Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbagamin kabugu

deno

Yeni Üye
Sağ tarafında soyulmaya benzer şeyler var. Akvaryumda yüzerken soyulmanin olduğu tarafi hep daha batmış şekilde yüzüyor, öyle de fotoğrafını çekicektim ama çok hareketli olduğundan çekemedim. Mantar olabilir mi yoksa sadece büyüdüğü için mi öyle olmuş?

Ekli dosyalar

• Screenshot_20240512-134548_Video Player.jpg
    Screenshot_20240512-134548_Video Player.jpg
    965.6 KB · Görüntüleme: 30
  • Screenshot_20240512-134341_Video Player.jpg
    Screenshot_20240512-134341_Video Player.jpg
    530.8 KB · Görüntüleme: 31
Plakada açılma ve bir miktar kireç bağlamış bir sorun yok.

Hayvan bir yere dokunmadan suda sabit durduğunda düz duruyor mu?

Su ısıtıcı ve ısıtma lambası var mı?

Plakada açılma ve bir miktar kireç bağlamış bir sorun yok.

Hayvan bir yere dokunmadan suda sabit durduğunda düz duruyor mu?

Su ısıtıcı ve ısıtma lambası var mı?
Selam. O kabuğundaki izler olmadan önce de akvaryuma ilk girdiğinde biraz dengesiz duruyordu, bunu belirtmiş olalım da. Yani işin özü akvaryuma girdiğinden beri hafif bi' yamuk durma konusu var, suda hiçbir yere dokunmadığı vakitte de yan duruyor. Yan durmasından kastımız öyle absürt bir tamamen yan duruş değil de milimlik açı olsa da göze batıyor ve anlaşılıyor. Yine de bu durum kaplumbağayı çok rahatsız ediyor gibi durmuyor. İlk başta derin suya ve yüzmeye çok alışamamış diye düşünmüştük ama hâlâ devam etmesi tedirgin etmeye başladı. Ne yapmalıyız?

Tüm ekipmanlar tamam, daha önce akvaryumu başka konularda atmıştık size ve su seviyesinde bir tünek tarzı yapıyla kum tavsiye etmiştiniz. İkisi de tamam.

Eczaneden genta yada gentagut göz damlası alın sabah akşam öğünün ilk stick yemine 2 damla damlatıp suda hemen önüne atın yesin. 1 hafta devam edin durumuna bakalım.

Aynı kaplumbağamız şimdi 1-2 kez hapşırmış ve kafamız çok karıştı. Ayrıca nefes alacakmış veya hapşıracakmış gibi hareketler yapıyor. Kusacakmış gibi de duruyor görüntü olarak. Nefes almakta zorlanıyor olamaz değil mi? (bahsi geçen zorlanma olayını video olarak ekleyecegim) Acaba akciğer enfeksiyonuna yakalanmış olabilir mi? Yakalanması için hiçbir problem olduğunu düşünmüyorum ama neden olmasın. Isı değerlerini soracaksanız sabit, su 28, lamba ise 32. Sürekli kontrol ediyoruz. Ne yapmamız gerekiyor? Ayrıca akvaryumda iki kaplumbağalar, diğerinde bir sorun yok.

İlgili ağız açma hareketi videosu: https://streamable.com/x9iulv

Hapşırma sayısı daha fazlaymış, yanlış belirtmişim. @cem

Son düzenleme:
Bu ağız açma hareketini ne kadar sürede bir yapıyor?

Yem vereli kaç saat oldu?

Burnundan ıslık çalar gibi bir ses geliyor mu?

Bazen burnuna birşey kaçabiliyor yada sümük kuruduğunda tıkanır. Bu hapşırtabilir.

Bunun harici sarı yada şeffaf bir akıntı var mı burunda?

Hayvan en geç 21:00'de uyumalı. Hayvan sürekli kuru alanda mı uyuyor yoksa ışık açık diye mi orada?

Normalde su içinde olmalı sadece burnu dışarıda olmalı. Ona göre de suda bu konumu koruyacak yükseltide bir tünek olmalı. Yani sadece burnu dışarıda olacak şekilde.

1-2sn aralıklarla 3-4 defa hapşırdı ben sesi duyup kalkıp baktım sonrasında sadece 1 defa hapşırdı. sonra da o agız hareketını 5 dakıkada 1,

toplam 2 defa yaptı gözlemlediğim kadarıyla.

burnunda bır sey goremedım. akıntısı da yok. ses de gelmıyor

aksam 7de verdım son yemini. iştahı bayagı yerındeydı

hapsırdıgını duyunca ısıgı acıp kuru alana koydum. ve ısık acık olunca hemen kuru alana cıkıyorlar orada takılıyorlar ya da uyuyolar genelde. kapayınca kuru alana cıkıp ışığı arıyorlar hep. 21.00da uyuma olaylarını bı tutturamadım asla uyumuyorlar ya cok gec uyuyorlar ya da ogle saatlerınde rampanın başında uyuyorlar. gunde kaç saat uyumaları gerekıyor?

ve akcıger enfeksıyonu mu var kapluşumda? soguğa maruz kalmadı hıc ısıtıcıları da tam çünkü.

tünek için alabileceğim bi site var mı? rampayı kuru alanı ben kendım yaptım ama cok memnun degılım bundan çünkü plastiği kesmek çok zordu. cama vantuzlu yapışan kuru alanlardan almak ıstıyorum ama sadece amazonda buldum çok pahalılar ve cok geç getiriyorlar. ucuz olanlarına da yorumlarda kargomu getırmedıler yazmıslar guvenemedım. farklı sıtelerden de bulamadım.

1-2sn aralıklarla 3-4 defa hapşırdı ben sesi duyup kalkıp baktım sonrasında sadece 1 defa hapşırdı. sonra da o agız hareketını 5 dakıkada 1,

toplam 2 defa yaptı gözlemlediğim kadarıyla.

burnunda bır sey goremedım. akıntısı da yok. ses de gelmıyor

aksam 7de verdım son yemini. iştahı bayagı yerındeydı

hapsırdıgını duyunca ısıgı acıp kuru alana koydum. ve ısık acık olunca hemen kuru alana cıkıyorlar orada takılıyorlar ya da uyuyolar genelde. kapayınca kuru alana cıkıp ışığı arıyorlar hep. 21.00da uyuma olaylarını bı tutturamadım asla uyumuyorlar ya cok gec uyuyorlar ya da ogle saatlerınde rampanın başında uyuyorlar. gunde kaç saat uyumaları gerekıyor?

ve akcıger enfeksıyonu mu var kapluşumda? soguğa maruz kalmadı hıc ısıtıcıları da tam çünkü.

tünek için alabileceğim bi site var mı? rampayı kuru alanı ben kendım yaptım ama cok memnun degılım bundan çünkü plastiği kesmek çok zordu. cama vantuzlu yapışan kuru alanlardan almak ıstıyorum ama sadece amazonda buldum çok pahalılar ve cok geç getiriyorlar. ucuz olanlarına da yorumlarda kargomu getırmedıler yazmıslar guvenemedım. farklı sıtelerden de bulamadım.
Merhaba, kuru alanı ben trendyoldan almıştım , oradan bakabilirsiniz

Akciğer enfeksiyonu ihtimaline karşı dediğim şekilde ilacı uygulayın. Bir ihtimal yem genzine kaçmış yada damağına yapışmış olabilir. Ama akciğer enfeksiyonunu riske atmayalım.

Tünek olarak su yüzeyi hizasında olacak şekilde küçük oklava yada boruyu 3 vantuz ile cama tutturun, hayvanlar tutunup dışarıyı seyreder ve uyur.

Kuru alanları bilmiyorum.

Zoomed'e baktım orada da kalmamış.

Ortalama 7-8 saat bir uyku uyumaları var. Az uyursalar hırçın oluyorlar. Birbirlerine dalaşabiliyor akvaryumdaki herhangi birşeye zarar verebiliyorlar.

merhaba @cem abi olayi burdan konusmustuk diye buraya yaziyorum. hapsiriyor demistim akciger enfeksiyonundan suphelenmistiniz.

kaplumbagam uyurken burnunda baloncuk gordum. kabugunun alti da bu sekilde sagda solda farkli bi renk var ve hala yamuk yuzmeye devam ediyor. diger kaplumbagam hep yuzme derdinde ama bu sorunlari olan kaplumbagam ise cok az yuzup hep kuru alana cikma derdinde. dediginiz gibi gentagut a devam ediyorum 2 gun sonra 1 hafta olucak kullanmaya baslayali. akciger enfeksiyonundan suphelenmistiniz sizce hala olabilir mi? 2 gun sonra ne yapmaliyim? ha bu arada hapsirmaya devam etmisti ama dün hapsirdigini hic duymadim.

Ekli dosyalar

• 20240519_124407.jpg
    20240519_124407.jpg
    1.1 MB · Görüntüleme: 8
İştahı yerine gelene kadar ilaca devam edin.

Vitamin önermiş miydim?

O zaman deep fix reptivit vitamin damla alın. Bunu ilk 3 gün günde 1 damla damlatın. Aynı genta gibi. Yeme, yemiyorsa ağzına, açmıyorsa ruj sürer gibi.

3 günden sonra 10 gün 2 günde bir 1 damla verin.

O zaman deep fix reptivit vitamin damla alın. Bunu ilk 3 gün günde 1 damla damlatın. Aynı genta gibi. Yeme, yemiyorsa ağzına, açmıyorsa ruj sürer gibi.

3 günden sonra 10 gün 2 günde bir 1 damla verin.
O vitamine sahibiz abi zaten ve uyguluyoruz o şekilde. Yemek yiyor, iştahı konuyu açmadan önce nasılsa hâlâ öyle. Asla yem bıraktığını görmedik, iştahı iyi.

Yine de genel durumu olarak bugün her zamankinden daha da sakin duruyordu. Bu 2 gündür kuru alanı daha çok tercih ediyor gibi.

Genta ve bu vitamin dışında başka yapabileceğimiz bir şey var mı? Bir de hastalığı kesin olarak akciğer enfeksiyonu mu? Ayrıca abi sen iştahı yerine gelene kadar ilaçlara devam etmemizi yazmışsın da bizimkinin hep yerinde olduğundan verdiğin süreleri baz alıyoruz.

Pencereden güneş ışığını görüyorsa yaz aylarına doğru gittiğinin farkında bu alanda fazla durma isteğini teşvik eder.

3 gün daha devam edip bırakın.

Gözleri normalde nasıl? Enfeksiyon gözüküyor mu?

Geri