Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplumbişlerim için Akvaryum aldım ama ....

murat.k

Yeni Üye
Maalesef Kaplumbişlerimi aldığım petshop da satıcının yanlş yönlendirmesi sebebi ile plastik kap almıştım.
Hemen o akşam forumları araştırdım ve ne kadar hatalı bir iş yaptığımı anladım.

Herneyse hemen bugün sabahtan 70 x 25x 33 ebatlarında akvaryum aldım.
Fakat nereye kadar su dolduracağım ve kuru kalmaları için nasıl bir platform koyacağımı çözemedim.
Yardımcı olurmusunuz lütfen bana ....
Ne almam lazım ?

Forumda biraz araştırma yapın gerçekten güzel örnekler ile karşılaşacaksınız.

Bu arada aramıza hoş geldiniz.

Kaplumbağalarınız küçük sanırım kendi akvaryumum da bu boyutlarda tavsiyem mümkün olduğunca su koymanızdan yana 33 cm yüksekliğiniz varmış. Tepeden 10 cm aşağıya en basitinden cd kapaklarından kuru alan yapabilirsiniz. Filtrenizde olmalı mutlaka.

mailto:/img26/3125/akvaryumt.jpg
By Dj_ReX at 2009-03-30

Evet çok küçükler abisi,
daha bebekler 2 ya da 3 cm falan boyları :)

Bilhassa büyük akvaryum almıştım ileride büyürler yer sorunu olmasın diye.
Çok su koyayım mı peki ? Yani çok yanlış bilgiler var farklı forumlarda.

Güneşlenme/kuruma yerini yaptıktan sonra istediğim kadar su koyabilirim sanırım akvaryuma değil mi ?

kuru alanınız imkan verdiğince istediğiniz kadar fazla miktarda su koyabilirsiniz.. endişe etmeyin hiç bir sorun olmayacaktır hatta daha fazla su daha geniş yüzme alanı demektir onlar için.. kuru alanlarını yaptıktan sonra istediğiniz kadar su koyabilirsiniz yani :) bu arada aramıza da hoşgeldiniz...umarım forumda güzel zaman geçirirsiniz..

Çok çok teşekkür ederim dostlarım.
İnanın süper bilgiler var forumunuzda.
çok iyi ettim burayı bulmakla :)

güzel düşünceleriniz için sağolun.. forumu beğenmenize çok sevindim :) iyi paylaşımlar

Kaplumbağaların adı zaten su kaplumbağası :) olabildiğince derin su koyun. İlk başlarda uyum sorunu yaşıyabilirler, korkmayın boğulmazlar, hemen atlatırlar bu sorunu ve su içinde hızla yüzmeye başlarlar.

Ve de filtreyi uzunlamasına akım verecek şekilde koymayın... akım böyle karşı cama hemen çarpsın... Enlemesine koyun ki kapluş rahat hareket edebilsin akıntıya kapılmadan... Çünkü benimki akıntıya kapılıp duruyordu büyük olmasına karşın... Ta ki yönünü çevirene kadar... İlk başlarda filtrenin sesinden falan korkup panik olabilir ama birkaç gün alışmasına yetecektir... Hatta sonrakları kendi istemli şekilde yanına gidip oyun bile oynayacaktır filtre ile...

güneşlenme alanına 1-2 parmak kalana kadar doldur suyu ne kadar su o kadar mutlu kaplumbağa :)

evet Kübra nın da dediği gibi ufak ama kaplumbağanızın akvaryuma alışması ve akıntıdan rahatsız olmaması adına çok faydasını görebileceğiniz bir nokta filtreyi enlemesine yerleştirmek..

Murat 'ın akvaryum eğer dediğim gibi yaprsa 40 lt civarı su alır bunun içine konulabilecek güzel iç filtrelerden bir taneside fiskiyeli olanlardandır.mailto:/product_info.php?products_id=25297
Bu ürün akvaryumuna yan sığar ve dip akıntısı yaparak(ki bence filtrasyonda en önemli unsurlardan biri dip temizliği) daha iyi bir filtrasyon sağlar. Kullanma işine gelince kendim kullanmam.Açık konuşmak gerekirse 40 lt lik bir akvaryumda yer kaybı olarak görürüm. O yüzden şelale filtreyi kafa motoruyla modifiye edip kullanıyorum yer kaybını en aza indirgeyip, biyolojik filtrasyonu da sağlıyorum ekstra olarak. Daha büyük bir akvaryumun olsaydı bu ikisini kullanmak filtrasyon için oldukça verimli bir opsiyon olabilirdi.Eğer iç filtre alacağım diyorsan seçimin bu olsun yine de.
Saygılar...

mailto:/img4/879/27278738.jpg

mailto:/img4/9339/85360815.jpg

mailto:/img4/2129/52348431.jpg

mailto:/img4/1975/51510644.jpg

mailto:/img4/827/55848437.jpg

mailto:/img4/3363/71643315.jpg

Şİmdi çok mutlular. Habire oynuyorlar.Eski uyuşuklukları bitti :)
Bende mutluyum tabi :)

Hepinize çok teşekkür ederim arkadaşlar. Aile içindeyim gibi hissettim kendimi. Sıcaklığınızı foruma yansımış, süpersiniz.

Bu arada resim ekleme tag ını bulamadım. Sadece linklerini koyabildim :(

güzel yorumlarınız beni çok mutlu etti biz teşekkür ederiz.. mesajınızı yazarken üst sağda resim ekleme simgesi var ordan ekleyebilirsiniz.. yalnız onu kullanabilmek için yeni mesaja tıklamanız gerekli hızlı mesajla direkt cevapla dediğiniz de resim ekleme url ekleme gibi simgeler çıkmıyor.. link olması da sorun değil şahsen benim için :) daha detaylı bilgi forumda olcaktı resim ekleme konusunda foruma da göz atabilirsiniz onun için..

Tamam @aragorn'cum teşekkür ederim. Mesajımı editleyip resim taglarini hallettim..

Aman dikkat! Kapluş o kütüğün içindeki boşluğa sıkışıp kalmasın... Şimdi belki tehlike olmaz da büyüyünce sıkışırsa çıkamaz... Ve 5 dakikada bir suyüzeyine çıkıp nefes almaları gerekmekte... İsterseniz bir şeylerle kapatabilirsiniz o büyük delikleri... Araya güzelce yıkanmış kocaman taşlar koyup(deliğin için) kapatabilirsiniz mesela... bence çok iyi olur...

Hımm
Cahide Hn, korktum şimdi evet aslında girebilecekleri bir delik. Akşam eve gidince halledeyim hemen.

Akvaryumcu bir de sal verdi , suda yüzen plastik bir kaya aslında :)
Önceleri hiç ihtimal vermiyordum üzerine çıkacaklarına.
Ama 2-3 saat sonra baktım önce tırnaklarıyla tutundular sonra da üzerine çıkmayı başardılar :)

Çok hoştu o görüntü hehe :)

Geri