Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Karanlıkta uyuması gerekli mi?

vanilya

Gümüş 2 Üye
Benimkiler ışığı kapatmadığım sürece kesinlikle uyumuyolar. Onları hergün 7-8 saat karanlıkta bırakarak uyumalarını sağlıyorum. Karanlıkta uyumanın bağışıklık sistemini güçlendirdiği ve hastalıklara karşı direnç kazandırdığı bi gerçek. Bu yüzden akvaryum lambalarını hiç kapatmayanların, onları sürekli aydınlık ortamda tutanların çok önemli bi hata yaptığını düşünüyourum. Işığı aniden kapatmak yerine önce ışığın şiddetini düşürmelisiniz ben bunu ufak bi gece lambasıyla sağlıyorum Gece lambası ışığı 10 dakka kadar açık bırakıyorum. Bu zayıf ışık içgüdüsel olarak onlara yakında karanlığın çökeceği sinyalini veriyo ve kendilerine uygun bi yer seçiyolar (genelde kuru alana çıkıyolar) daha sonra gece lambasınıda kapatıyorum ve mışıl mışıl uyumaya başlıyolar:) Bence yeni kaplumbağa sahibi olacak kişilere karanlık ortamın gerekliliğide
önemle vurgulanmalı. Benden farklı düşünen veya farklı yöntemleri olan varsa öğrenmek isterim

Cvp: Karanlıkta uyuması gerekli mi

Ben korkuyorum su sıcak olacak dışarıda lamba ısı vermediği için hava soğuk olacak, hastalanacaklar diye. Ama mantıklı gelmiyor değil :)

sürüngenlerde gece-gündüz döngüsü önemlidir, eğer dışarıdaki havanın soğuk olması konusunda endişeleniyorsanız ay ışığı lambalarından alın, 24 saat gündüzü simule etmek kaş yapayım derken göz çıkarmaktır.

hasta olmadığı sürece geceleri kuru alana çıkmazlar. ben akşam yemini 22:00 civarı verdikten sonra mavi 5 w florasanı yakıyorum. 24:00'de kırmızı loş ışıklı ledi kullanıyorum. o zaman uyuyorlar. üstlerinede kapak örtüyorum su ısıtıcının ısısı yetiyor. gece lambası da olsa akvaryum içi aydınlık olursa uyumuyorlar.

ay ışığı lambası dediğim insanlar için olanlardan değil, sürüngen gece lambaları çok çok az ışık ve ısı verirler. trixie'nin güzel ve ucuz ürünleri mevcut.

RE: Karanlıkta uyuması gerekli mi

Cem bey emre beyi gorunce konuma yorum yazmasini soyler misiniz?

cem' Alıntı:
hasta olmadığı sürece geceleri kuru alana çıkmazlar. ben akşam yemini 22:00 civarı verdikten sonra mavi 5 w florasanı yakıyorum. 24:00'de kırmızı loş ışıklı ledi kullanıyorum. o zaman uyuyorlar. üstlerinede kapak örtüyorum su ısıtıcının ısısı yetiyor. gece lambası da olsa akvaryum içi aydınlık olursa uyumuyorlar.
Benimkiler hasta falan değil çok sağlıklı iştahlı ve enerjikler. Kuru alan yeteri kadar sıcak ve nemliyse, akvaryumun üstünü örterseniz ve kendini güvende hissediyolarsa kuru alanda uyumayı da tercih edebiliyolar. Tamamen alışmalarına ve ortam koşullarına bağlı olarak değişebiliyo tercihleri

Ben gündüz 12 saat günışığı lambalarını açık tutup hemen arkasından 12 saat gece lambalarını yakıyorum. Akvaryum yeterince karanlık oluyor. Kuru alandaki gece lambasıda hafif loş yapıyorki ortam zifiri olmuyor. Çizgili dışında gece kuru alan kullananda yok gerçi.
Günışığı lambası zaten 24 saat yanmaz, yanmamalıda. Gün döngüsü taklit edilmeli kanısındayım. Mevsime göre gece gündüz saatlerini ben ayarlamıyorum. Ama mevsim geçişlerinde 2 saat gece gündüz farkı ayarlayan tam doğal ortam sağlamış olur.

Arkadaş doğru söylüyor.Kapluşlar gece ile gündüz arasındaki farkı ayırtetmeli. Sürekli gündüzmüş gibi 24 saat ışığı açık bırakmak kapluşların gece-gündüz arasındaki farkı anlamamasına ve doğal olarak uyku düzenlerinin bozulmasına neden olur. Ama ışıkların açık kalmasını istiyorsanız geceleri 7-8 wattlık mavi renkli bir gece lambası takabilirsiniz.

Benim aydınlatmam mavi renkte akvaryumun içine de koyulabilen bir lamba.Ama sıcaklık versin diye kuru alanın üstüne monte ettim.
Fakat 7/24 açık olmasına rağmen kaplumbağalarım için rahatsızlık verdiğini düşünmüyorum.
Gözlemlerim neticesinde ; Odanın kapısını sessizce açıp seyrettiğim zaman gece saatlerinde çoğunlukla kuru alanda olmak üzere ( bazen ısıtıcının üstüne tutunup uyuduklarıda oluyor ) mışıl mışıl uyuyorlar.Yani uyumak istiyince uyuyor benimkiler.Bazen sessizce giriyorum ve öylece seyrediyorum.Onları uyurken seyretmen huzur veriyor.Sanırım huzurlu olmalarından bende huzur buluyorum.
Saygılarımla...

Işık altında uyuyabiliyo olması onun gerçekten rahat olduğu anlamına gelmez. Işığı kapatmak gibi bi olanağı olmadığı için
çaresizce aydınlıkta uyumak zorunda kalıyo olabilir Ayrıca karanlıkta uyumakla aydınlıkta uyumak arasında çok fark vardır çünkü canlılar sadece karanlıkta uyuduğu zaman melotonin hormonunu salgalayabilirler. Bu hormonun bağışık sistemini güçlendirici ve hastalıklara karşı koruyucu etkisi vardır. Melatonin hakkında bilgi almak için burayi okuyabilirsiniz

meta' Alıntı:
Benim aydınlatmam mavi renkte akvaryumun içine de koyulabilen bir lamba.Ama sıcaklık versin diye kuru alanın üstüne monte ettim.
Fakat 7/24 açık olmasına rağmen kaplumbağalarım için rahatsızlık verdiğini düşünmüyorum.
Gözlemlerim neticesinde ; Odanın kapısını sessizce açıp seyrettiğim zaman gece saatlerinde çoğunlukla kuru alanda olmak üzere ( bazen ısıtıcının üstüne tutunup uyuduklarıda oluyor ) mışıl mışıl uyuyorlar.Yani uyumak istiyince uyuyor benimkiler.Bazen sessizce giriyorum ve öylece seyrediyorum.Onları uyurken seyretmen huzur veriyor.Sanırım huzurlu olmalarından bende huzur buluyorum.
Saygılarımla...

Bu lambanın yeterli ısıyı verdiğine eminmisiniz. Floresan lambalar gündüz kullandığımız ısıtma lambalarının yerini tutmuyor. Daha doğrusu yeterli ısıyı vermiyor. Kuru alanın gündüz 31-33 derece olduğuna emin misiniz? Gece kuru alanda uyuyan kaplumbağalar için daha az ısı veren koyu mavi ampuller (night glo) uygun, ama bunlar gündüz yetersiz ve uygun ışık veremezler. Yeterli ısı olmayınca hastalanma yada hareketlerde farklılaşma meydana gelebilir.

AEK' Alıntı:
meta' Alıntı:
Saygılarımla...

Bu lambanın yeterli ısıyı verdiğine eminmisiniz. Floresan lambalar gündüz kullandığımız ısıtma lambalarının yerini tutmuyor. Daha doğrusu yeterli ısıyı vermiyor. Kuru alanın gündüz 31-33 derece olduğuna emin misiniz? Gece kuru alanda uyuyan kaplumbağalar için daha az ısı veren koyu mavi ampuller (night glo) uygun, ama bunlar gündüz yetersiz ve uygun ışık veremezler. Yeterli ısı olmayınca hastalanma yada hareketlerde farklılaşma meydana gelebilir.
Şimdilik bi sorun görünmüyor.Kaloriferin yakınındalar üşüdüklerini düşünmüyorum

Kuru alanı derece ile ölçmeyi ihmal etmeyin. Ben olması gerekeni belirttim.

Şuan bilmiyorum.Yakın zamanda kuru alan için termometre temin etmem lazım. Cama yapıştırdığım termometre 28 dereci gösterirken 100W lık ısıtıcımdaki 24 dereceyi gösteriyor. Sizce hangisine inanayım ?

Camdaki civalı mı dijital mi?
Kuru alanıda civalı ile kontrol etmek gerekir.

AEK' Alıntı:
Camdaki civalı mı dijital mi?
Kuru alanıda civalı ile kontrol etmek gerekir.

Bunun aynısı bu termometre ile ısıtıcım arasında çelişki var

mailto:/kcf539.jpg

Bu şeritli termometre. Ben civalı cam termometre kullanmanızı öneririm. Size kesin sıcaklık değerini civalı termometre verir. Şeritli termometrenin sıcaklık ölçümüne ben pek güvenmiyorum.

meta' Alıntı:
Şuan bilmiyorum.Yakın zamanda kuru alan için termometre temin etmem lazım. Cama yapıştırdığım termometre 28 dereci gösterirken 100W lık ısıtıcımdaki 24 dereceyi gösteriyor. Sizce hangisine inanayım ?

emrah öncelik derecededir. ısıtıcının gücü akvaryumun litresine göre güçlü ise ısıtıcının seviyesi düşürülerek normal derece yakalanabilir. 100 w 100 lt su için 28 dereceye ayarlandığında derece ile aynı olur. akvaryumdaki su 100 lt'den azsa seninki gibi bir netice doğar.

Geri