Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın Kabuğundaki Beyazlık

Dinow

Yeni Üye
Kaplumbağamın kabuğunda git gide artan beyaz şekiller oluşuyor. Kabuk değiştirdiğini düşünüyorum ama kaplumbağam küçük. Bu ne olabilir?
Ve cinsiyet kaç cm kabuk boyundan sonra anlaşılıyor?

Ekli dosyalar

• IMG_20231218_191437.jpg
    7.2 MB · Görüntüleme: 22
  • IMG_20231218_191400.jpg
    8.6 MB · Görüntüleme: 10
  • IMG_20231218_191343.jpg
    7.9 MB · Görüntüleme: 9
Su dışındayken resmini çekin.

Cinsiyet 10 cm kabuk civarı doğru belli olur. Yalnız bazı erkeklerde 9 cm kabuk boyu sonrası orta ve yüzük parmağına denk gelen parmaklarda tırnaklar uzamaya başlar. Dişiler için net veri 11 cm kabuk boyuna geldiklerinde belli olur. Tırnaklar sabit boyda devam eder.

Cinsiyet 10 cm kabuk civarı doğru belli olur. Yalnız bazı erkeklerde 9 cm kabuk boyu sonrası orta ve yüzük parmağına denk gelen parmaklarda tırnaklar uzamaya başlar. Dişiler için net veri 11 cm kabuk boyuna geldiklerinde belli olur. Tırnaklar sabit boyda devam eder.
Teşekkürler bu gün resmini çekmeye çalışacağım

Anca çekebildim. Bu ne?

Ekli dosyalar

• IMG_20231226_164526.jpg
    8.2 MB · Görüntüleme: 14
  • IMG_20231226_164510.jpg
    6.8 MB · Görüntüleme: 8
  • IMG_20231226_164507.jpg
    6.8 MB · Görüntüleme: 6
Mantara benziyor. Hayvana ait ıslak diş fırçasına sofra tuzu döküp deri ve gözüne temas ettirmeden yavaşça o bölgeyi fırçalayıp akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayıp peçete ile kurutup bir resim daha çekin.

Elinizi bol sabunlayın.

Mantara benziyor. Hayvana ait ıslak diş fırçasına sofra tuzu döküp deri ve gözüne temas ettirmeden yavaşça o bölgeyi fırçalayıp akvaryuma emsal sıcaklıkta su ile durulayıp peçete ile kurutup bir resim daha çekin.

Elinizi bol sabunlayın.
Kaplumbağalarım için bebek diş fırçası bulamadım. O yüzden hepsine ayrı ayrı normal çocuk fiş fırçası almıştım. Bu yüzden tuzu da diş fırçasına tam dökemedim ama yine de döktüm. O bölgeyi ayaklarına kuyruğuna değdirmeden yavaşça fırçaladım, ılık suyla durulayıp kuruttum. Sonuç böyle. Mantar mı olmuş başka bir şey mi? Tedavisi nasıl olacak ve ölümcül mü?

Ekli dosyalar

• IMG_20231226_173059.jpg
    7.8 MB · Görüntüleme: 15
  • IMG_20231226_173055.jpg
    8.7 MB · Görüntüleme: 7
  • IMG_20231226_173045.jpg
    8.1 MB · Görüntüleme: 6
  • IMG_20231226_173042.jpg
    8.3 MB · Görüntüleme: 8
Kabukta hasar yok. Eczaneden baticon antiseptik alın. Peçete ile kabuğu silip, pamukla bütün kabuğa sürün. 20-25 dakika kuru yerde bekletin kalanı yine peçete ile silip akvaryuma alın. Üstünde lamba olursa iyi olur üşümez. Diğerlerinde yoksa bile bir kez sürün.

Akvaryuma genel temizlik yapın.

Petshoptan metilen mavisi alın. Contra-ichthyo, deep fix dezopur yada deep fix dezofix'ten biri olur.

Akvaryumda kaç litre su var?

Isıtma lambanız vardı değil mi?

Diş fırçası normal kullandığımız olabilir. Orta sert. Neyse almışsınız kullanabilirsiniz. Hayvanlar ufak daha.

Kabukta hasar yok. Eczaneden baticon antiseptik alın. Peçete ile kabuğu silip, pamukla bütün kabuğa sürün. 20-25 dakika kuru yerde bekletin kalanı yine peçete ile silip akvaryuma alın. Üstünde lamba olursa iyi olur üşümez. Diğerlerinde yoksa bile bir kez sürün.

Akvaryuma genel temizlik yapın.

Petshoptan metilen mavisi alın. Contra-ichthyo, deep fix dezopur yada deep fix dezofix'ten biri olur.

Akvaryumda kaç litre su var?

Isıtma lambanız vardı değil mi?

Diş fırçası normal kullandığımız olabilir. Orta sert. Neyse almışsınız kullanabilirsiniz. Hayvanlar ufak daha.
Dün akşam akvaryumun tamamını temizledim. 18litre dinlenmiş çeşme suyu koyuyorum. Isıtıcıyı aldım ama çalışmadı yenisini aldım bu gün takacağım. Batticonu bu gün hepsine sürerim. Kabuktaki beyazlık ne zaman geçer?

Kireç plaka altına işlemiş ise plaka atılana kadar çıkmaz. Mantarda aynı şekilde yüzeysel olanları antiseptik temizler. Plaka içindekilerin üremesini ısıtma lambası önler. Hayvanın ısınması yanında kuruttuğu için zamanla gider. Lamba bu açıdan da önemli. Plakayı kurutup gerdirdiği içinde açılmasını sağlar.

Geri