Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağımın Kabukları!

ScampSoul

Gümüş 5 Üye
Katılım
31 Ocak 2009
Mesajlar
124
Kaplumbağımın kabuklarına temizlik yapıldığını duydum.Bazı yerlerde Diş macunu ve Diş fırcasıyla yapın diyorlar doğrumu ? Eğer yalnıs ise nasıl yapabilirim
 

Lenin

Altın 5 Üye
Katılım
16 Ara 2008
Mesajlar
239
Diş macunuyla yapıldığını hiç duymadım.
Ilık suyun altında diş fırçasıyla yumuşakça kabuğu fırçalayarak yapılır kabuk temizliği. Sudan başka herhangı bı madde kullanılmaz..
 

superman71

Yeni Üye
Katılım
5 Ağu 2009
Mesajlar
9
ewet yumuşak bir diş fırçasıyla haftada bir kere yapılır ve şu kabuk sertleştiricisi felan yalan o iişler sakın alma zararı var hayvanlara
 

panpon

Altın 2 Üye
Katılım
7 Eyl 2009
Mesajlar
281
diş macununu duymadım birde kaplumbağana musluk suyu gibi havadan su dökme!!Ilık bir su kabı hazırla.Diş fırçasıyla zarar vermeyecek şekilde yumuşakca kabuğunun aralarını temizle.Ve başı girmeyecek şekilde su kabının içine elinle girdirip suda biraz yıka.Ve bu fırçalama işini fazla yapma 3 hafta bir yada ayda bir yapman yeterli olacaktır ;)
 

cansell

Taç 1 Üye
Katılım
2 Ara 2008
Mesajlar
614
o kadarda değil yosunlaşır o kabuk haftada bir kere yapılması gerek (;
 

panpon

Altın 2 Üye
Katılım
7 Eyl 2009
Mesajlar
281
hmm...ben öyle biliyordum yanlış bilgilendirmekde istemem teşekkürler
 

cansell

Taç 1 Üye
Katılım
2 Ara 2008
Mesajlar
614
rica ederim eğer suyu sık sık değiştirmiyorsanız haftada bir kere fırçalamk gerekir bilmiyor olabilirsiniz :) mesela ben kapluşların kabuklarının canlı olmadığıı düşünürdüm yani bir hayvanın tüyleri gibi sanardım tüyü kesersin ama cı hissetmez ya ama sonradan öğrendim ki oda onun bir parçasıymış :)
 

februata

Altın 4 Üye
Katılım
13 Eki 2008
Mesajlar
240
kesinlikle diş macunu vb yabancı maddeler kullanılmamalı kaplumbaga temizliği esnasında. bi cok arkadasın da söylediği gibi , yumusak bir diş fırcasıyla ılık suda hafifce fırcalamanız yeterli olacaktır. kabuga istenmeyen zararlar vermemek için sert dokulu diş fırcası ve sert hareketlerden kacınmalısınız : )
 

aragorn

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,176
Ufak bir de dipnot, kabuk değişimi sırasında da kabuğu fırçalamayın, fırça kabuklara takılıp canını yakabilir kaplumbağanızın. Kabuklara elle de müdahale edilmemeli o süre boyunca, zamanı geldiğinde kendisi eski kabukları zaten atacaktır.
 

acima96

Yeni Üye
Katılım
21 Kas 2009
Mesajlar
19
diş macunu mu??? bende duymadım ama ben diş fırçasıyla temizliyorum arkadaşım kanuk sertleştirici sürmüştü ve kaplumbağanın gözleri ertesi gün şişti ve ertesi gün öldü...
 

cansell

Taç 1 Üye
Katılım
2 Ara 2008
Mesajlar
614
kabuk sertleştiricisini kullanmayı önermiyoruz ve kabuğa direk sürülecek şeylerde zararlıdır kabuğu fırçalamaktan başka bir şey yapmamınızı öneririm. onun yerine eczanelerde satılan devit-3 den alabilirsiniz onu yemine 1-2 damla damlatıp iyice emdikten sonra kapluşunuza verebilirsiniz :)
 
Üst