Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Karides ve su mercimeği yetiştirip vermek

banyoterligi

Bordo Bereli
Selam herkese, verdıgımız kurutulmuş karidesler yerine arkadaşlar karides yetiştirip versek olmaz mı kaplumbağalarımıza? Kiraz karides vs gibi?

Bir zararı olur mu?

Birde su mercimeginin kaplumbağayı büyütme konusunda baya iyi oldugunu duydum. Su mercimeği üretsem kafası kadar mı vermeliyim gene? Veya bu konuları deneyen oldu mu? Su mercimeği için başka bir akvaryummu kurmam gerekir?

Cvp: Karides ve su piresi yetiştirip vermek

mert su mercimeği nedir. hiç duymadım bitki mi kabuklu mu ?

babam japon balıkları için geçmişte bir defa su piresi vermişti. su içinde dairesel hareket ediyorlar. şimdi hala satılır mı bilmiyorum. tabi onları yemesi için belli bir büyüklüğe gelmesi lazım. ve yemek için bayağı bir efor harcarlar. çünkü pireler yerlerinde durmuyorlar. küçükler yiyemez. temiz olması da tartışılabilir bir konu.

Kurutulmuş su piresi ( gammarus) varken kiraz karidesi gibi güzel canlıları yedirmek bence gereksiz.. Gammarus protein açısından gayet besleyici ve kaplumbağaların diyetlerinin içinde yer almakta. Su mercimeğinin büyütme konusunda bi fikrim yok ama ufak bi saklama kabında su mercimeğini kolayca yetiştirebilirsiniz sadece biraz güneş lazım

Kurutulmuş su piresi gammarus değil, gammarus dere piresi yengeci :)

Bu arada gammarus güzel bir besin ama protein değeri kurutulmuş karides e göre daha az. Mesela %32 gıbı. Karidesinse %55 gibi.

Acaba hayvanlarımıza verdıgımız gammarus degil kurutulmus karidesler, hangi cins karides? Onları üretip evde vermeyi düşündüm.

Cem hocam piresi yazmışım yanlışlıkla mercimeği olucak :)

Mert,
Su mercimeğini sanırım Arzu ve Ecem vermişti kaplumbağalarına. Ancak bildiğim kadarıyla başka yerde çoğaltıp azar azar vermen gerekiyor. Bitkisel faydalı besinler arasında.
Bu hayvanlar hem gammarus hemde tatlı su karidesini doğada tüketiyorlar. Yani sadece protein oranı yüksek diye karides vermekte doğru olmaz. Dengeli vermek gerekir. Ben kurutulmuş gıdalardan tatlı su balığı, tatlı su karidesi ve gammarusu kurutulmuş olarak veriyorum. Sabit bir oran olmasada karides ve gammarusu aynı aralıklarla balığıda biraz daha seyrek veriyorum. Tek çeşit beslememek ve farklı besin değerlerini almak adına bence iyi oluyor.

Ben de evde artemia (brine shrimp) yetiştirmeye çalışıyorum. Belli bir boya geldikten sonra ölüyorlar bir türlü tamamıyla büyütemedim. Bir çok yerde bununla ilgili bilgiler var. Okuyorum okuyorum :book: deniyorum gene olmuyor. :haha:

beddesh' Alıntı:
Ben de evde artemia (brine shrimp) yetiştirmeye çalışıyorum. Belli bir boya geldikten sonra ölüyorlar bir türlü tamamıyla büyütemedim. Bir çok yerde bununla ilgili bilgiler var. Okuyorum okuyorum :book: deniyorum gene olmuyor. :haha:

karidesler, biraz pis ve sıcak suları seviyorlar diye biliyorum. plankton tarzı yiyecek yedikleri için bu tarz bir ortam gerekli. yosun mosun falan

RE: Karides ve su piresi yetiştirip vermek

açıkçası ben canlı yem verme taraftarı değilim su mercimeğini bende ayrı bir akvaryum da yetiştirir vermiştim azar azar ama mercimekler çok yapşamadı belkide yeterince güneş ışığı sağlayamadım ama pek bir fark olmadı verdiğim zamanlarda bence çok gerekli bir şey değil

Geri