Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kapluşum çok hasta !

zeynep

Yeni Üye
Slm arkadaşlar.Yaklaşık 2 aydır kaplumbağama bir haller oldu. İlk önceleri sürekli uyku hali başladı daha sonra felçli gibi hareketler göstermeye başladı..Kabuğu çok yumuşadı. Yemek yemek istemiyor. İstediğinde ise ağzını bile açamıyor. Banyo yaptırıyorum,güneşlendiriyorum haşlanmış tavuk ve balıkla besliyorum vitamin de cabası. Ama ölecek gibi:(. Diğer 2 kaplumbağam aynı akvaryum içinde olmasına rağmen bu 2ay içinde onlar baya büyüdüler. Ne yapabilirim? Yardımlarınızı bekliyorum...

RE: kapluşum çok hasta lütfen yardımmm

foruma hoşgeldiniz öncelikle.

bakım şartlarınız hakkında bilgi verirseniz daha iyi olur yardımcı olabilmemiz adına. diğer kaplumbağalar sağlıklı olarak büyüdüklerine göre sanırım uygun bir ortamınız var zaten. Başka bir hastalık belirtisi var mı? yemek istemiyor demişsiniz ne zamandır durum böyle? yem yemiyor yani anladığım kadarıyla. alt kabukta pembelik, sürekli kuru alanda vakit geçirme, sesli nefes alıp verme, halsizlik, yüzmede bozukluklar(yan yüzme vb) gibi durumlar da var mı?

Her kaplumbaga kuvvetli degil kimisi cabuk hasta olur kimisi hic hasta olmaz. Eger veterinere gitme ihtimaliniz varsa veterinere goturun derim. Yemek yemek istiyorda yiyemiyorsa siz agzina verin suya koyun bakin yutacakmi. Ve bir veteriner gercekten sart.

ben açıkcası veterinerlerinde sürüngenler hakkında gereken bilgileri öğrendiğine pek inanmayanlardanım çünkü çoğu veteriner küçük baş hayvanlar veya köpekler doğrultusunda öğrenim görüyo buda eğitim öğretim sisteminin suçudur ama ümit kesilmez bir gösterin ama bu durgunluk kış uykusunu işaret ediyo ama diğerlerindede birşey yok kış uykusunu kasımla mayıs arasında geçirirler ama siz en iyisi bir veterinere başvurun ne kadar güvenmesemde

Cvp: Kapluşum çok hasta !

Lütfen yardım edin. 4 ay önce2 tane kirmizi yanak sukaplumbağası aldım. her sey gayet iyi gidiyordu. 2 gün önce akvaryum temizligi yaparken kaplumbağalarımdan birinin ön bacağında 1 tırnağının yerinde iltihaplı şişkinlik olduğunu gördüm. tırnağını biyerlere çarpıp kırdı zannetdim ama dün yeniden baktiğimda şişkinliğin rtdığını ve artı boynunda da aynı beyaz iltihap gibi şişkinlikler olduğunu fark etdim. bu gün iltihaplı yerlerin rengi değişib pembe kirmizimsi oldu. kaplumbağam yalnız kuruda kalıyor. suya atdım yuzmedi. gözlerini aça biliyor. yem yemiyor. lütfen yardım edin. olmesin.

Buyuk ihtimalle isirma vakasi oldugu zannediyorum, mikrobik bir durumda olabilr tabi, fotograf atabilir misiniz ?

Kaplumbağa akvaryumda bakılmıyorsa ve bakılmasına rağmen dış filtre kullanılmıyorsa enfeksiyon riski yüksektir.Bu yüzden akvaryumda bakmasına rağmen iç filtre kullananlar ve akvaryumda bakamayanlar metilen mavisi kullanılmalı.
Şayet kaplumbağanın kulak enfeksiyonu varsa herhangi bir üniversitenin veterinerlik fakültesinden ya da çevredeki egzotik canlılar konusunda bilgi sahibi olan veteriner hekimlerden yardım istenebilir zira genellikle cerrahi operasyon gerektirebiliyor.

Su kaplumbağamın göz kapakları beyazladı ve gözlerini seri açıp kapamıyor

Merhaba arkadaşlar, benim kırmızı yanaklı su kaplumbağalarım var ,birinin gözkapakları sanki beyazlamış gibi. Gözlerini hızlı açıp kapamiyor biraz yavaş açıp kapatıyor , gözlerini sık sık açıp kapatıyor , iştahı var , ona Has Sarı Pond Süs Balık Yemi veriyoruz yanında 2 kaplumbağa daha var , geçenlerde biraz daha küçük vardı onun durumu fazla kötüydü gozleri devamlı kapalıydı dayanamadı öldü :( , bu kaplumbağam öyle kötü değil Allaha sükür :) Lutfen yardimci olun :( resim de ekleyeceğim ( resimde belli olmuyor ) lütfen yardımcı olun (resim görülmuyor olabilir)

Göz enfeksiyonu olduğuna göre suyu pis. Tabandaki kir yoğunluğu, gözenekli taş kayalar zararlı bakterilerin üremesine neden olur. Suyu temiz tutmaya çalış. Kısmi veya tam su değişimi gerekli olabilir. Fakat bu değişimde kullanacağın su akvaryumdaki su ile emsal sıcaklıkta olmalıdır.

Eczaneden genta damla alıp hayvanı sabah akşam kuru bir kaba alarak gözlerine 3'er damla damlatıp 10 dakika kadar bekle sonra akvaryuma al.

Ayrıca petshoptan metilen mavisi alacaksın bu da sudaki zararlı bakterileri öldürür. Bunu her su değişiminden sonra uygulayacaksın. Yalnız akvaryumda kaç litre su var ona göre damlatacağın miktarı yazayım.

Akvaryum ölçüsü ekipmanlar ve hayvanların sayısı ile kabuk boylarını belirt. Kulaklarında da şişlik var mı kontrol et. Eksiklerin varsa yapacaklarını yazalım.

Göz enfeksiyonundan hayvan ölmez. Akciğer olabilir. Ölen için söylüyorum. Hayvanlar cereyanda kalmamalı. Sigara içilen oda da durmamalı. Kuru alan ve ısıtıcı lamba var mı ?

O yemi kaldır at. Her balık yemi verilmez. Bazı yemler menüsünde olmadığı için zarar teşkil eder. Yem olarak başlangıçta sera raffy p ve raffy I al. Hayvanların kabuk boyunu yaz ki alacağın ekstra yemleri de yazayım. Dışardan verdiğin yiyecek var mı ?

Kabuk jeli kullanıyorsan onu da çöpe at. Gözleri ve kabuğu için zararlıdır.

Geçmiş olsun.

cem' Alıntı:
Göz enfeksiyonu olduğuna göre suyu pis. Tabandaki kir yoğunluğu, gözenekli taş kayalar zararlı bakterilerin üremesine neden olur. Suyu temiz tutmaya çalış. Kısmi veya tam su değişimi gerekli olabilir. Fakat bu değişimde kullanacağın su akvaryumdaki su ile emsal sıcaklıkta olmalıdır.

Eczaneden genta damla alıp hayvanı sabah akşam kuru bir kaba alarak gözlerine 3'er damla damlatıp 10 dakika kadar bekle sonra akvaryuma al.

Ayrıca petshoptan metilen mavisi alacaksın bu da sudaki zararlı bakterileri öldürür. Bunu her su değişiminden sonra uygulayacaksın. Yalnız akvaryumda kaç litre su var ona göre damlatacağın miktarı yazayım.

Akvaryum ölçüsü ekipmanlar ve hayvanların sayısı ile kabuk boylarını belirt. Kulaklarında da şişlik var mı kontrol et. Eksiklerin varsa yapacaklarını yazalım.

Göz enfeksiyonundan hayvan ölmez. Akciğer olabilir. Ölen için söylüyorum. Hayvanlar cereyanda kalmamalı. Sigara içilen oda da durmamalı. Kuru alan ve ısıtıcı lamba var mı ?

O yemi kaldır at. Her balık yemi verilmez. Bazı yemler menüsünde olmadığı için zarar teşkil eder. Yem olarak başlangıçta sera raffy p ve raffy I al. Hayvanların kabuk boyunu yaz ki alacağın ekstra yemleri de yazayım. Dışardan verdiğin yiyecek var mı ?

Kabuk jeli kullanıyorsan onu da çöpe at. Gözleri ve kabuğu için zararlıdır.

Geçmiş olsun.

Teşekkürler yardımınız için 3 kaplumbağam var belirttiğim kaplumbağa öbürkülerden biraz daha küçük, öncelikle öbür kaplumbağalara da bulaşır mı? kaplumbağalarıma 11 yıldır falan bakıyorum kabuğunun altında kırmızılaşma yada pembeleşme yok Allaha şükür şimdi gidip akvaryum alıcam içine filtre ısıtıcı uvb lamba falan alıcam kuru alan yapıcam altına da kum koyucam yarın akşama kadar su dinlensin kapağı açık , yarın akşam da koyucam suya kaplumbağaları ve kaplumbağamın boyunu nasıl ölçebilirim ? Bu balık yemini verebilirsiniz dedi petshop
Bende aldım ,a vitamin takviyesi falan yapmalımıyım yemlerine akvaryuma kaç litre su koyucagimi belirtecegim , dedigim gibi göz kapaklarında beyazlaşma olmuş gözlerini kapatıyor biraz duruyor sonra açıyor ara sıra yani seri şkilde göz kırpmıor bazıları Terramiycn al diyorlar gözlerinin cevresinr sür diyorlar , suyun kirliliğinden mikrop kapmis olabilir yada vitamin eksikligi falan olabilirmi , sorun gözlerde ama fazla ağır birsey yok ,, yardim icin tesekkurler

İlk söyleyeceğim petshopları dinlememen onlar mal satmak için herşeyi söyler. Bir çoğu kaplumbağadan anlamaz.

Akvaryum alırken ara geçişli alacaksın sanırım. En az 140-150 litre olsun. Ölçüleri sormadan alma sakın. Bunu belirledikten sonra ekipmanların uygunluğuna bakarız.

Uvb alma şimdilik zaten piyasada bulamazsın netten alacaksın linkini sonra atarım. 90 tl civarı gidiyor.

Kum olarak silis kum alacaksın. 0.5-1 mm kalınlığı arası tercihen vitasand marka www.juenpetmarket.com adresinde var yemlerde öyle petshopun yarı fiyatına bulursun.

Kaplumbağanın boyunu baş ve kuyruk hariç sadece kabuğunu boylama metre ile ölçeceksin.

Dediğim göz damlasını al. Teramisin pomad göz içine pislik yada iltihap nüfuz etmişse çıkarmayacağı gibi sudaki pisliği de yapıştırır.

3 tane hayvan olduğuna göre sera mineral yem al. 250 lik kutuda. Bu yem çeşitli mineraller vitaminler ve kalsiyum ihtiva eder. Haftada 1 gün her iki öğünde kafa hacmi kadar vereceksin.

Kabuk boyları 8 cm olana kadar günde iki öğün günlük kafa hacmi kadar; 8 cm kabuk boyu üstü günde tek öğün kafa hacmi kadar vereceksin. İşlenmiş et türevleri, meyveler, katkılı tuzlu ve tatlı yiyecekler verilmeyecek. Yerlerse marul kıvırcığın orta kısmındaki körpe yapraklardan verirsin. Yalnız yarım saat içinde yemediklerini sudan al çürüten bakteriler üremeye başlar.

Hayvandan hayvana bulaşmaz. Sadece sudan hayvana bulaşır.

cem' Alıntı:
İlk söyleyeceğim petshopları dinlememen onlar mal satmak için herşeyi söyler. Bir çoğu kaplumbağadan anlamaz.

Akvaryum alırken ara geçişli alacaksın sanırım. En az 140-150 litre olsun. Ölçüleri sormadan alma sakın. Bunu belirledikten sonra ekipmanların uygunluğuna bakarız.

Uvb alma şimdilik zaten piyasada bulamazsın netten alacaksın linkini sonra atarım. 90 tl civarı gidiyor.

Kum olarak silis kum alacaksın. 0.5-1 mm kalınlığı arası tercihen vitasand marka www.juenpetmarket.com adresinde var yemlerde öyle petshopun yarı fiyatına bulursun.

Kaplumbağanın boyunu baş ve kuyruk hariç sadece kabuğunu boylama metre ile ölçeceksin.

Dediğim göz damlasını al. Teramisin pomad göz içine pislik yada iltihap nüfuz etmişse çıkarmayacağı gibi sudaki pisliği de yapıştırır.

3 tane hayvan olduğuna göre sera mineral yem al. 250 lik kutuda. Bu yem çeşitli mineraller vitaminler ve kalsiyum ihtiva eder. Haftada 1 gün her iki öğünde kafa hacmi kadar vereceksin.

Kabuk boyları 8 cm olana kadar günde iki öğün günlük kafa hacmi kadar; 8 cm kabuk boyu üstü günde tek öğün kafa hacmi kadar vereceksin. İşlenmiş et türevleri, meyveler, katkılı tuzlu ve tatlı yiyecekler verilmeyecek. Yerlerse marul kıvırcığın orta kısmındaki körpe yapraklardan verirsin. Yalnız yarım saat içinde yemediklerini sudan al çürüten bakteriler üremeye başlar.

Şuan cama cam akvaryum yaptırıyorum , uvb lambası da konulucak üstüne . Bu salı günü hazır olup evime gelicek , gelince resmini çekip koyarım. biz farklı bir yöntemle yaptırıyoruz akvaryumu yan çevirilmiş hali kısa , geniş olucak , sanırım 20 cm uzunluğu ama genişliği gerçekten çok geniş olucak genişliğini öğrenip yazarım. Litresini de yazarım . O söylediğiniz damladan damlatıcam gözlerine , sanki öyle ağır görünmedi gözüme ama gözlerini kırpması sanki gittikçe çoğalıyor dediğiniz gibi damlayı alıcam . Hangi sıklıkta damlatmam gerek yani hergün sabah akşam falan mı -yardımınız için çok teşekkürler

cem' Alıntı:

Genişliği 35 cm , uzunluğu 20 cm

Bu ölçülerde akvaryum ufak. Yavru kaplumbağa bile konmaz. Yaptıracaksın madem ömürlük olmayacağına göre boy 1 metre veya 80 cm. En 25 veya 30cm; 35 daha iyi olur. Yükseklik 40 cm üstü olacak. Sağlıklı gelişim için bolca yüzmeli.

Genta yada gentagut damla alacaksın farketmez. Sabah akşam kuru yerde 3'er damla damlatıp 10 dakika kadar bekletip akvaryuma alacaksın.

Eğer yaptırdıysan bunu. Karantina akvaryumu olarak bir kenarda dursun hastalananı orada tedavi edersin.

Geniş ortamda ilk sene 8-9 cm ikinci sene 12-13 cm kabuk boyuna ulaşırlar.

cem' Alıntı:
Bu ölçülerde akvaryum ufak. Yavru kaplumbağa bile konmaz. Yaptıracaksın madem ömürlük olmayacağına göre boy 1 metre veya 80 cm. En 25 veya 30cm; 35 daha iyi olur. Yükseklik 40 cm üstü olacak. Sağlıklı gelişim için bolca yüzmeli.

Genta yada gentagut damla alacaksın farketmez. Sabah akşam kuru yerde 3'er damla damlatıp 10 dakika kadar bekletip akvaryuma alacaksın.

Eğer yaptırdıysan bunu. Karantina akvaryumu olarak bir kenarda dursun hastalananı orada tedavi edersin.

Resimdeki yaptırdığım akvaryum

[/quote]

Peki nekadar su koymalıyım?

Zzeynepps' Alıntı:
cem' Alıntı:

Resimdeki yaptırdığım akvaryum

Peki nekadar su koymalıyım?
[/quote]

Ve çıkıp güneşlenmeleri ve uyumaları için olan büyük taşı ortaya mı kenara mı koymalıyım

Cam üstü kuru alanlarda su yüksekliği üstten 7 cm boşluk olmalı ki kaçmasınlar. Ama akvaryum içi kuru alanlarda hayvanın dik durduğunda ve boynu açıkken çene ucu akvaryum camını geçmeyecek gibi olmalıdır. Hatta +2 cm daha boşluk verilebilir. Akvaryum üstüne çenesi yerleştirebildiği her noktadan kaçar.

Taşın kenardansa ortada olması su yükseltme olanağı verir. Yalnız lambayı konumlandırılabilir değilse kenara alınmalıdır.

Yazdığın ölçülerde ise taşı koyman halinde hayvanlara yüzecek su kalmayacak. Buna birde ısıtıcı ve filtre koyduğunda akvaryum ölüm kabına döner.

cem' Alıntı:
Cam üstü kuru alanlarda su yüksekliği üstten 7 cm boşluk olmalı ki kaçmasınlar. Ama akvaryum içi kuru alanlarda hayvanın dik durduğunda ve boynu açıkken çene ucu akvaryum camını geçmeyecek gibi olmalıdır. Hatta +2 cm daha boşluk verilebilir. Akvaryum üstüne çenesi yerleştirebildiği her noktadan kaçar.

Taşın kenardansa ortada olması su yükseltme olanağı verir. Yalnız lambayı konumlandırılabilir değilse kenara alınmalıdır.

Yazdığın ölçülerde ise taşı koyman halinde hayvanlara yüzecek su kalmayacak. Buna birde ısıtıcı ve filtre koyduğunda akvaryum ölüm kabına döner.

Lamba konumlandırılabilir

Geri