Su kaplumbağası ne kadar büyür, yavru su kaplumbağası ne yer, kaplumbağa kaç yıl yaşar gibi merak ettiklerinizin yanı sıra hastalıkları, beslenmesi ve bakımı hakkında bir çok bilgiye sitemizden ulaşabilirsiniz.

Kırmızı yanaklı su kaplumbağası hakkında merak ettiğiniz tüm soruları sorabilir ve hızlıca cevap alabilirsiniz.

Üye Ol!

küçük taşlar

euqenie

Gümüş 3 Üye
akvaryumda kucukk minicik taslar varr yemeye kalkıyor ama zararı olmaz dediler size de sorayımm istedimm . sorun olur mu tas yutarsa boğulur mu

Cvp: küçük taşlar

Nil hanım,

Kim zararı olmaz dedi ki ?
petshoplar da satılan küçük renkli taşlar gibi uçları sivri taşlar kesinlikle kullanılmamalıdır .

Ayrıca kaplumbağa boyutuna göre eğer kaplumbağanın ağzına alabileceği kadar küçük fakat yutamayacağı kadar büyük taşlarda boğulmalarına sebep olur

Bazı yerlerde kaplumbağaların sindirmesi zor yemler (kuru balık vs) yedikten sonra sindirmeyi kolaylaştırması için taş yedikten sonra dışkı yoluyla attıklarını okumuştum, hatta Avrupa ve abd deki petshoplar da özellkle bunun için taşların satıldığını duydum. ama bana kalırsa, o küçük canlarını tehlikeye atamam

evet haklısınız aslında hemen kaldırıyorumm . petshopcular demişti ayrı ayrı yerlere sordum ama . hemen temizliyorumm onları

Taş yerine silis kum arabilirsiniz hem akvaryumun dibindeki pislikleri gizler hem sindirimini kolaylaştırır hem de deri dökmesine yardımcı olur boğulma riski de yok: )

hımmmm olabilir o nereden bulcam peki? :)bugun kum alacaktımm petshoptakiler gerek yook dediler almadım ben de. ama bakayım

petshoplarda var silis kum derseniz verirler satıcılar neyin yararlı neyin zararlı olduğunu malesef bilmiyorlar onların tek derdi ticaret

Doğal sarı ince taneli silis kum en iyisi. Biri tuzlu olmak üzere 8-10 kez durulayıp akvaryuma koyarsınız. Sonra bir gecede filtre çalışınca ertesi sabah bulanıklık kalmaz.

Bunun dışında komple su değişiminde suyu boşaltmadan önce kumu karıştırarak havalandırmak kafi.

petshopta söylenenlerin hiçbirine itibar etme. bir şey bilmezler. bildikleri şey. sadece ver para al malı. silis kum 1mm ya da daha küçük olsun. mermer tozu satmasınlar dikkat et. silis biraz krem ve sarıya çalar.

Geri