Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağamın bir tanesi çok kaçıyor kaçacak yer arıyor

hakanguguk

Bronz 4 Üye
arkadaşlar merhaba 2 yeni kaplumbağa aldım yaklaşık 1 ay oldu ölüm seti yorumlarını okuduktan sonra akvaryum,filtre,ısıtıcı,üzerine çıkıp kuruyabileceği kaya,yeşillik vs vs gerekli olan herşeyi aldım.

Benim sorunum şu cinsiyetlerini doğru ayırdıysam eğer erkek olan kaplumbağa çok kaçıyor akvaryumun yanına gittiğim zaman hemen kaçmaya başlıyor hemen saklanmaya çalışıyor,diğer kaplumbağam ise çok uysal elimi yem sanıp cama yapışıyor diğer kaplumbağa sadece çok acıktığı zaman o tavırları sergilemiyor karnı doyunca yine aynı şekilde kaçmaya başlıyor.

Lütfen bana yardımcı olun acaba bu tavırı sergilemesinin sebebi nedir ne yapabilirim??

Yardımlarınızı bekliyorummm!!!!

Edit tubidik: Konu başlığında yardım acil gibi kelimeleri kullanmak yasaktır.

RE: kaplumbağamın bir tanesi çok kaçıyor kaçacak yer arıyor lütfen yardım edin!!!

cinsiyetleri henüz tam olarak anlaşılamamaktadır 1 yaşlarını geçip biraz büyüdükten sonra ön tırnaklara ve kuyruklarına göre net bir şey söyleyebilirsiniz..

sanırım kaplumbağalarınızı akvaryuma geçireli henüz çok zaman olmadı.. plastik kaptan akvaryuma geçtiklerinde alışmaları biraz zaman alacaktır ve her kaplumbağa için farklı durum söz konusudur hepsinin de yapıları karakterleri farklı olduğu için.. kimisi kolay alışıp uyum sağlarken bir diğeri için bu daha fazla zaman alabilir.. hatta bazılarında zamanla alışma olsa bile diğer bir kaplumbağaya göre daha çekinik davranma gibi durumlar görülebilir bu yüzden endişe etmenize gerek yok.. zamanla biraz daha alışacaktır.. size alışması için yemlerini elinizden vermeyi ve onlarla daha fazla zaman geçirmeyi deneyebilirsiniz.. belli bir süreden sonra size alışcaklar hatta tanıycaklardır sizi.. zamanla daha da alışıp korkmamaya başlıycaktır.. henüz alışma döneminde olduğu için o şekilde davranması normal yani endişe etmeyin..

RE: kaplumbağamın bir tanesi çok kaçıyor kaçacak yer arıyor lütfen yardım edin!!!

canımı sıkanda o diğeri biri çok uysal biri çok ürkek davranıyor,ben hep onlarla zaman geçiriyorum zaten yemlerini elden veriyorum sürekli ilgileniyorum onlarla benim içinde değişiklik oldu ama gerçekten çok güzel hayvanlar balık gibi değiller iyiki almışım inş uzun yıllar boyunca yaşatabilirim şu diğer kapluşumda bi an önce alışsa çok daha mutlu olacağım onu öyle gördükçe canım çok sıkılıyor acaba bir şey mi var diye çok korktum açıkçası ama eğer dediğiniz gibiyse bişey olmamasına sevindim

Bu arada cinsiyet belli olmaz dediniz ama bi tanesinin kuyruğu diğerin kuyruğuna göre kalın ve büyük ama yinede emin olmak gerekir bekleyeceğiz artık

Yardımınız için çok tşkkr ederim saolun

ben teşekkür ederim.. evet bazılarının karakteri daha çekinik olabiliyor zamanla biraz daha alıştığında daha iyiye gidecektir.. bundan başka herhangi bir anormal durum falan yoksa endişe etmeyin sağlıklıdır.. evet balık gibi değillerdir kesinlikle.. hafızaları iyidir.. sahiplerini tanırlar.. insana alıştıktan sonra oldukça uyum sağlayan canlılardır elinizden yem yer. elinize aldığınızda kaçmaya çalışmaz tabi tüm bunların olması için biraz zamana ihtiyaç vardır.. her geçen gün daha iyi alışcaklardır.. canınızı sıkmanıza gerek yok bu yüzden

cinsiyet yavru dönemlerinde yanıltıcı olabiliyor tahmin edilebilse de net bişey demek için biraz daha büyümelerini beklemek gerek..

rica ederim..

Edit alcatraz:Lütfen kısaltma kullanmayınız.

bizde uzun yıllar bakacağız diye aldık mecburen bekleyeceğiz tabi inş bişey olmazsa..

saolasın tekrardan inş başka bi sorunlar karşılaşmam onlara şimdiden çok alıştım :)

uzun ömürler dilerim fındık ve fıstığa :) rica ederim

Zamanla size alışırlar hatta evde peşinizden bile gelirler :) Her şey için zaman ve ilgi gerekli.

inş o günleri görürüm onlara şimdiden çok alıştım ah bide diğeri kaçmasa çok daha iyi olucak :)

Biraz sabır ve ilgi. Onlarla konuşun biraz elinizle korkutmadan sevin.

yapıyorum zaten biriyle aramda sorun yokda diğeri bana küsmüş galiba :D :D

Alışır o alışır merak etmeyin ve fazla üzerine gitmeyin zaten yemi elinizden yemeye başlarsa iş daha da kolaylaşır.

tmm öyle yaparım saolasın

Kaplumbağalar zamanla alışırlar o duruma benimkilerin adlarına benziyormuş fıstık bızdık :D bir süre sonra elinizden bile yem yediklerini görceksiniz aman dikkat edinde elinizi kapmasınlar bi kere oldu dahada elimden yem veremiyorum. Sağlıklı uzun ömürler diliyorum onlara

Her zevkin bir yan etkisi vardır mutlaka. Elden yem yedirmenin zevki biraz can acısı :) Ama değer doğrusu.

Kaplumbağalar karakteri çabuk degişen hayvanlar. Benim ilk başta biri eli ısırırken diğeri ısırmazdı sonra tam tersi oldu diğeri ısrmaya başladı.
Odaya girince kuru alandan suya atıyorlar benimkilerde kendini. Ama elimi uzatınca hemen cama saldırıyorlar...
Alışırlar bir süre sonra....

Geri