Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağan garip davranıyor

zeyyy

Bronz 3 Üye
Merhaba
Kaplumabağam 2-3 gündür karada uzun süre kalmaya başladı,gözlerini kapatıyor ve ağzını açıp garip ses çıkarıyor.İlk başta pek umursamadım ama o sesi sık sık çıkarmaya başladı.Bugün hiç yüzmedi.Endişelenmeye başladım.Bunun sebebi ne olabilir?

Cvp: Acil yardım!

Kaplumbağan enfeksiyon kapmış tahminimce yeterli ekipmanın yok ve özellikle su ısıtıcın yok öncelikle geniş bir akvaryum her kaplumbağa için 100 lt kadar ısıtıcı uvb lamba filtre ısıtıcı lamba kuru alan vb.

Kaplumbağan akciğer enfeksiyonu olmuş veterinere götürme de fayda var. Cem abi ve diğer mod. Arkadaşlar yapman gerekeni söyler sana ama şunu bil zor gecen bir hastalık geçmiş olsun.

Site Kuralları
C1 . Konu açarken ‘’Acil’’,’’Yardım’’ gibi konu başlığı konulmamalıdır.

Moderatör arkadaşlar gerekli düzeltmeyi yapacaktır ancak siz yine de site kurallarını ileride bu ve benzeri hatalar yapmamak için okuyun lütfen.

Site Kuralları

Kaplumbağanız akciğer enfeksiyonu gibi gözüküyor.
Söylediklerinizin dışında
-Yüzmede eğrilik/yamukluk
-Dibe dalmada zorlanma
-İştahsızlık
-Alt kabukta pembeleşme
gözlemlediniz mi ?

Kaplumbağa Hastalıkları (Link içerisinde Akciğer Enfeksiyonu diye aratırsanız ilgili kısma ulaşabilirsiniz)

Genel olarak sağlıksız bakım şartlarından ötürü enfeksiyon kapıyorlar ve erken fark edilmediğinde tedavi edilemeyecek boyutlara ulaşabiliyor.

Merhaba
Birincisi kaplumbağama büyük akvaryumda bakıyorum.Filtre,ısıtıcı,lamba vs hepsi var.Anlayacağınız kötü bakmıyorum.Neden böyle oldu şaşırdım.

İkincisi sitede yeniyim pek iyi bilmiyorum.Hayvanı öyle görünce telaşlandım.Bundan sonra dikkat edeceğim.

-Yemeğini yiyor
-Kuru alandan inmiyor
-Garip ses çıkarıyor
-Kabuk altında pembeleşme yok
Akciğer enfeksiyonu gibi duruyor ama bilemedim.Bugün veterinere götüreceğim

Cvp: Kaplumbağan garip davranıyor

Istanbulda iseniz veterimer hekim onerelim herkes bu hayvanlardan anlamaz, akciger enfeksyonu gibi duruyor
Buyuk derken ne kadar akvaryum ? Ortam isisi cok soguk mu ? Birde fotograf eklerseniz akvaryumla ilgili bir sikinti varsa yardimci olmaya calisiriz

kuru alandayken sıcaklık durumu ne kuru alan ısıtıcısı var mı ?
32 derece olması lazım

istanbulda fenerbahçe'de oturuyorum.İnternetten birkaç tane kaplumbağadan anlayan veteriner buldum ama nereye götürsem bilmiyorum.
Şuan telefonda olduğum için resim atamıyorum.Sorun veriyor.Akvaryum 80 litre civarında,ısıtıcı 28C,ısıtıcı lambasıda var,oda ısısınada dikkat ediyorum.Neden böyle oldu bilmiyorum.İnternette kötü bakılırsa bu hastalık olur yazıyordu.

belki akciğer enfeksiyonu değildir halsizlik vs.. olabilir...
hangi yemleri kullanıyorsun vitaminsiz kalmış olabilir...

Şu konuda hastalıklar ve önerilen veterinerlerin iletişim bilgileri mevcut, acil şifalar dilerim.

mailto:/forum/konu-kaplumbaga-hastaliklari-hakkinda-bilgiler-tamamina-yakini-kapsar.html

Nefes alırken garip ses çıkarması beni endişelendiriyor...

Yem raffy P,raffy I,raffy mineral kullanıyorum.

Teşekkür ederim.İnşallah yakında iyileşir...

Akvaryumun bulunduğu odada sigara içiliyor mu ?
Kaplumbağanın gözlerinde herhangi bir şişlik var mı ?
Burun ya da ağız akıntısı var mı ?

Bende daha önce akciğer enfeksiyonu nedeniyle bir kaplumbağamı kaybettim ve veterinere götürmediğim için vicdanım sızladı.Söyledikleriniz akciğer enfeksiyonunu gösteriyor.Benim şahsi önerim ertelemeden veterinere götürülmesi.Hayvan ceyranda kalmış olabilir vs. birçok sebebi olabilir.Bir havluya sarıp küçük delikli bir kutuda poşet içerisinde götürebilirsiniz.Seyahat hakkında detaylı bilgi forumda mevcut.

Evde sigara içilmiyor.Gözlerinde şişlik ve burun akıntısı yok.Ama hep uyuyor.

Bende önceden bir kaplumbağamı veterinere götürmediğim için kaybettim.O yüzden şimdi çok korktum.Bir saat sonra veterinere götüreceğim inşallah

Akvaryumun bulunduğu odanın sıcaklığı nedir ?
Oda hava akımına maruz kaldı mı ?
Geçtiğimiz aylardaki sert hava değişiklikleri sırasında pencere açılıp odanın havalanması sağlandıysa;kaplumbağanız ciddi bir hava akımına maruz kalmış olabilir.

Linkte veterinere giderken yapmanız gereken bilgiler mevcuttur.

Veterinere Giderken Yapmanız Gerekenler

Veteriner dönüşü uygulanan tedavi hakkında bizleri bilgilendirirseniz;bilgi paylaşımı açısından yararlı olur.
Geçmiş olsun.

Bazen odanın camını açmam gerektiği zaman akvaryumun üstünü kalın örtüyle örtüyordum.Bide bazen odam çok soğuk oluyor o zaman akvaryumun üstünü örtüyordum.Acaba o zaman üşütmüş olabilir mi? İki kaplumbağam var sadece biri hasta oldu.Diğeri sağlam Allaha şükür.O kadar dikkat ediyorum nasıl hasta oldu anladım.

Teşekkürler.Tedaviye başlayınca bilgileri paylaşacağım :)

Küçük kaplumbağalar böylesi değişiklikleri tolere edemezler.Hastalıklara karşı vücut dirençleri düşüktür.Belirli bir boya gelene kadar azami ölçüde dikkat etmek gerek.
Odanızın soğuk olması gerek su sıcaklığını gerekse kuru alan sıcaklığını etkileyecek bir faktör.
Akvaryumun bulunduğu oda havalandırılacaksa;odanın kapısı aralanarak kısa süreliğine havalandırılmalı.
Akvaryumunuzda su sıcaklığını ölçmek için termometreniz var değil mi ?

Kaplumbağalar küçük 4 cm'ler. Bundan sonra daha dikkatli olacağım inşallah çabuk iyileşir.Evet akvaryumda termometre var akvaryumun sıcaklığını 28c sabit tutuyorum.

su ve kuru alan ısıları uygunsa dış ortamın soğuk olması sebebiyle hastalanırlar. özellikle rampa kısmında fazla beklerseler. hayvan akciğer enfeksiyonu. iyileşmesi anlattıklarına bakarsak zor ama yem yemesi avantaj. bu hafta iki öğün mineral yem ver. kuru 32 derece su 28 derece olsun. oda sıcaklığı iyi olmalı. hayvan soğuk yememeli. bizim forumda önerdiğimiz vet. hekimlerden birine götürmelisin. eğer o şehirlerden birinde isen. her hekim anlamaz.

geçmiş olsun.

Veteriner 3 günlük antibiyotik tedavisine başladı ama kurtulması zor dedi...Düşündüğünüz gibi veteriner akciğer enfeksiyonu dedi.İnşallah iyileşir kaplumbağam :(

zeyyy' Alıntı:
Merhaba
Kaplumabağam 2-3 gündür karada uzun süre kalmaya başladı,gözlerini kapatıyor ve ağzını açıp garip ses çıkarıyor.İlk başta pek umursamadım ama o sesi sık sık çıkarmaya başladı.Bugün hiç yüzmedi.Endişelenmeye başladım.Bunun sebebi ne olabilir?

akciğer enfeksiyonu gibi duruyor. su da kabarcıkda çıkardı mı önceki günlerde?
suyun ve kuru alanın ısısı kaç ölçtün mü?
öncelikle su 27 derecelerde filansa dereci biraz arttırmanı öneririm.
kaplumbağa kaç yaşında? 
vitamin takviyesi yapıyormusun beslenme programı dahilinde?

Geri