Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağamın kulağında şişlik var

Hazal İrem

Yeni Üye
Merhaba, benim kaplumbağamın yanağında şişlik var ne yapabirim?

[attachment=2800][attachment=2801]

Ekli dosyalar

• ninja.jpg
    ninja.jpg
    56.6 KB · Görüntüleme: 157
  • ninja 2.png
    ninja 2.png
    230.2 KB · Görüntüleme: 166
Kulak iltihabı olmuş. Cerrahi müdahaleye gerek yok ilaç tedavisi ile kurtarılır. Eczaneden hemen genta yada gentagut damla al. Sabah akşam her iki kulağa üçer damla ve ağzına 4 damla damlat. Ağzını açmaz ise bir stick yeme 4 damla damlatıp emmesini bekle ve elden ver. Bu ilaçlı yemi ilk yem olarak ver. Hem sabah hemde akşam.

Suyu temiz tutmalısın. O kumu çıkar. Reslerde sarı silis kum kullanıyoruz. Vitasand marka al. Bu hayvanlar silis kumu yer. Elindeki dere kumu çizgili dere kaplumbağası için. Bu aralarına kir hapsedip zararlı bakteri oluşmasına neden olur.

Kuru alan ve ısıtma lambası var mı bunlar önemli. Su 28 derece kuru alan 32 derece olacak. İç filtre yok ise bir tane al. Sıcağında hayvana faydası var.

Su oranı az, bu hayvanlar balık gibi yüzüp nefes tutabilirler. Yüzeyde tutunacağı bir tünek yapıp kaçış boşluğu bırakarak suyu yükselt.

Petshoptan yada netten metilen mavisi de al. Bu sudaki zararlı biyolojik oluşumları öldürür. Göz ve kulak enfeksiyonunun başlıca sebebi budur. Hayvanı gereksiz yere akvaryumdan çıkarma.

Dışarıdan yem harici birşey veriyor musun ?

Cvp: Kaplumbağamın kulağında şişlik var

res nedemek kaplumbağanın cinsimi acaba

Red Eared Slider (kırmızı kulak) singapur kaplumbağası diye de geçer.

Cvp: RE: Sadece Rotifish'in stick yemi arada sırada da kuru karides kullanıyorum.

Öncelikle teşekkürler. Sadece Rotifish'in stick yemi arada sırada da kuru karides kullanıyorum. Karidesi pet shopda önermişlerdi. Çakıl taşlarını kaldırdım. Büyük taşlar var sadece. Bunun dışında  Mr. Turtle 'nin kabuk gelişimi için olan sıvıyı kullanıyorum.

Kullanacağın yemler sera carnivor, tetra reptomin, kurutulmuş yem mutlaka kutuda olacak açık aldıysan çöpe at bayat yada parazit yumurtası taşıyabilir. Hayvan büyük olduğuna göre jbl energil veya sera royal al. Bunlar 1000’lik dediğimiz büyük kutuda satıldığı için skt 2020 olsun. Verirken balıkların yüzgecini karideslerin ağzındaki dikensi dokuyu koparıp ver. Rotiyi de arada verip bitir bir daha alma.

Kullandığın o ürün kabuk sertleştirici ise kaldır çöpe at o zararlı. Sadece görsel ve kabuğun hava almasını engelleyip deforme olmasına neden olur.

Cvp: RE: Kaplumbağamın kulağında şişlik var

Cem bey daha yüksek bir akvaryuma  geçtim içine sadece büyük taşlarını koydum üstüne çıkabilsin diye. Bahsettiğiniz ilacı-gentagut- aldım 1 haftadır kullanıyorum ama eti iyice şişti ve beyazlaştı. Bu iyi mi kötü mü ?

Ekli dosyalar

• ninja.jpg
    ninja.jpg
    18.1 KB · Görüntüleme: 55
  • nnj.jpg
    nnj.jpg
    36.4 KB · Görüntüleme: 55
Kulağa dörder kez hayvanı yan tutarak 10-15 saniye arayla damlat bekle. Kulak kırmızı rengin alt arkasına doğru C şeklinde bir çizgidir. Ağzına ise altışar kez yapalım yada yemine damlat. İki stick yeme bölelim üç birine üç birine damlatıp ver. Bunu hem sabah hem akşam yapacaksın. Gerekirse içme suyu takviyesi yap. Mümkün gelen şekilde suyu hep temiz tut. Metileni unutma. Her gün suya bir damla damlat. Isıtma lambası kafası hizasında dursun.

İltihabın çoğalması iyi değil önerdiğim şekilde tedaviye devam et. Bu süreç bir ayı aşacak.

Cvp: Kaplumbağamın kulağında şişlik var

bahsettiğiniz yem bu mu ? :

https://urun.gittigidiyor.com/evcil-hayvan/sera-raffy-royal-1000ml-kaplumbaga-yemi-lezzetli-lokmalar-332909216#product-detail

yoksa bu mu ? :

https://www.hepsiburada.com/sera-raffy-royal-kaplumbaga-yemi-1000-ml-p-PTM1410

Sera royal 1000 ml. Bu sitelerde tarih nasıl olur bilmiyorum. Teleskop akvaryuma bak orada satınalma bölümünde bir yerde açıklama kutucuğu var oraya son kullanma tarihi ileri tarihli olsun diye yaz ona göre gönderirler. Bir de jbl energil’e bak. Hangisi uygunsa onu al. Royalde küçüklü büyüklü çeşit çoktur. Energilde ise iridir. Royale göre fazla ham kül çıkmaz. Yani tozlu kısım.

Cvp: RE: Kaplumbağamın kulağında şişlik var

Merhaba sanırım işe yaradı çünkü beyaz şişlik patladı. Lakin artık ilacı istemiyor damlatmama kesinlikle izin vermiyor.

Ekli dosyalar

• ninja.jpg
    ninja.jpg
    11.9 KB · Görüntüleme: 47
İyi olmadı bu. Hafifçe yanlardan bastırarak ağuyu olabildiğince boşalt. Dikkat et elini ısırmasın. Fazlada zorlama kulağı haşat edersin. Yada yapma. Eczaneden baticon alıp kulak pamuğu ile o bölgeye yedir ve 10 dakika kuru yerde beklet. Kulak pamuğunu tekrar baticona sokma. Bunu sabah akşam ve mümkün bir vaktin olursa öğlende yap. Suyu temiz tut. İlacı mutlaka vermelisin. Bu ilaçlıları ilk yem olarak vereceksin aç olduğu için zorda olsa yiyecektir. Ama yemeli. Yada elinde dik tutup ucunu ısırmasını sağlayıp öğle damlat. Sonrasında ilacın ağzını temizle.

Geri