Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağım ishal olabilir mi?

murat yazıcı

Bronz 2 Üye
dün gece yem verdilken sonra büyük olan kaplumbağımın dışkısının sıvı olarak yaptığına şahit oldum 9aydır bendeler ve ilkkez böyle birşey oluyor. rengi koyu kahverengi şeklinde ve tamamen su 10dk da 4 kez bu şekilde kakasını yaptı daha doğrusu su çıkardı acaba kaplumbağlarda ishal olabilir mi? olduysa ne yapmam gerekiyor.

Cvp: kaplumbağım ishal olabilir mi?

evet ishal olur. hayvana devit veriyorsan iyileşene kadar verme. ot türevli yem ve yeşillik verme. kuru stick yem uygun. gammarusun etkisi ne olur bilmiyorum.

hayvan üşütmeye bağlı olduğu gibi aldığı gıdalara da bağlı olarak ishal olabilir. yem açık veya tarihi geçmiş olmamalı.

bende o tür yem kullanıyorum ben tatildeyken olan birsey galiba sağlığı gayet iyi iştahı yerinde haeketli dün gece şahit olunca korktum gözlemlemeye devam ediyorum.

Murat

Bir kaç bilgi buldum. Yalnız papatya çayı banyosu nasıl olur bilmem. Bizlerde banyo suyuna 3-4 avuç kadar papatya çayını kaynatıp ilave edilir ama kaplumbağalar için bu nasıl oluyor bir bilgim yok.

--Kaplumbağalarda ishal hastalığı--

Belirtisi: Dışkısının çok ince, sıvı gibi gelmesi, daha da kötü kokması.

Nedenleri: Genelde kaplumbağanın yanlış beslenmesi veya son kullanım tarihi geçmiş bayat, bozulmuş yiyeceklerin verilmesi. Ayrıca bakteriyel enfeksiyonlar, parazitler, bağırsak yaralanmaları da buna neden olabilir.

Tedavisi: Kaplumbağanın 48 saat aç bırakılması, papatya çayı banyosu; iyileşmezse fazla gecikmeden veteriner hekime müracaat edilmesi. Şayet nedeni iç organ yaralanmaları değilse iyileşme şansı yüksek.

sağol emin ben o bakteriyel enfeksiyonu atlamıştım. bu duruma karşı suyun temiz tutulması gerekiyor. dış filtre yoksa akvaryuma iki damla mavi metilen damlatılması yerinde olacaktır.

çok sağ olun bilgiler için halen herhangi bir iştahsızlık yok ve hareketli yem yedikten sonra gözlemliyorum fakat kakasını yaptığına şahit olmadım daha eğer gözlemlersem bu bilgiler cok işime yarar sağ olun. birde iki kaplumbağım var ve iç filtre kulanıyorum diğerinin dışkısında sorun yok ayırmam gerekir mi?

dışkılama olmadıysa bu iyi. diğerlerinde bir belirti yoksa olay bakteriyel bir durum değil demek ki.

Cem abinin dediği gibi bakteriyel durum olacağını sanmıyorum ama sen yine de dikkat edersin diğerine de. Tekrardan geçmiş olsun.

Geri