Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

kol hareketsizliği

firat

Bronz 5 Üye
su kaplumbağam sol kounu hareket ettiremiyor.
dikkat ettim hep aynı şekilde . kolu dirseğinden bükülmüş vaziyette. ve suda yüzerkende kullanımıyor . çaresi nedir?

Eline alıp bak deride lezyon var mı ? Ayağını içeri çekebiliyor mu yoksa sarkık mı duruyor. Bir de rampadan çıkarken kullanabiliyor mu ?

Hayvan akvaryumdan ya da yüksek bir yerden düştü mü ?

Cvp: RE: kol hareketsizliği

cem' Alıntı:
Eline alıp bak deride lezyon var mı ? Ayağını içeri çekebiliyor mu yoksa sarkık mı duruyor. Bir de rampadan çıkarken kullanabiliyor mu ?

Lezlyon yok. tam sarkık değilde ters V şeklinde duruyor. içeri çekemiyor. Rampadan çıkarken kullanamıyor. Yüksek bi yerdende düşmedi

Rampadan panik halinde indiyse ve tırnağını takacağı birşey varsa burkmuş olabilir. Yada akvaryumdaki birşey yüzünden. Dış filtre su emiş borusuna çekilme kaya altına sıkışma veya taş düşmesi gibi. Tedavisi yok zamana bırakacaksın. Zamanla toparlar. İnşallah çatlama ya da kırılma olmamıştır. Birden fazla hayvan olduğunda diğer bir hayvan tarafından ağır biçimde ısırılmalar kas dokuda tahribat yapabilir.

Bacak derisinde morarma kan oturması gibi renk değişimi ve şişlik yok ise et dokuda tahribat yoktur. Geçmiş olsun.

Cvp: kol hareketsizliği

Bugün frkettim kolunun omuz kısmı şişmiş. Ne yapanilirim? Hala hareket ettiremiyor

Tek hayvan . Başka kaplumbağm yok

mailto:/QaJYQG.jpg

hiç hareket ettiremiyor.

Kol çıkmış yada kırılmış gibi duruyor. Röntgeninin çekilip bakılması lazım. Tümör olamaz şişliği çok önceden farkederdin. Kolunu tutup aşağı yukarı oynat kemik boşta ise çıkmıştır. Ama anlayamam dersen hiç elleme. Sonuç olarak röntgenden durum anlaşılır.

Kuru alanda şilte olarak ne kullanıyorsun ?

Cvp: RE: kol hareketsizliği

cem' Alıntı:
Kol çıkmış yada kırılmış gibi duruyor. Röntgeninin çekilip bakılması lazım. Tümör olamaz şişliği çok önceden farkederdin. Kolunu tutup aşağı yukarı oynat kemik boşta ise çıkmıştır.  Ama anlayamam dersen hiç elleme. Sonuç olarak röntgenden durum anlaşılır.

Kuru alanda şilte olarak ne kullanıyorsun ?

kolu çıkmışsa ne yapmalıyım.?

Ona hekim bakacak. Önce teşhisi yapsın. Şişliğin kaynağı nedir baksın. Bu konuda alt kısımda bilgili hekimler mevcut ama röntgen cihazı olmayabilir. Olan bir yer bak. Tam kapsamlı veterinerlik hastaneleri var. Üniversitelerin veterinerlik fakültelerinde var mıdır bilmiyorum.

mailto:/forum/konu-kaplumbaga-hastaliklari-hakkinda-bilgiler-tamamina-yakini-kapsar.html

İnşallah cerrahi müdahale gerektirecek bir durum yoktur.

hayvanı daha götürmedim. ama bir şey soracağım.
B vitamini eksikliğinden olabilir mi? çünkü b vit. eksikliğinde bacağını felç olmuş gibi sürükler yazıyor.

Bacakta şişlik olmasaydı. B vitamini eksikliğinden söz edebilirdik ama bu farklı. B vitamini eksikliği sinir sistemindeki iletimin akışını bozar. Vücuduna komuta edemez. Burada problem tek ayakta ve sonucu şişliğin ne olduğunu gördüğümüzde öğreniriz.

Verdiğimiz yemlerde eser miktarda ve mineral yemde B vitaminleri oldukça var. Hayvanın resmini görmeden önce bunu bende düşündüm ama sorun başka.

Şişen kısım balon gibi olmuş. Yani sadece deri şişmiş

Nefes alması normal mi, ses çıkarıyor mu ? Ciğeri mi yırtıldı acaba diye düşünüyorum. Ama doğru neticeyi hekim verecektir.

hayvan halsiz. yemek veriyorum ya yemiyor yada çok az yiyiyor. sudada pek hareket etmiyor. Birşey soracağım. Dışarısı soğuk olduğu için kaplumbağayı götüremiyorum  . evde yapabileceğim birşey varmı?

cem' Alıntı:
Nefes alması normal mi, ses çıkarıyor mu ? Ciğeri mi yırtıldı acaba diye düşünüyorum. Ama doğru neticeyi hekim verecektir.

nefes almasında bi sorun görmedim ben

Hayvan için yapacağın birşey yok. Yalnız kuru alana çıkmak isteyip çıkamıyorsa sen koy ve hemen uzaklaş, tırsıp suya tekrar kaçmasın.

Götürmeden evvel kaplumbağadan anlayan hekim bul, bir ikincisi (birkaç resim daha çek, önden yandan yani her açıdan) gideceğin yerin röntgen cihazı olan bir yer olması da önemli. Hayvan oradan oraya dolanmasın. Hayvanı birebir göremediğim için durumu konusunda emin olamıyorum.

Götürürkende araba varsa iyi olur. Hayvanı mukavva kutuya kurutarak koyacaksın. Temiz bez havlu ne varsa onu katlayıp arasına koy. Kutu hareket edeceği kadar büyük olmasın. Hava deliği açmana gerek yok.

Üniversitenin veterinerlik fakültelerine de sorabilirsin. Belli şehirlerde şubeleri olan hayvan hastaneleri de var.

Kol kırıktan çok çıkmış gibi duruyor. Genede kesin netice hekim tarafından belirlenir. Hemen veterinere götürmeli. Röntgen çekilmesi gerekecek gibi duruyor. Ödem oluştuğu için şiştiğini düşünüyorum.

Muhtemelen acı çekiyordur. Bu sebeple iştah kaybı da olur.

Yüzme problemi suda boğulmaya sebep olabilir. Kabuğunu kaplayacak ama başını çıkarıp nefes alabilecek yerde durmalı.

Olay vitamin mineral vs eksikliği değil. Bu sebeple müdahale olmadan iyileşmez. Durumu acil.

Geçmiş olsun.

bi veterinere sorduk. o da yalnızca tavuk koyun gibi hayvanlara baktığını söyledi. Fakülte uzakta götüremem.
ben bikaç gün hayvana B12 vitamini ağızdan verdim. hayvanın kolundaki şişlik azaldı ve biraz hareket kazanmaya başladı. iştah kaybı var kafasının yarısı kadar falan yiyior artık. bu hayvana enerji verici ve mineral bakımından iyi olan yem dışında ne verebilriim?

Geri