Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kış Uykusu (Hibernasyon)

bu aylara dikkat : ) kaplumbagalar meydanı boş bulduklarında kendiliğinden kış uykusuna yatmaya meyilliler bu soğuklarda. kış uykusuna yatırmayacak olanlar kaplumbagalarının hareketlerini takip etsinler ve su ısılarına mutlaka dikkat etsinler : )

ya benım kaplumbagam daha cok kucuk olmasına ragmen ıkı haftadır hıc gozlerını acmadı ama hareket edıyo nefes alıyo fakat yemk yemıyor dıger kaplumbagam uyanık masallah cın gıbı hastamı oldu acaba luttfen yardım edermısınız

2 haftadır yemek yememesi iyiye alamet değil bence. 2 haftadır mı bakıyorsunuz kapluşunuza, yani aldığınızdan beri mi yemiyor yoksa daha önce yiyormuydu? Akvaryumda bakıyorsanız su sıcaklığı 28 derece olmalı küçükse kapluş. Isıtıcı lambayı ihmal etmeyin. Suda yüzerken yan yüzme, burnundan baloncuk çıkması alt kabukta pembeleşme, gözlerde şişlik vs. de var mı? Eğer öyleyse hastalıklar bölümünden akciğer enfeksiyonuna bi bakın derim. ve en kısa zamanda bir veterinere götürün. Küçük kapluşlar çok kolay hastalanıp çok zor iyileşiyorlar malesef :(

su sıcaklığı 31 C falan ama kapluşum hep uyuyor aslında önce hasta sandım ama belirtileri kış uykusunu gösteriyor sanki ama bu sakıncalı mı pek anlamadım o rasını eğer öyleyse ne yapmam lazım ???

31 derece gibi bir sıcaklıkta kış uykusuna yatmak istemesi imkansız, hastalanma durumu ya da geçici bir mevsimsel durum söz konusu olabilir, yem yememe, iştahsızlık, hep kuru alanda durma, sesli nefes alıp verme, alt kabukta pembelik gibi belirtiler de var mı?

hmm bende öyle düşünmüştüm bu belirtiler var yem yemiyor ve sürekli kuru alanda arada bir suya bırakıyorum hemen kuru alana geliyor ama gözlerini hiç açmıyor hemde hiç :(

Oo durum ciddi anlaşılan, imkanınız varsa bir veterinere gösterin derim biraz büyükse iğne ile antibiyotik verecektir, ufaksa kaplumbağanız burda forumda tavsiye ettiğimiz gibi antibiyotik tedavisi uygulamanızı söyler. Veterinere gösterme imkanınız da yoksa bence zaman kaybetmeden antibiyotiğe başlayın derim. Forumda antibiyotik kullanımı ve tedavi hakkında pek çok bilgi mevcut yine de soracağınız bir şey olursa yardımcı oluruz her zaman, umarım iyileşir şimdiden geçmiş olsun.

çok çok geçmiş olsun bende o sancılı dönemi atlamştım :( umarım kısa zamanda sağlığına kavuşur tekrar geçmiş olsun ..

:( Benim Cahide Bübü'm bu hastalıktan ölüyordu küçükken neredeyse... Çok zor bir durum.. Zaman kaybetmeden veteriner şart.. Gidemezseniz de antibiyotik tedavisine başlayın derim.. Ben Monodoks kullanmıştım.. Ağır bir ilaçtır.. Eczanede 5 tl civarında bir şeydi fiyatı. Öncelikle akvaryumdaki suyu azaltın.. Bu durumda yüzemeyecektir.. Suya koyduğunuz anda nefes alamayabilir.. Bitkin bir halde kesinlikle kaplumbağanız.. Kuru alanı da kaldırmanızı öneriyorum.. Yoksa suya girmediği takdirde işe yaramayacaktır... Küçük kaptaysa su ısıtıp kapsülü boşaltın ve karıştırın.. O suyun içinde içecektir.. Akvaryumdaysa su seviyesi onun sudayken kafası dışlarıda kalabilecek şekilşde olsun ve ısıtıcıyı hafşf yatırarak yerleştirin.. Isıtıcı sıcaklığını arttırın.. İlacı döküp karıştırın.. Durumun vehametine göre günde iki kez de kullanılabilri.. Ben ilk başta bir kez kulandım, internette veterinerin önerisiyle bunu günde iki keze çıkardım.. Bir hafta flaan sürebilir iyileşmesi.. Durum çok ağır değilse.. İyileştikten sonra pembelikler kalacak ve zmaanla soluklaşacaktır.. İyileştirğinin ilk belirtisi suda durmaya başlaması ve biraz hareketlenip vereceğiniz karidese uzanmasıdır.. Tabi iyileştikten sonra tekrar hastalanmaması için dikkat etmelisiniz..

Hepinize çoook teşekkür ederim.. Evet kaplumbağam küçük hatta dahada küçülmüş gibi ): aslında iki üç hafta önce annemler monodoks kullanmışlardı biraz iyileşmiş ve yemde yemiş daha sonra tekrar bu belirtiler olmuş, ben ona yeni kavuştumda, inşallah iyileşir biran önce.Ben tekrardan antibiyotik tedavisine başlayım öyleyse neden temelli iyileşmedi acaba bende uyuyor sandım ): ):

Antibiyotik yetersiz gelmiş ya da tedavi normalden kısa zamanda kesilmiş olabilir. En az 5 gün sabah ve akşam 1 tablet verin, 5 gün içinde düzelmezse 3-4 gün daha devam edin. Umarım düzelir yeniden durumu, biz teşekkür ederiz, geçmiş olsun.

Kış uykusu

Kaplumbağaların ve sürüngenlerin çoğunun kış uykusuna ihtiyacı vardır. Kara kaplumbağaları için nemli turba veya yapraklarla dolu basit bir sandık veya sağlam bir karton kutu uygundur. Bu kutuda hayvanlar sonbahardan ilkbahara kadar dinleneceklerdir. Rahatsız olmamaları için kutuyu sessiz bir yere koyun. Bu hayvanları kemirgen hayvanlardan koruyun çünkü kış uykusu sırasında tamamen savunmasızdırlar. Kış uykusu için uygun sıcaklık 8 – 10°C arasındadır.

İlkbaharda uyanmak

İlkbaharın başında uykudan kalkan kaplumbağaları ılık suda dikkatlice yıkayın. Su, kaplumbağaların başlarını suyun üstünde tutabilecekleri kadar sığ olmalıdır. Bu sırada hala uykulu olacaktır ve yıkama suyunun seviyesi çok yüksek olursa boğulabilirler!

İştahlarını artırmak için banyo suyuna sera activ plus W (1 litreye 30 damla) ekleyin. Kaplumbağalar yıkanırken su içer.

Moderatör tarafında düzenlendi:
Ev ortamında ne yazık ki bu kış uykusu denemelerinin büyük çoğunluğu ya geriye dönüşü olmayan hastalıklarla, ya da hiç uyanamamalarla sonuçlanıyor. Kara kaplumbağaları için durum bu kadar vahim değil ancak su kaplumbağalarında bu gibi sorunlarla çok sık karşılaşılıyor.

yazıların hepsini okumadım kusura bakmayın istediğim cevap yazılarda olabilir ama araştırmadım işte, kaplumbağayı kış uykusuna yatırmamak için ne yaplmalı?

Moderatör tarafında düzenlendi:
saol verdiğin bilgiler için ben yatırmıycam eğer bu konuya bakmasaydım 2 kabluşumu kaybetmiş olurdum

Arkadaşlar,
kış uykusuna yattığında su akvaryumun neresine gelmeli? su altında uyuduğunda boğulmaz mı? zaman zaman kuru alana da çıkamayacaklar... pek anlayamadım ben

Kesinlikle kış uykusuna yatırmamalısınız!
Kış uykusuna yatan kaplumbaga birdaha kalkamayabilir...

Geri