Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbagamin kuyrugu koptu

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cvp: Kaplumbagamin kuyrugu koptu

balık yemi olmaz sera raffy P, raffy I, mineral yem ve jbl agil alacaksın. balık yemi ile bileşikleri farklıdır olmaz. küçük solucan kutu mu açık yem mi açıksa verme. baticon antiseptiktir. A vitamini olmaz. alacağın mineral yemde bütün karışık vitaminler var ekstra vitamine gerek yok. elinde kabuk jeli varsa onu çöpe at o öldürücüdür.

bu konuyu da okuyup bilgini pekiştir.
mailto:/forum/Konu-su-kaplumbagasi-bakim-kilavuzu--10252.html

kabuk jeli tehlikeli onu çöpe at. solucanın ise kimyasala maruz kalmış olma durumu var. bu sebeple oda zararlıdır. dediğim yemler gerekli.

eczneden devit damla alıp haftada bir bir yeme bir damla damlatıp elden ver.

Aldigim vitamini petsopdan aldim adam bunu verdi ve bu kaplumba vitamini dedi

Ben kaplumbagama balik fanusunda bakiyorum ayrica ne isik var nede isitici

ozan kaplumbağaya ısıtıcı filtre kuru alan ve kuru alan ısıtma lambası olmadan bakabilmen pek mümkün değil bunlarıda fanusta kullanamazsın ya büyük olçude plastık saklama kabı alıp bi süre buna göre ekipman alıp idare edeceksin yada uygun akvaryum alıp ekipmanları temin edeceksin böyle devam edersen kaplumbağanı hasta edeceksin ki bana göre suya girmiyor ve ısıtıcı lamban olmadan kuru yerde duruyorsa hastalık başlamıştır ki fanusta nasıl bi kuru yer yapabildin buda ilginç petshoplar sadece ticari düşündükleri için sana alakasız vitaminler vs.verebilirler yani onlar için önemli olan para sen burada söylenenlere uyarsan senin yararına olacaktır ayrıca burada sana bilgi vermeye yardımcı olmaya çalışan kişilere karşı biraz daha dikkatli kelimeler kullanmanı tavsiye ederim sana sorulan sorulara açık ve net cevaplar ver ki aynı şekilde açık ve net bilgiye ulaş

Açık hazır yemlerin tarihi geçiktir. Bayat yem zararlı.
Açık yemlerin üzerinde bakteri, parazit, çeşitli kimyasallar olabilir. Tüm hayvanlar için zararlı bir uygulama. Halen ülkemizde bu tip satışlar yapılmakta. Profesyonelleşemedik.
Solucan verilmez. Bu hayvanlar su canlısı yerler, karada yaşayan haşereler zararlıdır. Doğalarında böyle bir besin yok. Ayrıca gene solucanlar bakteri, parazit ve kimyasalları üzerinde taşır.
Her canlının kendi habitatı ve buna uygun besin değerlerine göre üretilmiş yemler var ve bu yemler kullanılmalı. Balıksa balık, kaplumbağaysa kaplumbağa yemi yemeli. Hayvan onu bunu yiyor diye düşünmemeli. Israrla uygun yem verilmeliki ileride daha farklı hastalıklar yada uygunsuz gelişim olmasın.

Hayvanın beslenme düzenindeki aksaklıklar ısıtıcısız ortamdan kaynaklı. Ortamın düzelip hayvanın doğal davranışlarına dönmesi beklenmeli. Tabi birde hasta olduysa iş zor. Hayvan şu kuyruk konusu için acil olarak veteriner hekime gitmeli. Kplumbağa kuyruğu durup dururken kararmaz ve düşmez.

Pet shoplar markettir, yani veteriner yada hayvan bilimci değil. Bu sebeple ne gerekli ise öğrenip öyle gitmeli. İyi niyetli olsalarda her hayvanın uzmanı olacak değilller ve bu sebeple genelde hatalı ürün alınıyor. Ya buradaki gibi yıllarını bu hayvanlara verenlere danışmalı, yada veteriner hekime.

Cok haklisiniz ama birden bire kuyrugu kararip dustu yani ucu ayrica isiticim yok usuyor olabilirmi

Hayvanda değişik bir sorun olduğu belli. Bu sebeple veteriner hekim önerdim. Ben bu tip bir durum ile karşılaşmadım. Kuyruk kopma vakaları hep ısırma sonucu rastladığımız durumlar.

Soğuk suda üşüdüğü kesin, metabolizma yavaşlıyor. Kuru alan ve buranın lamba ile ısıtılmasıda aynı etkide. Doğasını taklit etmezsek bu soğukkanlı hayvanlar hasta olup kısa sürede ölüyor. Su ısısı doğalarında 26-28 derece, kuru alan ısısıda suda 3-5 derece yüksek yani 31-33 derece olmalı. Tabi gelişim içinde yeterli yüzme alanı olup hayvan rahatlıkla uzun yüzüşler yapmalı ve dalıp çıkmalı.

mailto:/pet_urunleri.aspx?kat=243&ad=balik-akvaryum-isiticilari-tetra-eheim-atman-resun

Buradan alınabilir, yada pet shoptan uygun ısıtıcı alınabilir. Ancak bunlar fanusa olmaz. Uygun bir akvaryum alıp ona uygun ısıtıcı almalı. Isıtıcılar su hacmi ve akvaryum boyutu ile doğrudan alakalıdır. Bu ısıtıcı 28 dereceye ayarlandımı su ısısı sağlanır. Tabi bu akvaryuma hazır yada el yapımı bir kuru alan yapıp ısıtma lambası ile bu kuru alanda ısıtıldımı buradaki ısıda sağlanış olur. Bu lamba ve ampul içinde önerilerde bulunuruz. Böylece hayvan uygun ısı ile kendine gelir. Birde akvaryuma filtre alındımı tamamdır. Buda hayati ekipmanlardan. Hayvan idrar ve dışkıyı o suya yaptığı için yaşam kalitesi düşüyor ve hastalık riski çok artıyor. Özellikle kulak iltihabı operasyon gerektirir ve yapan hekim sayısı az. Diğer hastalıklarda sabır tüketme ve maddi kayıp getirir.

Su isiticilarinin fanusa takilmamasi cok kotu oldu ama ben akvaryum dusunmuyorum ena azindan buyene kadar alip fanusa taksam en fazla nolirki

Isiticilarin cam kisimlari tamamen su icinde olmali
Zaten kaplumbagaya fanusta bakmak bakmak olmaz iskence etmek olur hele ki "fanusta buyutmek" o zaten bir hayal

En fazla isiticinin cami patlar suya akim verir yani

Yavru tek hayvan için minimum 50*30*40 genç ve erişkin için yani hayvan 10 cm ve üzeri kabuk boyunda ise minimum 100*40*50 akvaryum gerekir. Fanus bu hayvanlara uygun değil ve ekipman takılamıyor. Dediğimiz sistem olmazsa malesef bu hayvanlar o kapis yerde işkence çekerek ölüyorlar. Yani neolur sorusunun cevabı bu. Zaten hepimiz bunları bu sebepten öneriyoruz. Hayvan bizim sağladığımız olanaklara muhtaç. Ona ne sağlıyorsak tercihi o değil biz yapıyoruz.

Sadice kuyrugu koptu ayrica kaplumbagam petegin yaninda usudunu sanmiyorum

Kaplumbagam petegin yaninda sizce usurmu

Su ısısını derece ile ölçmeli. 28 dereceyse ve petek 24 saat aynı ısıda yanıyorsa sorun değil. Su sürekli sabit ısıda olmalı.
Dediğim gibi kuru alan ve ısıtma lambasıda gerekiyor. Burayı hem kullanmalı hemde uygun ısıda olup üşümemeli. Bir masa lambası ve tasarrufsuz 40-60 w ampul bu işi görür.

Ancak her şekilde hayvan iyi yüzmeliki kas gelişimi ve büyüme doğru olsun. Malesef bahsettiğim sistemlerden biri gerekir.

Benim hayvanlardan birinin kuyruğu kopsa çok kötü hissederdim, sebebini arar dururdum. Bunu basit bir olay gibi görmemeli. Yaşayan her canlının her uzvu bizim için önemli.

Bu ülkenin kesinlikle hayvanlar konusunda bilinçlendirillmeye ihtiyacı var , yaştan bahsetmiyorum suç 11 yaşındaki çocuğa teslim etmekte , hayır teslim ediyorsun çocuğa sorumluluk bilinci vermeye çalışıyorsun desen gereken her şeyi sen yap çocuğun öğrensin o kadar kamu spotları yapılıyor hayvanlar konusunda da yapılmalı , dünya sadece bizim değil , ne yazıkki insanların çoğu hayvanlara bir canlı gözüyle bakmıyor bu ne derneklerle ne bireysel aşılabilecek birşey değil ülkeyi bırak dünya bilinçlenmeli bu konuda

(Bu arada foruma sürekli girmeye çalışıyorum malum sınava giricem sadece okuyorum cevapsız soru kalmıyor nasıl olsa benim konularım hakkında birisinin sorusu olursa [email protected] a mail atabilir yazın tekrar aktif üye olucam inşallah)

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Geri