Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağlarım birbirini ısırdı kuyruğunun içindeki şeyi ısırdı

Bunlar balıklardan biraz daha halliceler. Bir müddet bu tavır sürebilir sonrasında düzelir. Şimdilik yem verip uzaklaş. Kısa bir süre temkinli davranış gösterir. Güvenli olan su dibi köşe kenar yerlerde durmayı tercih eder. Yem yemeye başladıktan sonra elden beslemeye çalış yakınlaşmaya başlar.

Tamamdır teşekkür ederim ? Umarım yaralı olanda biran önce iyileşir oda yer

İkisi de halen yem yemiyor yaralı olan da biraz iyileşme var gibi ama organı halen dışarıda. Diğeri de benden hala kacıyor kavurma haşladım onu bile yediremedim ikisine de nasıl yaptı bilmiyorum ama kaçmış bide koca akvaryumdan bulup geri koydum halen saklanıyor hasta olmasından korkuyorum. Diğeri zaten hasta :( Sıvı gıda buldum juen pette stresi alır iştah getirir yazıyordu ondan sipariş verdim prodact tartavit umarım işe yarar

Prodac tartivit işe yarar. Bir müddet satılmıyordu yine gelmiş demekki. Onu bu tip durumlarda daha çok ileri safha akciğer enfeksiyonuna bağlı iştahsızlıkta kullanıyorduk.

Hayvanın organı için sürülecek birşey verdi mi hekim?

Hayvan nereden kaçtı ise orayı tesbit et yine kaçacaktır. Kaçtıkları yeri unutmazlar.

Akvaryumun ısı değerleri uygun ise hastalanmaz. Hala diğerinin gidip tek kalmasından kaynaklı korku var üstünde.

Akvaryum ile kabı birbirlerine yaslamıştın değil mi birbirlerini görmeleri biraz rahatlatıcı olur.

Sürülecek herhangi birşey vermedi yarın vakit bulabilirsem tekrar kontrolü var. Ürün yarın gelecek umarım ise yarar nasıl kullanmam gerekiyor gerçekten 5 gündür açlar çok üzüyor bu durum beni ?
Farkettim kaçış yolunu kapattım ?
Yaralı olan tuvaletini yaptı 5 gündür ilk kez attıklarımdan bazılarını yediğini düşündüm görünce
Evet yanyanalar camdan sürekli birbirlerine bakıyorlar.

İyi dışkılaması güzel. Bu şişlik vardıysa bile indiğini gösterir yada iç bölgede şişlik yada hasar olmadığını. Aktardan kantoron yağı alıp sür. Hem yara iyileşmesini hızlandırır hemde yağlı olduğu için içeri çekmesi kolaylaşır.

Tartiviti belli orandaki suya koyup hayvanı içine bırakıyorsun. Üzerinde oran yazar ben kullanmadım ama anasayfa arama butonuna basıp adını konu içi aratırsan çıkar. Bir arkadaşımız kullanmıştı. Oranını yazdı mı hatırlamıyorum çok zaman oldu. Bir incele.

Juenden aldım kabı çıkmadığı sadece ürün gelmiş. Herhangi bir ölçek bulamadım. 5 gr için 2-4 damla yazıyor. Dün akşam her ikiside Gammarustan ufak bir lokma aldılar başka yemediler şimdi üzerlerine bundan 2-3 damla damlattım başka ne yapmalıyım ? Maddi durumum yüzünden gammarus alamıyorum ve bitti acaba yerler mi diye deneyemiyorum ne yazık ki :(

Günde sadece bir tane gammarus ver. Çok az ise dursun kıyma ver. Yağsız tarafından kıymadan bezelye kadar birkaç parça ayır. Küçük bir cezveye yarısı kadar su koyup kaynat. Ateşi kapat bu kıyma parçalarını at. 1-2 dakika beklet. Sonra çıkarıp soğutup hayvanlara verirsin. Bu nispeten gammarusa göre daha iştah açıcıdır.

Sıvı şurup gibi ilaçların kaşıkları ölçülüdür bunlardan varsa kullanabilirsin yada 1 milyoncu dükkanlarında, züccaciyelerde satılır.

Bu suya damlatılır. 5 gr. Yazmaları enteresan. Fazla gitmemesi için hayvanın kabuğunu kapatacak kadar bir suya damlatman yeterli su içtikçe besini de alır. Fazla geniş bir kap olmasın. Su ne kadar çok olursa o kadar çok ilaç gider. Kaç saatte bir yenileniyor yazılmış mı?

Biri büyük akvaryumda 250 lt civarı ona kıyma verdim geçen yemedi kaçınca diplere uzatamıyorum zaten. Diğeri de yememişti ama tekrar deneyebilirim sadece dün gece gammarus a bir ısırık attı ikisi de. Direk kafalarına damlattım genta gibi elini yüzünü sildiler direk ? Yaralı olmayan canlandı ele gelir oldu ama halen yem yemiyor. Diğeri de biraz canlandı ama oda yemiyor o zaten dediğiniz tip bir kapta umarım ordan içiyordur.
Siteden bulduğum ölçek, açıkçası hiçbirşey anlamadım. direk kafalarına vitamin gibi damlattım yarın da 1 damla damlatacam bu tartavitten inşallah işe yarar.
Siteye göre 5-6 günde bir vb yazılmış ama yemeyene ne yapılacak göremedim bende vitamin gibi kullandım. Stres gideriyor ama yoksa bu bana küsen ele gelmezdi Emin’im ?

Gammarus sipariş ettim gelsin ondan vericem inşallah yerler. Kantaron da aldım batikon sürüp ardından döküyorum günlük

Şimdi ne yapmalıyım sizce ?

Ağızlarına sabah akşam birer damla damlat o zaman. Vitamin dahil çok yönlü besin olduğu için fazlası zararlı olabilir.

Yaralıya baticon sürme daha fazla yapıcı hücreleri öldürür. Zaten yara kapanmıştır. Doğrudan kulak pamuğu ile kantoronu sür. Evin sıcak olduğu saatte; 5-10 dakika arası kuru bir yerde beklet silmeden kabına al. Günde iki defa uygulayabilirsin. Suya bulaşmasında sakınca yok. Çok kirletirse su yüzeyinden alır temiz su eklersin. Kantoron içilebilir nitelikte mi yoksa sadece sürülmelik mi onu öğren olurda kabızlık oluşursa ağızdan bir damla damlatılabilir.

Öncelikle teşekkür ediyorum gerçekten çok yardımcı oldunuz ? dediğiniz gibi sabah akşam kantarona sürüp sonra ilacı damlatıcam umarım çabucak yem yemeye başlarlar tekrar teşekkürler ?

Tartavit işe yaradı sanırım ufaktan yem yiyorlardı böyle ısırıklar atıyorlardı. Yeni Gammarus aldım attım 5-6 şar yediler. Çok şükür çok mutlu oldum ??
Yaralı olanında şişliği azalıyor git gide iyileşiyor sanırım

Çok güzel aynen devam et. Yalnız yemi yaralı olanda aşırıya kaçıp fazla verme. Dışkılarken zorlanmasın. Rahat dışkılamaya başlaması iyileşmenin yarısıdır.

Cvp: kaplumbağlarım birbirini ısırdı kuyruğunun içindeki şeyi ısırdı

Yaralı olan iyileşti şeyini içeri çekmiş. Eski akvaryumuna koyar koymaz onu ısıran peşinden ayrılmadı bi altına bi üstüne geldi durdu ısıracak gibi baktı yeni iyileşen daha kaçamadan önünü kesti sürekli.
Isırmasından korktum açıkçası ve küçük kaba geri aldım birbirlerine geri nasıl alıştıracağım ben ikisini ? Akvaryum 100*50*50

Özlemiş olabilir. Normalde dışarıdan bir hayvan geldiğinde onu göz hapsine alır koklar ve tanımaya çalışırlar. Sonra en fazla birkaç saat takip ederler. Sonrasında ilgi kaybolur. Bu akvaryumdaki hayvan\ların kabul ettiğini gösterir.

Hayvan çabuk toparlamış sevindim. Dışkılamada da sıkıntı yok ise iyileşmiştir.

Akvaryumu dekor, bitki, kök vb ile bir miktar kalabalıklaştır. Hava karardığı gibi ışıkları söndürüp erken yatır. Su içinde tutunacakları tünek vb. olsun. Yemlerini bir süre ayrı köşelerde normal öğünden bir miktar fazla verirsin. Karın şişkinliği hayvanları hazmetmek için dinlenmeye yöneltir, sakinleştirir. Gündüzleri ısıtma lambası 12 saat yansın. Kuru alana çıkıp dinlenirler. Burada iken gerginlik olmaz. İletişimleri daha yakın olur. Birbirlerinin üstüne çıkabilirler.

Evde olduğun zamanlarda bir araya getirip takip et. Eğer yine kavga oluşursa alfayı sahiplendirip başka bir tane alırsın yada ayrı kaplarda bir iki cm daha büyümesini bekleyip bu hayvanın tepkisini göstereceği özgüvene ve boya gelmesini sağlarsın. Ayırırkende sağlam olanı kaba bu hayvanı akvaryuma al.

Valla bilemedim özlemiş mi yoksa kovuyor muydu yaralı olan sürekli kaçmaya çalıştı stres oldu baya bende geri aldım. Umarım özlediği için öyle yapıyordur şimdi tekrar birleştirip izleyeceğim.
Dün çok az zeytinyağı yedi düzeldi tamamen dışkısı da kendi de çok şükür iyileştiği için çok çok mutluyum ?
Dediğiniz gibi saldırgan olanı Küçük kaba alıyorum.
Akvaryumun resmini ekleyeyim de bakın isterseniz önerilerinize göre ürün alayım

Cvp: kaplumbağlarım birbirini ısırdı kuyruğunun içindeki şeyi ısırdı

Akvaryum böyle genel olarak

Buarada sizin sayenizde iyileşti ve böyle mutlular çok teşekkürler ilginiz için Cem bey

Ekli dosyalar

• 843281CE-2ABE-461D-96B1-A950AF7DE97E.jpeg
    843281CE-2ABE-461D-96B1-A950AF7DE97E.jpeg
    168.1 KB · Görüntüleme: 17
  • 02828530-D5DA-43C1-8AA7-C50DFC0A70C5.jpeg
    02828530-D5DA-43C1-8AA7-C50DFC0A70C5.jpeg
    113.5 KB · Görüntüleme: 21
  • 0DEF1A68-2884-4740-8542-628CF0B08B17.jpeg
    0DEF1A68-2884-4740-8542-628CF0B08B17.jpeg
    199.3 KB · Görüntüleme: 21
  • 58A6D3AD-185E-4555-9C87-A200BB0F07CC.jpeg
    58A6D3AD-185E-4555-9C87-A200BB0F07CC.jpeg
    199.3 KB · Görüntüleme: 24
  • B550D42B-0BF5-4680-ADD9-B464CAA0127C.jpeg
    B550D42B-0BF5-4680-ADD9-B464CAA0127C.jpeg
    207 KB · Görüntüleme: 18
  • A7225F50-2CE4-4E6D-976B-EFC58AC8267E.jpeg
    A7225F50-2CE4-4E6D-976B-EFC58AC8267E.jpeg
    107.1 KB · Görüntüleme: 17
  • 18D4F74E-BD1D-4634-8CC1-EE906B64FE8D.jpeg
    18D4F74E-BD1D-4634-8CC1-EE906B64FE8D.jpeg
    115.5 KB · Görüntüleme: 16
Rica ederim iyi olsun da hayvan. Amacımızda sağlıklı ve layığıyla yaşamaları zaten.

Hayvanlar kuru alan üstüne çıkmıyor mu? Rampada mı duruyorlar.

Lamba böyle sakat duruyor. Kazara çarpıp düşürebilirsin. En azından çift taraflı yapıştırılan bant alıp altına yapıştırırsan cama yapışıp sağlam durur.

Kumu biraz daha artırabilirsin. Mango kökü olabilir. Yapay ipek yapraklı bitkide uzunlamasına çok dallı yapraklı bir bitkiye denk gelirsen (bunların dallarının içinde tel vardır) kaçırma hemen al. Artık gelmiyor veya üretilmiyor. Bunu o kaya hizasında boylama uzatırsan akvaryumu ortadan bölmüş olursun. Böylece hayvanlar dairesel olarak hareket eder. Zayıf olanın kaçabileceği ortam oluşur.

Bu kök ile de yapılabilir ama çok büyük kökte akvaryumu daraltır.

Su geçirmeyen dosyadan alıp ters V şeklinde kuma gömülüp böyle bir ortam sağlanabilir mi diye düşünüyorum. Basit, ucuz, farklı taraflarında durduklarında birbirlerini görmezler. İç kısmı gölgeleme yapar mağara hissi verir. Olur mu bilmiyorum şu an aklıma geldi.

Geri