Sitemize kaydolarak, topluluğumuzun diğer üyeleriyle tartışabilecek, paylaşabilecek ve kaplumbağanız hakkında merak ettiğiniz sorulara cevap bulabileceksiniz.

Üye Ol!

Koku

sonifex

Yeni Üye
Katılım
31 Ocak 2010
Mesajlar
9
Sitenize yeni kayıt oldum. 3,5 senedir kaplumbağa beslemekteyim aynı şekilde 2 tane tosbağam var . Adları faso ,fiso bide kuzemin elinden kurtardığım ufaklık var onada garip ismini koydum. Herneyse soruma geçim ben akvaryumumu temizliyorum ama nedense belli bir süreden sonra koku oluyor.Bunun bir çaresini halen daha bulamadım.Yardımcı olursanız sevinirim.
 

Akarakurt

Admin
Yönetici
Katılım
21 Eki 2007
Mesajlar
1,889
filtreniz yeterliyse,her hafta %20 su değişimi yapıyorsanız koku olmaz.
 

aragorn

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,176
Foruma hoşgeldiniz. Akvaryumunuz ufaksa suyunuz çabuk kirlenir. Su miktarınız ne kadar fazla olursa o kadar geç kirlenecektir. Bu yüzden olabilir. Filtreniz de yetersiz geliyor olabilir. 3 kaplumbağa için en az 150-200 litrelik bir akvaryum şart, onun için de dış filtre kullanmanız şart. Bunları sağladığınız halde koku oluyorsa filtreniz yetersiz geliyor demektir, ayrıca dip çekimi yapmanız da akvaryum temizliğine bayağ katkı sağlar.
 

sonifex

Yeni Üye
Katılım
31 Ocak 2010
Mesajlar
9
Her hafta su değişimi tabiki de yapıyorum. Ayrıca 42 litrelik bir bitkili canlı doğuran akvaryumum var her cumartesi dip çekimi yaparım her 2 tankıma da. Birşey daha soracağım bu suyun üstünde neden yağ tabakası gibi bir şey oluşur. Onuda öğrenim hep merak ederdim.
 

aragorn

SKF Delisi
Katılım
30 Eyl 2008
Mesajlar
2,176
Filtrenizin yetersiz kalmasından dolayı kullandığınız yemlerin de içeriğine bağlı olarak oluşan yem artıkları ile kaplumbağanızın artıkları oluşturur o tabakayı. Kaplumbağalar için kullandığınız akvaryum kaç litre ve filtrasyon için kullandığınız filtrenin (varsa dış filtre de) kapasitesi hakkında bilgi verirseniz daha net yorum yapabiliriz. Her hafta su değişimi yapmak da sakıncalı, su dengesi sürekli değişmiş olur ve su döngüsüne katkı sağlayan yararlı bakterilerin oluşmasını da engellemiş olursunuz. 1 haftada su değiştirmek zorunda kaldığınıza göre ya akvaryumunuz çok ufak ya da kullandığınız temizlik ekipmanları çok yetersiz diye tahmin ediyorum.
 
Üst