Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbağımın Kabukları!

ScampSoul

Gümüş 5 Üye
Kaplumbağımın kabuklarına temizlik yapıldığını duydum.Bazı yerlerde Diş macunu ve Diş fırcasıyla yapın diyorlar doğrumu ? Eğer yalnıs ise nasıl yapabilirim

Diş macunuyla yapıldığını hiç duymadım.
Ilık suyun altında diş fırçasıyla yumuşakça kabuğu fırçalayarak yapılır kabuk temizliği. Sudan başka herhangı bı madde kullanılmaz..

ewet yumuşak bir diş fırçasıyla haftada bir kere yapılır ve şu kabuk sertleştiricisi felan yalan o iişler sakın alma zararı var hayvanlara

diş macununu duymadım birde kaplumbağana musluk suyu gibi havadan su dökme!!Ilık bir su kabı hazırla.Diş fırçasıyla zarar vermeyecek şekilde yumuşakca kabuğunun aralarını temizle.Ve başı girmeyecek şekilde su kabının içine elinle girdirip suda biraz yıka.Ve bu fırçalama işini fazla yapma 3 hafta bir yada ayda bir yapman yeterli olacaktır ;)

o kadarda değil yosunlaşır o kabuk haftada bir kere yapılması gerek (;

hmm...ben öyle biliyordum yanlış bilgilendirmekde istemem teşekkürler

rica ederim eğer suyu sık sık değiştirmiyorsanız haftada bir kere fırçalamk gerekir bilmiyor olabilirsiniz :) mesela ben kapluşların kabuklarının canlı olmadığıı düşünürdüm yani bir hayvanın tüyleri gibi sanardım tüyü kesersin ama cı hissetmez ya ama sonradan öğrendim ki oda onun bir parçasıymış :)

kesinlikle diş macunu vb yabancı maddeler kullanılmamalı kaplumbaga temizliği esnasında. bi cok arkadasın da söylediği gibi , yumusak bir diş fırcasıyla ılık suda hafifce fırcalamanız yeterli olacaktır. kabuga istenmeyen zararlar vermemek için sert dokulu diş fırcası ve sert hareketlerden kacınmalısınız : )

Ufak bir de dipnot, kabuk değişimi sırasında da kabuğu fırçalamayın, fırça kabuklara takılıp canını yakabilir kaplumbağanızın. Kabuklara elle de müdahale edilmemeli o süre boyunca, zamanı geldiğinde kendisi eski kabukları zaten atacaktır.

diş macunu mu??? bende duymadım ama ben diş fırçasıyla temizliyorum arkadaşım kanuk sertleştirici sürmüştü ve kaplumbağanın gözleri ertesi gün şişti ve ertesi gün öldü...

kabuk sertleştiricisini kullanmayı önermiyoruz ve kabuğa direk sürülecek şeylerde zararlıdır kabuğu fırçalamaktan başka bir şey yapmamınızı öneririm. onun yerine eczanelerde satılan devit-3 den alabilirsiniz onu yemine 1-2 damla damlatıp iyice emdikten sonra kapluşunuza verebilirsiniz :)

Geri