Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kırmızı dışkı?

Led lamba evet, belki azıcık da olsa ısınır diye koydum bir de lambayı yaktığımda beni görüp yem yiyeceğini anlayıp koşuyor yem zamanları açıyorum lambayı

En mümkün zamanda akvaryum alabilmeyi umuyorum 🥺

Onlar atık parçalar, hayvan yiyemeyeceği gibi suyu da kirletir. Tozu alıp yemi verin.

Bir stick iki gammarusa denktir ona göre ayarlayın.

Tamam yemi temizlemiş dışkı normal. Yemesi de normal.

Yem programı şöyle: sabah-akşam
Pazartesi raffy P- gammarus
Salı reptomin-pet family
Çarşamba raffy P-gammarus
Perşembe reptomin-gammarus
Cuma raffy P- gammarus
Cumartesi raffy P-pet family
Pazar reptomin-gammarus

Bu şekilde yapalım pet family yemi bitirin. Sonra bir daha bakalım.
Bu arada biraz kafam karıştı 1 stick 2 gammarusa eşitse normalde günde sabah akşam kafa büyüklüğü olarak 6 stick veriyordum toplam 12, şimdi sabah kaç aksam kaç vermem gerekecek hesaplayamadım 🥺

Bir de raffy p nin stickleri pets familye göre çok daha büyükmüş raffy p günlerinde farklı ayarlayayım o zaman sayıyı.
20230317_215815.jpg

Böyle ayıkladım ama baya atık varmış o zaman. Bir de gammaruslar etli bir şeye benzemiyor çok içi boş kuru bir yemmiş doğru değil mi umarım normaldir bana gelen yem

Bir de kaplumbağamın boyutu böyle 500 mllık pet şişe kapağıyla kıyaslayınca 😊
20230317_220648.jpg

Son düzenleme:
Pet family yemi bilmiyorum. Benim verdiğim ölçü raffy P ayarında.

Öğün başı kafa ölçüsünün yarısı kadar olacak.

Gammarus öyledir. Fırınlanınca birşey kalmıyor.

Öyle ayaıklamayacaksınız kutuyu sallayın parçalar iner üstten verirsiniz. Öyle çok sallamayın sağlamı da ufaltırsınız. Hafifçe birkaç kez.

Anladım o zaman göz kararı kafa ölçüsünün yarısı kadarı sabah yarısı kadarı akşam yemlerin büyüklüğüne göre yani değil mi? Umarım doğru anlamışımdır 🙈 Peki önereceğiniz bir beslenme saati var mı öğünler arası süre vs.

Bu arada çoook teşekkürler valla o kadar çok soru sordum ki çok mahcup hissettim emeğinize sağlık cem abi sayenizde yardımlarınızla minik bir canın inşallah güzel bir ömrü olacak 😊

Bu forumun amacı kaplumbağalar için kaliteli güzel bir yaşam standardına kavuşmalarını sağlamak. Elimizden geldiğince birşeyler yapmaya çalışıyoruz. Sistem gereklilikleri sağlandığında hayvanların mutluluğunu izlemek paha biçilmez.

Öğün başı kafa ölçüsünün yarısı kadar olacak şekli önemli değil. Sadece raffy P sayısı ne kadarsa onun 2 katı gammarus olacak.

Sabahları 7-9 arası verilebilir. Akşamları 7-8 arası. Yedikten sonra hazmetme ve uyumaya hazırlanması var. En geç 21:00'de ışıkları kapatıp uyutuyoruz.

Bir de Cem abi şöyle bir şey yaptım bugünün sabah akşam yemlerini birleştirdim anca kapişimin kafası kadar ediyor çok küçük çünkü, sabah akşam programındaki yem türüne göre vereceğim 😊 sanırım doğru yapıyorum 😄

Bir de şunu fark ettim ilk yem zamanında hemen koşuyor yeme atlıyor birkaç tane yiyip doyunca yemiyor yani ne kadar yemi göstersem de bakıyor arkasını dönüyor daha yemiyor. Bazen de yem yerken ağzındakini bitiriyor sonra birkaç dakika hayatı sorgular gibi donup kalıyor tekrar yemeye devam ediyor 😄

Mesela bu sabah için 3 tane raffy p ayarlamıştım 2 tanesini yedi iştahla ve anca 2'ye 3'e bölünce daha rahat yiyor. Sonra doydu yüzüne bakmadı yemin. Gezip gelip koklayıp gitti. Almadım yemleri şişti baya alacakken gitti bir iki tırtıkladı sadece. Bir de bu raffy p çok şişiyormuş su da yapısı çok puf puf bir şey.

Bir de pets family göstermek istedim şöyle bir yem:
16791356141814744327665709691873.jpg16791358194324363113530773161277.jpg16791361440958969060850362994284.jpg

Yemleri tek tek verin yemediği ziyan olmasın.

Günlük raffy P ölçüsü olarak hesaplayın bunu ölçü alarak yemlerin oranını ayarlayın.

Raffy P yumuşak yemdir. Hava kabarcıklı olduğu için diğer yemlere nazaran fazla şişer. Hayvan fazla ıslanmadan yediği için midesinde şişer. Hazımsızlık yapar. Fazla yemişse kusar, kustuğunu bir daha yer.

Merhaba bir sorum vardı yeni konu açmayayım dedim, yuvası temiz de olsa kirli de olsa kaplumbağamın etrafında şeffaf bir tabaka oluyor elleri ayakları kabuğu etrafında falan, nasıl anlatacağım bilemedim böyle ruh gibi beyaz şeffaf 😄 Neden olur acaba? Su değişimlerinde muslukta hafif akan suyun altında birkaç saniye hafifçe kabuklarını ovalayarak yıkıyoruz kirdir diye. Nedir acaba? Kabuğu yumuşak da değil elliyorum bakıyorum normal kabuk kenarları sadece çok hafif yumuşak gibi ama normal duruyor.

Hayvan eski derilerini atıyor. Büyüdükçe alttan yeni deri gelir üstteki gerilip atılır. Sorun yok.

Hmm bu vücudunun her yerinin etrafındaki beyaz şeffaf tabaka sadece suyun içindeyken gözüküyor. O yüzden biraz endişelendim. Sıkıntı yok o zaman. 😊🙏🏻

Merhaba Cem bey, beslenme programımızda raffy l deki küçük gammarusları kullanıyoruz ama kutuda çok fazla çöp yem var siz ayıklayın dediniz diye onları vermiyorum çünkü çok kurular normal formları mı bilemedim ama acaba bana gelen yemde mi sıkıntı var? Bu kadar çöp olması normal mi bunlar falan yenilemeyecek gibi duruyor denk geldikçe atıyorum acaba ziyan mı oluyor yoksa cidden çöpler çok bilemedim normalde böyle mi oluyor ki bu yemler? 5 cm kabuk boyundan önce vermeyin demiştiniz 5 cm geçince verilebilecek türde mı acaba bunlar yoksa hâlâ çöp mu onu merak ettim, yenisini almak şart olacak yoksa 😁

20230417_231323.jpg20230417_231241.jpg

Balığı koparıp yiyebilmesi için belli büyüklük ve koparacak çene kuvveti lazım. Yani kasların gelişip gaganın sertleşmesi.

Çöp yani atık gammarusların bacakları bunları kabın dibine doğru inildiğinde ayrıştırmak için akvaryum kepçesinde sallarız toz gider.

Yemde bir sıkıntı yok. Gammarusları verin 5 cm kabuk boyunu geçince balığı ufak parçalar halinde koparıp verin.

Anladım peki çok teşekkür ederim. Bir de bir şey merak ediyordum 4 yeminden de en sevmediği reptomin olduğunu bayağıdır biliyorum çünkü artık hiçbir yemi ayırt etmeden yese de reptomini hâlâ yemiyor, biraz baktım acaba koparamıyor mu diye ama her seferinde küçük parçalara ayırıp veriyorum, önceden reptominin hiç yüzüne bakmadı şimdi uğraştığını fark ettim, acaba yiyemiyor mu?

Uğraşıyor yani yemek koparmak için baya çabalıyor artık ama hiç tam yediğini görmedim en son suda sadece didiklenmiş yem atıkları bırakıyor acaba bu şekilde de faydalanıyor mu yemden çünkü yoksa en başından beri reptomin öğünleri boş geçiyor sanırım

Yem reptomin mi reptomin baby mi?

Düz reptomin ise o yemler iri ve biraz tok görünür. Yani hafif sert. Hayvan ufak, çenesi zayıf, ama yine de bir tane de olsa verin. Çenesinin güçlenmesi için biraz sert yemi dişlemeli. Bu gagayı sertleştirip çene kaslarını geliştirir.

Reptomin sadece, anladım o yüzden bu kadar zorlanıyor ya, o zaman dediğiniz gibi yapayım. Hem tamamını yemese de bir şekilde yemin içeriğinden faydalanır sanırım değil mi 😊 teşekkür ederiz

Ne kadar yerse. Her yemin faydası var.

Geri