Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kaplusumun nesi varr:((!!

Alarice

Yeni Üye
Arkadaşlar kaplusum yaklasık 2 aydır benimle daha yavru gerekli ekipmanlarım var, deri değiştirdi fakat üst kabuğunda beyazlıklar var yaklasık 1 aydır bu şekilde beyazlıklar var hala geçmedi niye anlamıyorumm.sabah iki aksam iki gemma yem ile besliyorum istahla yiyiyor cokta hareketlidir ama çoğu zamanını kuru alanda geçiriyor. bu günde biraz durgunluk sezdim size basvurmak istedim fotograflarını koyuyorum bir sorun görünüyormu?ne olur yardımcı olun ya birşey olursa gercekten cok üzülürüm gözümden sakınıyorum.

ilk geldiği günlerde kabuğu bu şekildeydi

mailto:/13/4/fmz7f.jpg

şimdi bu şekilde

mailto:/13/4/fmz9b.jpg
mailto:/13/4/fmzbp.jpg

buda alt kabuk

mailto:/13/4/fmzd3.jpg
mailto:/13/4/fmzgg.jpg

Cvp: Kaplusumun nesi varr:((!!

galiba kabuğu kireç tutmuş

üst kabuk büyümeden dolayı soyulup yenisi çıkarken beyazlar. kabuk için jel kullanmıyorsunuz değil mi ? o zararlı bir üründür. sormamdaki kasıt kabuk fazla parlak geldi. yoksa uvb lamba kullanın o kabuk için gerekli ışığı verir.

hayır kabuguna hiç birsey sürmüyorum... büyümeden dolayısıylaysa peki 1 ay kadar zaman sürer mi kabuk degisimi? cünkü deri degistirdik ama o zamandan beri kabugu bu durumda ..

o konuda bilgim yok bende sizle aynı durumdayım. çizgi kenarlarında beyazlıklar var hafiften kalkma sürecinde ne kadar sürer inanın bende bilmiyorum.

Cem bey'in dedigi gibi yalnizca kabuk degisimi. Kabul degisimi icin hicbir sekilde sure verilemez. Bazi kaplumbagalarda 1 ay bazilarinda 1 yil surer. Muhtemelen akvaryumda musluk suyu kullaniyorsunuz ? Kalkan kabuk aralarinda kirecler birikmis cunku. Kaplumbaganiz hasta degil korkmanizi gerektirecek bir durum yok.

Ecem' in dediği gibi kabuk değişimi uzun sürebilir. Deri değişimi daha çabuk ve zahmetsi sonuçlanır. Bu sebeple birbiri ile eş zamanlı tamamlanmasını beklemeyin. Halen kabuk değişimi devam eden kaplumbağanız için bu sıralar kalsiyum takviyesi iyi olur. Mürekkep balığı kemiği kullanabilirsiniz.

Arkadaslar peki yemi fazlamı veriyorum?sabah 8.30 2 tane gemma yem veriyorum aksam 20.00 civarları yine 2 adet gemma yem veriyorum fazlamı sizce?

Günlük toplam yem miktarı kaplumbağa başına kafa hacmi kadardır. Siz yemlerin boyutuna göre bunu ayarlayabilirsiniz.

Geri