Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın derisi soyuluyor

alpingen

Bronz 5 Üye
Kaplumbagalarimin bitanesinin kafasi ve kollarinda deri soyulması var. Yuzerken boyle derisi kalkmis oldugu icin suda ucusuyor. Bazen de suyun icinde deri parcasi yuzdugunu goruyorum. Ama derinin altinda bi gariplik yok. Kabugu sert gozleri iyi istahi yerinde ve hareketli. Kaplumbaga deri degistirir mi? Nolur yardim edin. Hani insanin elinden ya da gunesten yaninca derisi soyulur ya ayni onun gibi, insallah kotu biseyi yoktur :(

RE: s.o.s.

Merhaba,

Deri değiştiriyordur.Korkulucak bir durum değil.
Ayrıca konu başlığını değiştiriyorum.
Lütfen kurallara göre konu açınız.

Saygılar,

RE: s.o.s.

Hatta sevindirici bir durum büyüdüğünün işareti ve metabolizması düzenli demek oluyor. :)

RE: Kaplumbağa derisi soyuluyor

Merak etmeyin derisinin soyulması iyi bakıldığına dair büyüdüğünün kanıtıdır.Korkulacak birşey yok.;)

Onlar soyulacak ve yerine yenileri gelecek... Bu büyüdüğünün işaretidir... Sürüngenlerin deri değiştirdinğini bilirsiniz... :D :D :D Merak etmeyin, her sağlıklı kapluşun başına gelir bir süre...

cahide' Alıntı:
Onlar soyulacak ve yerine yenileri gelecek... Bu büyüdüğünün işaretidir... Sürüngenlerin deri değiştirdinğini bilirsiniz... :D :D :D Merak etmeyin, her sağlıklı kapluşun başına gelir bir süre...

Ne bir süresi devamlı devamlı :)

ah bunlar ne güzel cevaplar böyle :D cok mutlu oldum tesekkür ederim hepinize. dun onlara yeni bi filtre aldım eskisi artık suyu temizlememeye baslamıstı.. :rolleyes:

derisi soyuluyor ha?amanın doğal moğal ben üzülürüm

gerçekten kötü ama:(

yok ya kötü diil o kadar da.. sanki yaramazlar benim gibi cok güneşlenmişler de derisi soyulmus gibi. =) fotoda görünürse koyarım bi fotosunu.

Cidden kötü olmuyor ama onlar her halleriyle güzel ve tatlılar...

kötü derken soyulma deyince ben suda deri görünce üzülürüm ondan dedim

Arkadaşlar kaplumbağalarımız sürüngenler üst familyasına bağlı türlerden. Sürüngenlerin ortak özelliği deri değiştirmeleri. Aslında bütün canlılar deri değiştirir. İnsanlar da deri değiştirir. Saçlardaki kepekler, cildimizin bazen pul pul olması gözle görünür deri değiştirmelerimiz. Tırnaklarımızın uzamasıda vücuttaki ölü hücrelerin bir atılma yolu.

Sürüngenler gözle görülecek derecede belirgin deri değiştirirler yılanlar tüm derilerini bir bütün olarak değiştirirler. Bu durum onların doğasında var.

Sizler kendinizin deri değiştirdiğinizi bilmiyormusunuz yoksa. :) Size insanların gözle görünmeyen deri değiştirmelerinin bir kanıtını söyleyim öyle ise. Hani banyo yaptıktan sonra kullandığınız o güzel havluların veya bornozların bir süre sonra çırpıldığında üzerinden dökülen ince ince beyaz tozların sizin değişen deriniz olduğunu biliyormuydunuz. :)

Tamamen katılıyorum oldscout'a ... Sürüngenlerin en önemli özelliği deri değiştirmeleridir... Belgesellerde de görürsünğz zaten, özellikle yılanlarınki çok garip olur... Deri değiştrime döneminde kapluşa biraz dahja titiz davranın onu üzmeyin :D (İlk deri değiştirme ise malum ergenliğe giriyor ufaklık) :D :D

benim 4 kızımda surekli deri değiştiriyor hatta bıtıyor tekrar baslıyor 4 undede aynı.veterınere sordugumda tamamen buyumelerıyle alakalı dedı.nekadar cok beslersenız okadar cabuk buyuyorlar bende yemlerını azalttım bı tanesı obez olmustu zaten ve suan derı degısımlerı cok azaldı..

obezite ile ilgili bir konu vardı forumda orayı incelerseniz yardımı olacaktır.. akvaryumunuzu büyütüp gereken miktarda yemle ve dengeli bir beslenme programı ile sorunu çözebilirsiniz.. akvaryum ufaksa kaplumbağalara az hareket alanı kaldığı için yeterince hareket edemeyecekler ve bu da obeziteye neden olacaktır uzun vadede..

Burak kapluslarin herhalde yavru.Hepsinin kiz oldugunu nerden cikardin?

Cvp: Kaplumbağamın derisi soyuluyor

burak şu an sitede aktif değil. ecem mesaj tarihlerine dikkat edelim.

Geri