Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kaplumbağlarımın boynunda beyaz mısket gıbı bısey var

erkbost

Yeni Üye
bı hafta oldu alalı 28 derecede akvaryumdalar ve ıkısınde bırden cıktı resımdekının daha buyuk otekının bıraz daha kucuk ne olabılır acaba teşekkur ederım

mailto:/KnqZbB.jpg
mailto:/KqXVNB.jpg
mailto:/ekPm8y.jpg

Hayvanda iltihap var. Veteriner hekime kontrol ettirilmeli. Gereken tedavi yaptırılmalı.

Akvaryum tabanı aşırı kalabalık. Bunlar olumsuz bakteri sebebi. Tamamı çıkıp ya boş hatta daha uygunu silis kum olmalı.
Tabi akvaryumda filtrede olmalı. Farkedemediğim için belirttim.

Isıtıcı tehlikeli duruyor. Kafa kısmına kadar suya batmazsa cam çatlayıp suya akım verebilir.

En önemli konulardan biri arkada duran kabuk sertleştirici çok zararlı. Onu çöpe atmalı. Kabuğun hava almasını önler. Gözenekleri tıkar. Buda yumuşama ve uzun kullanımda çürüme sebebi. Deri ve gözle teması çok daha kötü.

Geçmiş olsun.

Bu arada akvaryum dezenfekte edilmeli. Daha kötü olana odaklandığım için ilk başta diğerindekini farkedemedim.

Cvp: kaplumbağlarımın boynunda beyaz mısket gıbı bısey var

teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

ısıtıcıyı baska turlu koyma sansım yok akvaryum kucuk kalıyo baska tavsıye edebılceğınız bı yontem varmı

foruma hoş geldin. emreye katılıyorum akvaryumda kir oluşumuna bağlı olarak hayvanlara zararlı bakteri kültürü oluşabilecek herşey var. kuru alan ise poliüretan yani petrol artığı o da fevkalade salınım ve koku yapar. kuru alan ve akvaryum paludaryum atölyesi bölümülerinde el yapımı kuru alanlar var. onları inceleyebilirsin. bir tanede metilen mavisi al her su değişiminde iki damla damlat suya.

hayvanların durumu gerçekten iyi değil iltihap dışında mantar olabileceğini de düşünüyorum. başında iltihap olandaki parazitte olabilir. hekimin görmesi şart. hangi şehirde oturuyorsun. izmir istanbul veya ankarada oturuyor isen bu linkte bu konuda bilgisi olan veterinerler var sana yakın olanlardan birine gidersin.
mailto:/forum/Konu-kaplumbaga-hastaliklari-hakkinda-bilgiler-tamamina-yakini-kapsar.html

ısıtıcı tam batan cins değil mi ? onu kutusundan kontrol et. üzerinde totally veya completely submersible veya resim olarak batıyor şekli varsa yatay konumlandırabilirsin. bu arada iç cam derecede lazım olacak sera veya jbl dereceler 0-50 aralığında sarı renk cam olacak. şu haliyle ısıtıcının termostat kısmı dış ortam ısısını algılıyor dolayısıyla su daha sıcak olabilir. net ısı için dereceden bakmalısın. emrenin dediği gibi bu haliyle ızgara kısmı hava teması alırsa tüpü patlar. ki su buharlaşma yoluyla eksilecektir. fişini çektikten sonra soğumasını bekleyip uzun cama doğru çevir. ve mümkün olduğunca batır siyah plastiğin alt kısmı suya değsin. tabi bu anlattığım suya tam batmayan ısıtıcı ise yoksa tam batan cins ise batırıp yatay koy.

ısıtıcı 100 W ise 26 dereceye ayarla.

çok teşekkür ederim

pekı bunlar mantarmıdır acaba

mailto:/eQjzyk.jpg

onlar doğuma bağlı lekelerdir zaman içinde plakalar atıldıkça o kısımlarda düzelecektir. ara çizgiler genişlemeye başlamış hayvan büyüyor. büyüyen hayvan sağlıklıdır. hastalığı olan hayvanın büyümesi durur.

çok teşekkürler

Hafta sonu hayvanlar hekime götürüldü mü? Durumları nedir?

evet buraya yazdığımın ertesı gunu goturdüm bı kaç veterınere hıcbırı kesın bısey demedı mavi damla aldım akvaryumu komple boşaltıp temizledim dediğiniz gibi içindeki fazlalıkları çıkardım ertesı gun baktığımda ikisininde boynundaki beyaz cisim gitmiş şuan biri tertemız diğerindede çok az kaldı gayet saglıklılar önemli bişey değilmiş demekki
mailto:/KrnmGm.jpg
mailto:/eNm9QX.jpg
mailto:/KdmWVX.jpg
mailto:/w1q2Aj.jpg

ilginize teşekkür ederim

Muhtemelen iltihap patladı. Büyük şişlik çabuk geçecek gibi değildi. Diğeride evet kuruma emaresi gösteriyor. Bu zamanda daha sık su değişimi yapmalı. Mavi damlaya uygun miktarda devam etmeli. Diğerindekide kaybulunca tamamen rahata erilir.
Geçmiş olsun.

akvaryum düzeni nasıl olmuş peki başka tavsiye ediceğiniz bişey varmı

Akvaryum düzeni bu akvaryumda maksimum olacak şekilde.

Isıtıcının ve filtrenin konum uygun. Ancak suyun tam dolaşabilmesi için filtrenin fiskiye aparatının ucundaki tapayı çıkarki su ileri doğru aksın. Böylece diğer camdan öne gelip komple sirkülasyon sağlar.
Taş yet uygun olmuş, konum olarakta çok iyi. Hem hayvanlara önde yüzme alanı kalmış, hemde arkaya dayanmamış. Taşın şekil avantajı ile akvaryuma gece dinlenmeleri için ipek bitki koyup kalabalık etmeye gerek yok. Yüzeye yakın su içerisinde uyumak için taşın en son resme göre sol tarafındaki eğimi kullanırlar.
Tek sorun hayvanlar filtreye tırmanıp kaçmaya çalışacaktır. O bölgeye bir engel gerekiyor.

Ancak akvaryum hayvanlardan hangisi 6-7 cm kabuk boyuna ulaşırsa değişmeli. Bunu maksimum boy olarak belirtiyorum.

filtrenin ucundaki parçayı çıkarmıştımda kaplumbağlar önünden geçerken savruluyolar baya dıye geri taktım çıkarıyım ozaman tekrar
filtrenin üstünü daha keşfedemediler gözüm üstlerinde oraya çıkmaya çalışırlarsa bulucam artık bi çaresini
akvaryumu ileride değişicem
herşey için teşekkür ederim

Tapa çıkınca hayvanlar çok etkilenirse borunun ucunu hafiften cama verirsin akıntının şiddeti biraz kırılır. Her zaman ufacık sorunda bile bize danışmayı ihmal etme. Fikir alış verişi her zaman atladığımız noktalar için faydalı.

Geri