Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

Komşunun baş belası kızı kaplumbiş aldıı :(

kubrabekmez

SKF Delisi
Bugün komşunun başbelası kızı kapıyı çaldı, açmadım. ama sonra açtım. "Kapluş aldık" dedi. Bakmamı istediler. Yazık! Minicik kapta, azıcık su vardı. Kabuk sertleştirici vardı yanında ve ana yem bile yoktu karides vardı. Karides kutusuna da cips atmışlar. Hemen su koydum kaba bayağı. Kabuk sertleştirici sürmeyin dedim ama dinletemedim. Kış mevsimi bir de... Vitamin yetmez, güneşlendiremez de artık. O kada küçük kü yavrucak... Kabuk çapı 3 bmye bile ulaşamamış. Kaptaki su soğuk. Kendi eski yemim vardı Sanyu poşette.( Şimdi ben sera kullanıyorum) Onu verdim bari yaVrucağa. Çok acıdım. Kız iki küçük kardeşiyler biizm kapluşla az mı eziyet etmemişti! Onlar gidince hayvan yarım saat şokta kalıyordu hareketsiz. Melodikayı alıp üflüyorlardı akvaryuma hayvancağızım da ısıtıcının arasındaki daracık yere. Kaşıkla alamya da çalışıyorlardı. Karşı da koyamıyordum. Şimdi kendi kapluşlarına yapacaklar. Zaten annesi dedi bu üçü onu öldürür. Gelir gelmez saldılar eve.( yazık kaybolur ezilir) Kaşıkla aldılar. Zaten kabuğu yumuşak... Vitamin de bildiğim markalardan değil. suyuna 5-6 damla damlatın her gün diyor. İşte sonra akvaryumsuz olmaz dedim. Ama oradaki abi azıcık su koyuyordu bunda güzel yaşar, hem kalorifer de varmış demiş. Kabuk sertleştirici sürün demiş. Offff kapluşşlar bu kadar mı ticarete döküldü? Çok sinirlendim. Yazık o kapluş da onların elinde fazla yaşamaz, Hakk'ın rahmetine kavuşur ya! Dualarınız küçük kapluşun üzerinde olsun da yaşasın bari... :( :( :(

evet maalesef o kadar ticarete dönüşmüş durumdaki bu.. kaplumbağa bakımını çok basitmiş gibi gösterip yanlış şeyler öğreterek pek çok kaplumbağa satmakta petshoplar.. bunların sonucunda onlar bu işten haksız kazanç sağlarken olan o hayvanlara oluyor. hatta sattıkları hayvanlar çabuk ölsün de sonra yine alsınlar diye kasten yanlış bilgi verenler bile var.. daha önce de bahsetmiştiniz yapabilceğiniz en iyi şey elinizden geldiğince onu bilgilendirerek o hayvanın da bu ticarete kurban olmasını önlemek.. her ne kadar zor da olsa umarım gerçekleştirirsiniz bunu.. inşallah yaşar şimdiden kolay gelsin...

Zaten artık elletmiyorum Cahide Bübü'mü ama asıl yandığım şey onların da kapluş alması. Ben onların o miniminnacık 3 cm bile olmayan kapluşlarına acıyorum. Daha ilk geldiği anda eziyete başlamışlar.

LEGENDGRL90' Alıntı:
valla cok yazık ama cok güldürücü bir durum:)

Kahretsin ya...O hayvancağızı alan annede hiçmi kabahat yok ?
Bu hayvanlar deneme tahtasımı ?
Ya lütfen bunlara karşı çık...Elinden ne geliyorsa yap lütfen.O kaplumbağayı almalısın ellerinden...Gerekiyorsa alır paralarını biz siteden karşılar siteden birine veririz kaplumbağayı.Yeterki kurtulsun.

Aslında Tarçın~ durumu kötü olan bir kaplumbağayı evlat edinmek istiyordu...verseler belki Tarçın~ alabilir ama bilemiyorum tabi onun adına yorum yapmayayım.

Off offf...

Zaten annesi almamış. Anne babası ayrı. Annesi babalarının çocukların gözünü boyamak için aldığını söylüyor.Kız da vermez büyük ihtimalle off yaaa!!! Ben alayım onu onlardan diyorum bazen ama vermez ki kız! :( Zaten gitti babasına da aldıra aldıra kapluş aldırmış. Benden özendi ya! Herkes kapluş bakmayı bilmez ki ama. Sonra babası verecekmiş balıklar ölünce. Tamam her şeyini tamamladılar diyelim ama o çocuklar çok üstüne gider tosbiğin. Çocuk değil canavar onlar. Benim bilgisayarıma kurulu programı tekrar kurmaya çalışmışlardı bağırıyordum ama dinleyen mi var yüzsüz gibi geliyor yine. Kapıları açmaz olmuştum. Benim ödevimi ya da seninkini yaparsın diyebiliyor salak. Gitarımı aldı telleri koşacak diye korktum. Odanın içinde de zangır zangır bağırıyorlar. Artık servisten inince onların camının olduğu sokaktan değil de bir önceki sokaktan döner oldum ama hâlâ yakalıyor arada beni. "Size geleyim " diyor. Ya dershanem var diye ya misafirliğe gideceğiz diye kandırmaya uğraşıyorum. Geçen gün de zaten işte annem gitsin artık diye yemek yiyeceğiz çabuk olun diyor. O da siz yeyin ben bilgisayarda ödevimi yaparım diyor. Bende onu kapluş ve bilgisayarla yalnız bırakacak göz mü var? Bir kez akşam 7de geldi, 12ye kadar zor gönderdik evine. Annesi geldi yalan söylemiş ona ödevimi daha bitirmedim diye. Annesinin değerini bile bilmiyor ki zaten annesi melek gibi ama... Küçük kardeşlerini de kandırıyor. Banbası da onu kandırıyor. Acaba babasının "seni de çocuklarını da öldürürüm" deyip de kadına bıçakla geldiğini duyup görse babaaa diye aklı gider miydi? Kapluşa oldu yine olan.

Asıl düşünmemiz gereken, ben komşunun kapluşunu nasıl ayakta tutarım, onları nasıl ikna ederim ki eziyet etmesinler? İnşallah bakamaz da bıkarlar,( Tabii hastalandırıp bıkma değil, hastalandırmadan bıkarlar ) da senin olsun sen al bak derler bana. Annesi falan ikna eder de! O zaman seve seve bakarım ya da bu sitede eskişehir'de yaşayıp da yeni acınacak bir kapluşa bakmak onu kurtarmak isteyen,çok iyi bakacağından emin olabileceğim bir üyeye vereceğim. İnşallah zor gelir de vazgeçirtirler koku falan yapar kapta mideleri bulanır da istemezler artık. Tek dileğim bu. O zaman ya para verip alacağım onlardan ya da bedava vewrirlerse bedava alacağım. Yok, isteyen varsa da bedava aldıysam ona bedava veririm ya da parayla aldıysam aldığım fiyata veririm ona.^:( İnşallah dua edin de vazgeçsinler bu kapluş besleme sevdasından( daha doğrusu kapluş öldürme sevdasından)

İnşAllah ya...

Umarım kurtarırız onu...Gerekiyorsa biz sitecede yardım yapabiliriz sanırım ?
En azından aile bulabiliriz belki.
Neyse bir kesinleşsinde geri alınıp alınamayacağı kapluşcuğun...

Benim yaşadığımın benzerini yaşamışsınız.Ben de bir kapıcı dairesinden kurtarmıştım Neşe'mi...O zamanlar minnacık ve ürkek olan yavrum , şimdi 2 ayda epey büyüdü ve neşesi yerine geldi.:)Adını da öyle koydum zaten.Siz de annesini , babasını artık kim kızı ikna edebilirse alın o kaplumbağayı elinden.Çünkü anladığım kadarıyla ona , ısıtıcı , paludaryum , düzgün yem , kuru alan ve ısıtıcı lambayı anlatmanız imkansız.Konuşun , kaplumbağa bakımı hakkında her şeyi anlatın ve onu can evinden vurun.

"Sen bir hayvana "eziyet ederek" onu öldürmek mi istiyorsun?Sen hiç mi sorumluluk bilmezsin , sen hiç mi o zavallı hayvana acımazsın?Ya kaplumbağaya doğru şekilde bakmalısın ya da vakit geçmemişken , yani kaplumbağan ciddi bir hastalığa yakalanmadan veya ölmeden onu ona iyi bakacak birisine vermelisin." deyin.Benim aldığım insanların da kızları kaplumbağaları vermek istemiyordu.Ama ben kızlara düzgünce anlattım ailelerinin yanında...Tüm yönleri ve ayrıntılarıyla anlatınca onlar da vazgeçti ki artık bir daha da alacaklarını sanmıyorum.Önce ailesini kendi tarafınıza alıp kızı ikna edebilirsiniz.

Neden mi ben bu kadar bu işin üzerine düşüyorum...Çünkü o cana ben de acıyorum.Çünkü bir kaplumbağanın daha ölmesine vicdanım el vermiyor.

Kaplumbağam Gülümse ölünce onun yerine yeni bir kaplumbağa almak istedim.Bakılamayan ve istenmeyen bir bebek kaplumbağayı...Hem kendi kaplumbağamı yalnız bırakmamış olurum , çünkü kaplumbağalarım beraber güneşlenmekten hoşlanıyordu ve hem de bir kaplumbağanın daha ölmesini engellemiş olurum.O kaplumbağaya artık mutlu bir yuva verebilirim diye düşündüm...Hala biraz tereddütlüyüm büyüdüklerinde birbirlerine zarar verebilirler diye ama istenmeyen bir bıdık olursa alacağım galiba.Çünkü tanıdığım bir sürü arkadaşımın kaplumbağalarının bebekken aynı yerde yaşadıklarından büyüdüklerinde birbirlerine zarar vermediğini gördüm.

Of ya bıkmayacak gibi görünüyorlar. Kız o kadar laf anlamaz ki annesinin değerini bile bilmiyor. Tam bir başbelası, laf anlamaz, gürültücü, yaramaz. Bundan önce bir sürü hayvan öldürmüş. Ben daha o almadan çok zor bakılır demiştim ama almış işte salak. Ona eğlence olsun da ne olduğu önemli değil. Dedim ilk gn işte almasaydınız, o ölür yaz değil, şartlarınız kötü hastalanır dedim anlamadı. Sen o zmana bana ilaç al veriyim dedi. Ben de hasta olmadan onu mu vereceksin dedim. Kabuk sertleştireici kullanma dedim. O da tuturmuş kutuda 2 haftada iki kez yazan kabuk sertleştiriciyi sürmüş, yarın da süreceğim diyor. Her gün diyor. Ne dediysem dinletemiyorum. Annesi falan o kadar istemiyor zaten. Anneannesi ne işe yarayacak diyor yani göndermeye dünden razı, annesiyle biraz konuşsam falan kızı ikna olmaz. Hadi ikna oldu diyelim bizim eve daha çok gelcek tam bir işkence iki hayvana da. Bir de geceyarısına kadatrr gönderemem evi de karıştırırlar cıyak ciyak bağırırlar, bilgisayarı bozarlar elimden alır bana vermemek için elinden gelni yapğarlar. Kapluşu önce almayı başarıp sonra ne yapıp edip onunla çok kötü bir kavga etmeye çalışmalıyım ki bir daha bize gelmeye cesaret edememeli. Of ne iflah olmaz çocuklar yaaa. Keşke bir an önce koksa da suyu kendileri bıksalar bakmak zor gelse ölüdrmeyi başaramadan hasta etmeden bana kakalasalar kapluşu. Ben de fırsattan istifade alıp onu akvaryumuma Cahide Bübü'nün yanına koyabilsem... Olmadı isteyen birine de veririm. Gerekirse onlardan parayla bile alırım ikna etsem. kabın falan parasını veremem ama onlar para harcamadığından sadece karides, eski sanyu yem ve kapluş için 5 lira veririm. Kızı ikna etsem parayı kabul etse harçlık niyetine.(vitaminle kabuk sertleştirici ve suytu almam. Kabuk serttleştiriciyi alırsam da forumdaki gibi kullanmayı denerim. ) Keşke onu 5 lira karşılığında kandırabilsem. Malum öğrenciyim de. Ama en azından benden 5 lira çıkar bir koca can kurtulur, ikna olmazsa 10 lira bile vermeye razı olacağım. Çok sevdim miniği hem o kadar küçük kiiii. Bunlar öldürür onu diye ödüm kopuyor, geceleri dua etmeye başlayacağım bugünden itibaren. :( Off yaaaaaa! Siz de dua edin gece uyumadan. Komşu bıksın da kapluşu parayla da olsa parasız da olsa kübraya versin diye. Küçük Bıdığım yaa. Miniciğim herşeyim senin ne suçun vardı da eziyet çekiyorsun? Kaderin niye bu kadar kötü ki yeni doğmuşken kötü ellere geçiyorsun. Senin şimdi anavatanında sularda doyasıya yüzmen gerekirdi. En azından sana akvaryumda bakacak bir sahibin olaydı. Bebişim yaaa... daha 1 aylıkmış ona satan adam öyle demiş. Bir an önce hem kapluşu rahata kavuşturmam hem de kızla arayı bozup onun bize gelmek istememesini sağlamam gerek.

Gerçektende gülünç bir durum.Ama olan o minicik kapluşa oluyor...Yazık hayvancağızın ne suçu var ki???Eskişehirde olsaydım ben alırdım o kapluşu...Valla dua etmekten başka çarem yok:(Ayrıca şu konuya değinmeden edemeyeceğim, bu durumda olan tek hayvan bu değil kimbilir o hayvanlara aynı şeyleri yapan daha ne kadar çok CANAVAR var...

Eğer size problem olursa kaplumbağa çok iyi bir yuva bulabiliriz.Tabii kızı razı edebilirseniz.

Arkadaşımın yaramaz çocuğu bende sukaplumbağalarını görünce bende isterim diye tutturdu. Onu elimin üzerinde çok önceden olan bir siğili göstererek "bak bu siğili onlar yaptı ayrıca yem verirken elimide yiyorlar" dedim ve onun parmağını ısırttırdım :) isterseniz bu siğil mevzuunu bir deneyin belki işe yarar. Hatta bu siğilin küçük çocuklarda ağız içinde çıktığını felan söyleyip daha dramatik ve korkunç hale getirerek onları ürkütebilirsiniz diye düşünüyorum. Biraz doğru biraz abartılı bir yaklaşım olacak ama zalimin elinden mazlumu kurtarmanın sevabı daha büyüktür :)

O zaman elimde siğil çıkmasını beklemem gerek( nasıl yapacaksam artık) İkna edersem o da bana vereceğinden de emin değilim ya sende bu da siğil çıkarar falan... :D

cahide' Alıntı:
O zaman elimde siğil çıkmasını beklemem gerek( nasıl yapacaksam artık) İkna edersem o da bana vereceğinden de emin değilim ya sende bu da siğil çıkarar falan... :D

İlla sizde siğil çıkması gerekmiyor. Annesine laf arasında "forumların birinde okudum. Bu kaplumbağalardan dolayı çocuklarda siğil çıkıyormuş özellikle ağız bölgesinde etkili oluyormuş" gibi inceden söyleyin annesi hafiften teleşlanmaya başlar sonra kapluş size emanet olarak altın tepside gelir. :) bakın yalanda söylememiş olacaksınız bir rivayet var ortada bende burada yazdım sizde okudunuz :)

Bir ara denemek lazım... Geçn hasta mı diye çağırdılar beni çünkü ilk aldığı zamanlarda uyarmıştım akciğer enf. belirtilerini falan anlatmıştım. Çağırdılar var diye. Gösterdikleri alt kabuktaki halkalarmış ... :D Allah'tan hasta değil şu an. Benimkini de götürdüm dondurma kabında. Benimkinin kabuğunun içine onunki gibi 4 tane sığabilir yaniii... Hâlâ büyümemiş... Su biraz soğuk, benim dondurma kabında akvaryumdan aldığım su vardı elimi ikisine de sokunca belli oluyor zaten. Bir de onunkisi 1 ay oldu alalı ama tık yok yani yeme tepki vermiyor korkuyor. zaten bir ara çıkarmışlar kaptan kaybedip zor bulmuşlar. hep ellerinde olunca zaten hayvancağız şoka girer benim kadar da nazik davranmıyorlar çünkü. Benim elimi ona götürdüğümde hayvan korktu. yemi ancak suya atınca yiyor, elimizden değil.

Geri