Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağamın kabuğu parçalandı.

gslena

Yeni Üye
[attachment=2822][attachment=2822][attachment=2822]Merhaba kaybolan kaplumbağam 3 gün sonra bulundu ancak kabuğunu sanırım köpek vb parçalamış ne yapabilirim... su ile yıkadım ama detaylı temizleme yapamadım... kol üstü iç bölgede bir süre sonra hafıf kanama oldu... su an kuru yerde .. ancak yara içini nasıl temizleyebilirim bilmiyorum... sanırım sineklerde larva bırakmış bunu nasıl temizleyebilirim?

Ekli dosyalar

• 30232224_10156402769306385_59150105_o.jpg
    30232224_10156402769306385_59150105_o.jpg
    181.4 KB · Görüntüleme: 387
RE: kaplumbağanın kabuğu kırıldı

Geçmiş olsun oyuğun içini kulak pamuğu ile sıyırıp temizle biraz kan bulanabilir ama çokta bastırma, diğer bölgeleri de aynı şekilde yap. temizlediğinden emin olunca bolca baticon sür. Kuru yerde 20 dakika beklet. Sonra o yaraya ulaşmayacak kadar sığ su içine koy. Hayvan su içsin. Bu suyu 1-2 saatte bir yenile kullanacağın su içme suyu olsun.

Lokman hekimden kantoron yağı al. İlk 3 gün sabah öğle akşam baticon yap. 4 günden itibaren kantoron yağı sür. Kulak pamuğu kullanacaksın. Kullandıktan sonra şişeye tekrar sokma. At yeni kullan.

Birde eczaneden genta yada gentagut damla alıp sabah akşam ağzına dörder damla damlat. Yapamazsan stick yeme damlat ve bu ilaçlı yemi ilk olarak ver. Eğer yem yemiyor ise suya sabah ve akşam su değişimlerinden sonra 8 damla damlat. Bu ilaçlı olanları 3-4 saatte bir değiş. Hatta akşamkini gece yatmadan evvel damlat. Sabaha kadar dursun. Su oda sıcaklığında olsun. Petşişeyi odada beklet aynı ısıda olur.

Bu hayvan akvaryumdan nasıl dışarı kaçtı ?

Süreç uzun kabuğun dişlendiği noktalar zamanla kapanır ama ön kenar bölgelerdeki hasar kötü oradakiler eski haline dönmez.

Yaraların içini çok iyi temizlediğinden emin ol. Eğer o kurtlar et içine geçmiş ise durum daha vahim hal alır. Onları yok edecek antibiyotik tedavisi lazım gelir.

Hangi şehirdesin ? Varsa bulunduğun şehirde anlayan hekime yönlendireyim. Yada doğrudan şu linke girip en sona git orada konusunda bilgili hekimler var.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Cvp: kaplumbağamın kabuğu parçalandı.

yanlış hatırlamıyorsam veterinerler kırılan kabuğa dolgu yapabiliyordu soruşturmanda fayda var

Dun sahiplendigim kaplumbaganin; ust kabukta arkaya dogru kanamis gibi bi kirmizilik gordum. Sabinine sordum simdi.

1 ay once balkondan dusmus. Daha kotuydu ama kendi kendine iyilesti diyor. Turgay Bey'in sitesine baktim, kendi kendine iyilesmez diyor.Ki ben de lazerle falan olmadikca iyilesmez diye biliyorum. Acaba yine de tedavi yapmam gerekir mi? Hayvan gayet saglikli gorunuyor bu arada.  Tam kirilma degil de acaba kan gelme olabilir mi kirilmadan da?

Bu arada hayvan evde vs yerlerde geziyormus. Belki yara ustte oldugundan mikrop kapmamistir Ama kedi varmis 7 tane de.Gelip yaladilarsa bilemem

Bepanthen'in mavi onarıcı merheminden ve makara şeklinde yara bandı al hayvanı temiz suda yıkayıp kabuğu kurula merhemi sadece çatlağa sür, 10-15 dakika beklet emsin, sonra üstüne bandı yapıştır akvaryuma bırak. Hergün bir kez yap.

Catlak gorunmuyor.Isin ilginci; sahibiyle konustum az once. O zaman hic kanama olmadigini soyluyor

O zaman sıkıntı yok.

Yanı catlak gorunurken, kan olmamasi ve simdi olmasi korkuttu beni.

Catlayan hayvan hava almaz mi

Kemiğin altında doku var.

Geri