Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın kabuğunda renk değişimleri ve hafif yumuşama var.

maydonoz

Yeni Üye
Kendisi yavru. Kabuğunda bir süredir renk değişimleri var. Veterinere götürdük. Mantar tedavisi uygulandı. Şuan mantar ilacı ve vitamin kullanıyor. Bütün bunlara rağmen bu lekeler geçmedi ve hatta çoğalıyor. Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum. Yumuşama ön kısımda yok, bastırınca iz kalmıyor, sadece eski sertliği yok. Veteriner büyüme sırasında olabileceğini söyledi. Bunun dışında gayet hareketli. Yemeklerini düzenli olarak yiyor.
IMG_20240610_191932.jpg

Foruma hoşgeldiniz.

Hayvan suya girdiğinde kayboluyor mu? Yada yansıma yapıyor mu parlama gibi.

Yem olarak hangi marka yemleri kullanıyorsunuz?

Hayvana ait diş fırçasını ıslatıp sofra tuzu döküp yavaşça fırçalayıp akvaryum suyu yada emsal sıcaklıkta su ile durulayın. Sonra kuru yerde ve su içinde birer resmini çekip atın.

Hoş buldum.

Kaybolmuyor, yansıma da yapmıyor.

Çevremdeki petshoplarda yalnızca bir tane yem bulabildim, o da "HAS" markaydı. Yeni yem sipariş edeceğim, geçici olarak kullanıyorum. Marka önerilerine açığım.

Söylediklerinizi uyguladım. Resimleri bırakıyorum. Cevabınız için teşekkür ederim.

IMG_20240611_184433.jpg
IMG_20240611_212750.jpg

Mantar ilacına gerek yok. Bunlar plaka altında plakalar atılmadan çıkmaz. Ayrıca mantar ilacı ağız ve göze bulaşırsa zararlı. Kabuğun ilaç kullanmadan önce resmi var mı? Bu mantar mı ilaç yüzünden mi bu halde emin değilim. Yine de mantarmış gibi hareket edelim.

Minimum 30 litre olmak üzere 50-60-80-100 ne kadar büyük akvaryum alırsanız o kadar uzun süre gider. Buna uygun ölçüde su ısıtıcı (suya tam batan model olacak) kuru alanı ve ısıtma lambası olacak.

Metilen mavisi alacaksınız bu sudaki biolojik oluşumları elimine eder. Contra-ichthyo, deep fix dezopur yada deep fix dezofix'ten biri olur.

Isıtma lambası kabuğunu kurutarak mantarın kuruyup üremesini önler. Bunu hemen alın. Bu konuda bilgi verdim.

Kuru alan örnekleri;

O yem alt seviyede bir yem.

Alacağınız yemler, tropical, sera, tetra ve dajana markalardan birinin gammarusu.

Stick yemde tropical axolothl, tetra reptomin baby yada sera Raffy P yemlerinden birini alın. Stick yem sabahları gammarus akşamları verilecek.

Herşeyi netten alacaksınız. Ekipman yem vs. Önce atakanpetshop.com sitesine bakın. Sonra akakçe ve cimri.com üzerinden bakın.

Akvaryumun ölçüsünü belirleyin ona göre filtre ve su ısıtıcı bakalım.

Haftada bir hayvana ait diş fırçasını ıslatıp sofra tuzu döküp kabuğunu yavaşça fırçalayıp akvaryum suyu yada emsal sıcaklıkta su ile durulayın.

Metilen mavisi damlasını akvaryumun su oranına göre belirleyeceğiz.

Eksik bıraktığım varsa sorun.

Öncelikle teşekkürler.

İlk veterinere gittiğimiz, henüz ilaca başlamadan çektiğim bir fotoğrafı ekliyorum. 10 Mayıs tarihine ait. Daha yakın bir fotoğrafını bulamadım maalesef.

Yakın zamanda bir tank satın almıştım. Görsellerini bırakıyorum.

Diğer söylediklerinizi yem başta olmak üzere temin edeceğim.

Screenshot_20240612_084652.jpg
Screenshot_20240612_084700.jpg

Screenshot_2024_0612_084324.jpg

Tam seçemiyorum ama belli bir bölgede yoğunlaştığına göre mantara benziyor.

Mantar bulunduğu ortama iyi sterilize edilmemiş bir ürün yada mantarlı başka hayvan konduğunda bulaşır. Aldığınızda bu vaziyette ise bulunduğu ortam uygun değilmiş.

Petshoplar kaplumbağaları diğer hayvanlarla karşılaştırdığımızda pek önemsemez.

O tank fazla götürmez hayvan büyüyecek ve kir oranı artacak. Yani en geç ağustosta akvaryuma geçmelisiniz.

Kullanmadıysanız ve süre varsa iade edin.

Geri