Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Kol ve bacak oyuk kısımlarındaki pembelik

asliaral

Bordo Bereli
Merhaba,
Ozellikle buyuk kaplumbagasi olanlar,rica etsem bir kontrol edebilir mi,kol ve bacaklarinin oyuk kisminda ve ayaklar haric tum arka deride kismi pembelik var mi?Yalniz yara degil,sadece deri uzerinde ve hafif bir pembelikten bahsediyorum.Golge gibi ve kismi.
Arastirmalarima gore normal de olabilirmis.Sadece baska kaplumbagalarda da var mi,sirf benimkinde mi var,anlamak istiyorum.

Daha once kol kisminda olan ama suan gecen eski bir fotoyu ekliyorum. Ama ayak kismindakiler gecmedi.

Cvp: Kol ve bacak oyuk kısımlarındaki pembelik

Normal oluyor benimkilerde kuyrugun kabukla birlestigi yerde falan
Buyuk demisken diger konuyu bulamadim buraya atayim

Evdeki ablanin eliyle

mailto:/23wvezd.jpg

Benin elimle

mailto:/2yyovmh.jpg

Evdeki ablanin iki eli kadar

mailto:/34pxp2b.jpg

Nerdeyse tek elimle tutamiyorum demistim

mailto:/2vrzg5x.jpg

Benimki disinda gordugum tek kocaman kaplus bu oldu.Masallahi var =) Cok tatli. Kac yasinda?

Belli degil yasi 3,5 yildir bende

Ayak kismindaki oyuklardaki pembelik cogalti sanki.Ancak deride bir sorun yok.Kol kisminda ise bir daha hic olmadi. Diger kaplumbaga ile aralarinda 1cm var ama onda sorun yok. Yasla veya yagla mi alakali bilemedim Sizlerde sorun var mi buyuyen kaplumbagalarinizda?

bacaklara doğru yayılıp şişlik yapmadıysa sorun olmaz. mineral yemi fazla veriyorsan biraz azalt.

Suanda haftada 3 herbivor veriyorum.Onun disinda mineral vermiyorum.Ancak 6 ay onceye kadar,herbivorun mineral yerine gectigini bilmedigimden,haftada 1mineral 2 herbivor veriyordum. (1 sene once ile 6 ay once arasi) Ancak bunlardan cok once,plastikkapta annem tek yemle beslerken de vardi bu pembeler.

o kısım oyuk biçiminde boşluksa o kısımda deri incedir. ışık oraya vurdupunda et ve kanın rengi (damar) gözükür. o her hayvanda öyle obezlerde o bölge yağ kaplanır şişer kırmızılık gözükmez. kırmızılık bacağa yayılmadıkça sorun yok. o vakit bacakta şişer zaten.

Dedigin isik yansimasi dogru.Digerini pembe sandim gecen,baktim isiktan ici gorunuyormus =) Buyukte coksukur sislik yok ama bu pembelik normalde de bariz var. Ama sanirim ozellikle bagli oldugu bir hastalik yok.Coksukur diyelim.

Sizin buyuk kaplumbagalarinizda;asagidaki gibi desen farki var mi?Veya bunlar gibi mi desenleri?

Buyuk koyu ve yesil,kucuk olanda bariz oval desenler var ve acik renkli.

mailto:/nAnJN0.jpg

Benim disi ve erkek arasinda yetiskin kaplumbagalarda gozlemledigim bir farklilik

Bendeki buyuk kaplumbaga malum biraz degisik.O yuzden ona ozel sanmistim ama cinsiyet etkiliymis demek.

O halde buyukler arasinda bariz farklar oluyor. Kollarini koyma seklini de konusmustuk hatirlarsan.

Tonton'un bacagindaki pembelikleri artmis buldum.Bir bakar misiniz sizin disilere? 2 foto ekledim.

Ekli dosyalar

• 20160111_233930-1.jpg
    20160111_233930-1.jpg
    13.7 KB · Görüntüleme: 405
  • 20160111_233954-1.jpg
    20160111_233954-1.jpg
    13.7 KB · Görüntüleme: 413
Hayvanın böbreklerinde bir sıkıntı var gibi gözüküyor. Bu olağan bir hal değil. Yaşlılığa bağlı vücut kendini bırakmış olabilir mi bilemiyorum hekime göstermekte fayda var. Sarkma aynı bendeki dişinin yumurtlama sonrasının aynısı. Kılcal damar kanaması gibi bir halde var gibi. Fotoğraf aldanması değilse bayağı koyu bir pembe. Hekim ne diyecek bakalım.

A ve D vitamini eksikliğinde görülen Parakeratoz'a da benziyor.Cem'in dediği gibi teşhis için tahlil yapabilecek bir veterinere danışmak gerek.

Gecen sene, batikon uygulamistim. Kollarinin yaninda da vardi ama tesadufen mi gecti bilmiyorum.Gecti..

Bu arada foto biraz koyu cikmis. Kirmiziya kaciyor gibi cikmis.Pembe ama yaygin. Bu arada popo kisminda da biraz var. Onceden de vardi.

Esasen gecen sene, bunun icin goturmustum Emre'nin veterineri Vildan Hn'a. Buraya da, donusteki yorumlarimi yazmistim.Dun,baktim.

O zaman demis ki; antiseptige benzemiyor.Yuzemedigi icin, pisik benzeri birsey oluyor.Bir sure sonra derisi soyuluyor vb.Gerci suan soyulma yok ama tesaduf mu bilmiyorum, 2 gundur de hic yuzmedi.

Yani pembelik hep vardi ama bu gunlerde cogalmis.

Ben TR'de kimsenin cok profesyonel oldugunu dusunmuyorum acikcasi.Cunku karsilasilan ornek az.

Hayvanda yillardir pembelik var.Akvaryuma gecmeden de vardi, hala da var

Buyuk kaplumbagasi olan yok mu, kiyas acisindan.Boyu degil, yasi buyuk olan, emsali.

Sarkma, obezlikten olabilir. Malum 15 yilin yanlis beslenmesi =(

A ve D vitamini,hangilerinde var? 2 yildir uvb lambamiz var.D vitamini vermiyor mu?
Yemler de; karides,vital,reptomin,mineral

Ama okudum, benziyor da parakeratoza

Yalniz ,boyunda olmamasi ve bacagin uc kismi demesi,tanima uymuyor

Sari ve kirmizi saha da uymuyor.Bir kez kirmizi cikmisti mesela.Akvaryumdan once.

Bunlari dusununce,tam da benzetemedim.Sonucta uvb varken,D de nasil eksik olur

Ama yine de A-D takviyesi denesem mi¿

O anormal , ayaga dogru olan pembelik yokolmus demin baktim.

Normal yerlerde,normalde oldugu kadar vardir belki, elletmedi.Su an yem telasinda.İlac verirken foto almaya calisacagim.

Acaba gozu yuzunden tastan inmeye inmeye,sismanliktan etler mi sıkısıyor.

Bakar misiniz,tamami gecmis.

Ekli dosyalar

• 2016-01-12 11.54.33-1.jpg
    2016-01-12 11.54.33-1.jpg
    30.4 KB · Görüntüleme: 382
Kuru alanda uzun süre hareketsiz durma ve su kaybı kan oturması gibi bir duruma neden olmuş olabilir. Bir süre takip et. Uzun süre inmek istemediğinde alıp suya bırak.

Göz ne oldu ?

Obezlikte pembeleşme olmuyor.

Yaglanma,sarkma icin dedim obezi.

Goz,daha iyi ama erkek surekli taaruzda.Gozune gozune tirnak atiyor.Cama vuruyorum,sallamiyor.

Yine kapatiyor ama azaliyor gun be gun.

Kis lambasina gectim.Bi suredir daha sicaktalar.

Normalde;
11 yemleme
11,5-13,5 surekli tasa cikip suya atlama
13,5-19,5 suya inme

Yalniz bu goz olayinda,inmedi.

İndirmedim cunku erkek tirnakliyor suda yakalarsa

Geri