Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kış uykusundan nasıl uyandırabilirim ?

Canavar:)

Yeni Üye
arkadaşlar kaplumbağlarım hediye ve yeniyim bakımlarında 3 tane kaplumbağım var 1 tanesi seyahatte olan komşumun benim bebeklerimden biri 2 haftadır uyuyor yemek yemediği için artık korkuyorum ona bir şey olmasından kış uykusuna yatmış olduğunu düşünüyorum ölüm akvaryumunda bakmıyorum acele de olsa akvaryumum var ısıtıcım ve suyu temizleyen filtrem var uyanması için ne yapabilirim güneşe çıkardığım zaman gözleri açılıyor güneş batınca yine uykuya dalıyor.

Cvp: kış uykusundan nasıl uyandırabilirim kaplumbağlarım hediye ve yeniyim bakım

ısıtıcı lamban ve kuru alanın var mı ? bunlar gerekli ve yavru ise uyuması doğru olmaz. hasta olma ihtimalini de göz önünde bulundurmak gerek.

Cvp: kış uykusundan nasıl uyandırabilirim kaplumbağlarım hediye ve yeniyim bakım

güneş yerine uvb lamba alıp güneşi taklit edebilirsin

bence çok zor. uzman kişilerin elinde yapılmalı

ıstıcım var hediye geldiği günden bu yana uyuyor küçüklerin uyuması sakıncalıymış hangı petshopa sorsam uyanır diyor

petshoplar ilgilenmez bu konuda.

petshoplara kaplumbagalar konusnda birşey sormakdan nefret ediyorum. çünkü adam elındekı hayvanları olabıldıgınce cabuk satmak için herşeye yapabiiyorlar. pek yardımcı olmuyorlar bu konuda

onur su ısıtıcısını demiyorum; kuru alanın üstünde konumlandırılan lamban var mı ? bu arada suyun 28 derece ısıda olması iyi olur. derecen yoksa evdeki derecelerden birini suya koy ve ısıyı öğren. ısıtıcının wattı ile su oranları değiştiğinde aynı ısıyı vermeyebilir. bu dediklerimi uyguladıktan sonra bir değişim gözlemlemezsen hastalık safhasına geçeriz. bu arada vitamin almanda da fayda var. mümkünse sera reptilin vitamin al. bu direnç ve iştah açıcı etki yapar.

evet vitamine katılıyorum. benimde kaplumbağa oldukça halsizdi. vitamini yeyince kendine geldi :)

reptivit marka vitaminim var suyu değiştirdiğimde damlatıyorum kuru alanda lambayı yeni yaptık uygun lamba alıcam araştırıyorum. Gammarus alıcam bu gün derecede başka ne yapabilirim gözleri için terramycin süre bilirsin dediler ama güvenmiyorum sizce ne yapmalıyım

yem olarak kullanabileceklerin sera raffy p, tetra reptomin, gammarusda ya sera ya jbl olsun. hatta bunların baby yemlerini bulabilirsen alabilirsin ama her yerde bulunmaz. vitamini suya değil yeme damlatıp vermen yemiyorsa ağzını açtığında veya açmıyorsa ağız kenarlarına sürmen gerek.

gözlerinde sıkıntı varsa teramycin sürülebilir. bunu kulak pamuğuna sürüp bastırmadan göz çevresine süreceksin. ama sürekli kuru alanda ise gentagut damla da alıp günde iki defa ikişer damla damlatabilirsin.

Aynı olay banada oldu ben uvb lamba ve su temızleyıcı ve hava veren motordan taktım onu endişelendirdi ve uyandı dahada oyle bir olay yasanmadı^^

benim başıma hiç gelmediği için bir tavsiye vermem zor :)

Kaplumbagam uyanmıyor ne olduğunu bilmiyorum. Biri bu konuda bana yardımcı olabilir mi? Uyanmıyor ve fazlasıyla kokuyor ölmüş mü yoksa. Uykuda mı kabuğu vb. yumusamaya basladı

Moderatör tarafında düzenlendi:
Foruma hoşgeldiniz.

Hayvanın resmini çekip atabilir misiniz?

Gözleri içeri çökmüş, deri gerilmiş bacaklarda sertleşme varsa, ölmüştür.

Peçete üstünde tutun ertesi gün hareket gözükmüyorsa ölmüştür. Yine de resim atın bakayım. Önden gözleri görülecek şekilde.

Geri