Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kapluşum hasta oldu :(

SeMPo

Bronz 3 Üye
Pazar gecesiydi sanırım sularını değiştirdim ve o ana kadar bişeyi yoktu.ertesi gün baktım hapşuruyo ve yem yemiyo.Kuru alandan da inmiyor :( sanırım suyu değiştirirken koyduğum kapta hasta oldu..Antibiyotik tedavisine başladık ama azcık hareketlenme dışında bir değişiklik yok.Suya girmiyo yem yemiyo.aragorn karides ver onu yer dedi bugün denedim onuda yemedi :( diğer kapluş ise çok sağlıklı hasta olanın kabuğuna yem yapışmıştı.gidip üzerine çıkıp yemleri yedi :) ama diğeri yemiyor işte biraz yese daha iyi olacağına inanıyorum ama ne yapıcam bilmiyorum önerisi olan var mı ?

veterinere gösterme imkanın var mı? sıcak tutmaya devam et sularını ve kuru alanlarını.. antibiyotik tedavisi 3günde falan sonuç verecektir.. karides vermeye devam et umarım yer.. yem yemedikçe düzelmesi de zorlaşacaktır.. veterinere gösterirsen antibiyotik iğnesi yapar muhtemelen. o daha etkili olabilir..

Antibiyotik tedavisinde su ve su üstü sıcaklığını 33 derecede tutman gerekli oludğunu unutma.

keşke veterinere götürme imkanım olsa.. ama önümüzdeki haftaya kadar iyileşmezse bir şekilde mutlaka götürmem lazım. su sıcaklığı 32 derece şu an ama hala yem yemiyor. sabahı bekliyorum artık.inş yarın yicek :)

Ve de diğeri sağlamsa bence ayırın ki ikisini hasta ise diğerine geçmesin... Akciğer enf. bulaşıcı oalbiliyor...

akvaryum var ayırmak için ama diğerinin suyunu ısıtamam :( 1 ısıtıcı daha almam gerekir..

Veteriner en güzel çözüm ancak götüremiyorsanız,Antibiotik tedavisi şart en az bir haftalık bir tedavi gerekli (ayretten vitamin tedavisi)"""bir recete öneriyorum veteriner recetesi eğer.Ancak yine'de veterinere götürmenizi taviye ederim.Hiç imkan bulamıyorum diyorsanız (Kapluşlarınızı gerçekten seviyorsanız bence veterinere götürmek için bir şekilde yol bulabilirsiniz)Ancak yine de benim için zor olur derseniz size daha önce denediğim Antibiotik tedavisi önereceğim.Veteriner ilacı satan bir yerden BAYTRİL (üzerinde küçük ve büyük baş hayvanlar için ibare vardır sizi etkilemesin)% 2,5 luk damla;sabah akşam ı içmesini bir şekilde sağlamalıyız (not kapluşunuz 2,3 yaşından büyükse antibiotiği enjeksiyon olarak da verebilirler tabiki veteriner şart)ayrı bulunan kap içinde de mutlaka ısıtıcı olmalı.İLACIN DOZU sabah akşam suyuna 0,5 cc karıştırılarak 7 YEDİ gün boyunca hastalık geçsin veya geçmesin tedaviye devam edin öğlen yine ayrı bir kapta su içebileceği yükseklikte kabuğunu biraz geçecek şekilde olması yeterli VİTAMİN olarak MİNADEX ŞURUP çay kaşığı ile bir olçek verebilirsiniz (antibiotik ve vitamin her verilişte ayrı kapta ve taze yeni suya koymak suretiyle olacak)Umarım fazla geç kalmamışsınızdır Acil

kuru alanda biraz hareket etmesi dışında pek bir düzelme yok halen daha hatta suya koyduğumda zor yüzmeye başladı bu sabah.. tanıdığım birinden köpeğini götürdüğü veterinerin numarasını istedim az önce.biraz sonra numarayı aldığımda arıcam.eminim aranızda daha önce veterinere giden vardır.bu tedavi masrafı yada veterinere kontrol masrafı ne kadar tutuyor ?

normalde oldukça cuzi bir miktar tutacaktır.. hatta veteriner hekim adayı bir arkadaşım var.. veterinerlerin kaplumbağalardan elde ettikleri kazancın çok az olduğunu ve bu yüzden çoğunun kaplumbağalarla ilgilenmediğini hatta bilgi sahibi bile olmadığını söylemişti.. kaplumbağalar konusunda bilgili bir veteriner bulabilmek bu yüzden zor.. umarım yardımcı olur veteriner

Bugün veterinere gittim.telde zaten belirtilerini sordu ve getirmenize gerek yok akciğer enfeksiyonu dedi. gelin ben ilaç veririm dedi.enjektör içinde ilaç verdi.ağzından vermem gerektiğini ve iyileşme olmazsa önümüzdeki hafta getirirsiniz dedi ama ağzını hiç açmıyor ki nasıl ağzından verebilirim ilacı ?fikri olan var mı?

Parmağınla burun deliklerini kapat. Ağzını açıcaktır. (umarım) :D

iyi de onun burnu minicik bişey ağzı da kapanmaz mı?

SeMPo' Alıntı:
Bugün veterinere gittim.telde zaten belirtilerini sordu ve getirmenize gerek yok akciğer enfeksiyonu dedi. gelin ben ilaç veririm dedi.enjektör içinde ilaç verdi.ağzından vermem gerektiğini ve iyileşme olmazsa önümüzdeki hafta getirirsiniz dedi ama ağzını hiç açmıyor ki nasıl ağzından verebilirim ilacı ?fikri olan var mı?
Birkaç cevap önce antibiotiği nasıl verileceğini veteriner reçetesini kullanım ve ilaç ismi ile tarif etmiştim ilac size verilmiş sizin bakmanız gereken sadece antibiotiği nasıl vermeniz gereken kısmını okumanız
"""sabah akşam ı içmesini bir şekilde sağlamalıyız (not kapluşunuz 2,3 yaşından büyükse antibiotiği enjeksiyon olarak da verebilirler tabiki veteriner şart)ayrı bulunan kap içinde de mutlaka ısıtıcı olmalı (suyun ısısını yükseltiniz.İLACIN DOZU sabah akşam (aynı saatte veriniz)suyuna veterinerin önerdiği dozu karıştırılarak 7 YEDİ gün boyunca hastalık geçsin veya geçmesin tedaviye devam edin öğlen yine ayrı bir kapta su içebileceği yükseklikte kabuğunu biraz geçecek şekilde olması yeterli VİTAMİN olarak MİNADEX ŞURUP çay kaşığı ile bir olçek verebilirsiniz (antibiotik ve vitamin her verilişte ayrı kapta ve taze yeni suya koymak suretiyle olacak)Umarım fazla geç kalmamışsınızdır Acil şifalar"""

axatan26' Alıntı:
SeMPo' Alıntı:
Birkaç cevap önce antibiotiği nasıl verileceğini veteriner reçetesini kullanım ve ilaç ismi ile tarif etmiştim ilac size verilmiş sizin bakmanız gereken sadece antibiotiği nasıl vermeniz gereken kısmını okumanız
"""sabah akşam ı içmesini bir şekilde sağlamalıyız (not kapluşunuz 2,3 yaşından büyükse antibiotiği enjeksiyon olarak da verebilirler tabiki veteriner şart)ayrı bulunan kap içinde de mutlaka ısıtıcı olmalı (suyun ısısını yükseltiniz.İLACIN DOZU sabah akşam (aynı saatte veriniz)suyuna veterinerin önerdiği dozu karıştırılarak 7 YEDİ gün boyunca hastalık geçsin veya geçmesin tedaviye devam edin öğlen yine ayrı bir kapta su içebileceği yükseklikte kabuğunu biraz geçecek şekilde olması yeterli VİTAMİN olarak MİNADEX ŞURUP çay kaşığı ile bir olçek verebilirsiniz (antibiotik ve vitamin her verilişte ayrı kapta ve taze yeni suya koymak suretiyle olacak)Umarım fazla geç kalmamışsınızdır Acil şifalar"""

bilgiler için çok teşekkürler. ayrı bir yerde ilacı suya damlatsam olmaz mı diye sormuşmuştum veterinere hayır olmaz ağzına vermeniz lazım demişti ama ağzını açmadığı için başka çarem yok gibi gözüküyor.ağzına 1 damla damlatmak yerine suya 2-3 damla damlatsam olur sanırım.

Ya siz bence veterinere deyin ki ağzını açmayan bir hayvana nasıl ağzından verebilirim diye.. :D

iki türlüde var veteriner bana damla verdi ama ağzını açamadığım için pek etkili olmucak gibi gözüküyor.yarın yada bu hafta içi gidip aşı yaptırıcam.

yalnız belli bir ağırlığın altındaki kaplumbağalara iğne yapılamıyor o yüzden umarım tedavi sonuç verir yakında..

ağızdan tedavi işe yaramazsa mecburen düşük dozda da olsa yaparız demişlerdi.iyileşsinde nasıl olursa olsun :( az önce akvaryum da çatladı :(

sağlıklı olan kapluşumda yem yiyemiyo bu neden olur ? yemeye çalışıyo ama hep yanına yada daha suyun altındayken kafa uzatıyo yeme. zorda olsa yedi ama çok üzücüydü durumu :(

Geri