yada tentürdüotu alıp sür. Diğerine uyguladığın şekilde uygula.

Hangi şehirdesin? Ben yeni akvaryuma gecicem sana verebilirm öncekini Ankarada isen
Malesef bursada oturuyorum kargolarada pek güvenmiyorum akvaryum hemen kırılanilir kaplumbaga-bahcesi-kalin-cam-akvaryum-buyuk-boy-yesil-45-cm-kcm95206658-1-641d9446fa1c4e16955c...jpg bu akvaryum 2 kaplumbağam için uygun mudur? bu akvaryuma en az kaç watt ısıtıcı gerekir?
O hayvanında dediğin bölgelerine başka bir kulak pamuğu ile baticon yada tentürdüotu alıp sür. Diğerine uyguladığın şekilde uygula
baticon sürdüm ne kadar süre ayrı kaplarda kalmaları gerekiyor?

Son düzenleme:
Yağız Bursa'da isen uludağ üniversitesi veterinerlik fakültesine götür.
BURSA:

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi (Hayvan Sağlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi)

Başhekim: Prof. Dr. Sezgin ŞENTÜRK
Tel : 0 224 2940805

Hayvan Hastanesi Tel : (+90 224) 294 08 01-02
Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Adres : Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi
16059 Görükle Kampüsü-BURSA

Ass. Prof. Dr. Huseyin CIHAN
Uludag University, Fac. of Veterinary Med.
Dept. of Internal Medicine, Animal Teaching
Hospital, Gorukle Campus, Gorukle - BURSA

Tel (Office): +90 224 2940813

Mail: [email protected]

Bir de özel olarak burası var.

Dodo veteriner kliniği
Erol bey
Cumhuriyet, Gazi cad. No:37, 16140 Nilüfer/BURSA

TEL: 0 533 603 66 07

Hayvanı götür. Diğerinin de o bölgelerinin resmini çek. Hekimler ayrı kalıp kalmayacaklarını söyler.

Yağız Bursa'da isen uludağ üniversitesi veterinerlik fakültesine götür.
BURSA:

Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Hayvan Hastanesi (Hayvan Sağlığı Araştırma ve Uygulama Merkezi)

Başhekim: Prof. Dr. Sezgin ŞENTÜRK
Tel : 0 224 2940805

Hayvan Hastanesi Tel : (+90 224) 294 08 01-02
Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi Adres : Uludağ Üniversitesi Veteriner Fakültesi
16059 Görükle Kampüsü-BURSA

Ass. Prof. Dr. Huseyin CIHAN
Uludag University, Fac. of Veterinary Med.
Dept. of Internal Medicine, Animal Teaching
Hospital, Gorukle Campus, Gorukle - BURSA

Tel (Office): +90 224 2940813

Mail: [email protected]

Bir de özel olarak burası var.

Dodo veteriner kliniği
Erol bey
Cumhuriyet, Gazi cad. No:37, 16140 Nilüfer/BURSA

TEL: 0 533 603 66 07

Hayvanı götür. Diğerinin de o bölgelerinin resmini çek. Hekimler ayrı kalıp kalmayacaklarını söyler.
Bukadar yardıma umarım götürürler

Geri